Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Bjelovarčani pamte i Građanski

Dinamo slavio u Bjelovaru 2003.

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

  Tih je dana Dinamo uvjerljivo preskočio mađarski MTK u 1. kolu Kupa Uefe, slavio protiv Varteksa u Varaždinu pa u tijesnoj utakmici ulovio bod u Zadru, Goce Sedloski baš je u zadarskim Stanovima prvi put u karijeri propustio iskoristiti jedanaesterac, zagrebački su navijači iščekivali premijerni nastup popularnoga napadača Branka Strupara u plavome dresu, Sedloski i Jasmin Agić produljili su ugovor s maksimirskim klubom... U takvom je ozračju Dinamo čekao svoje prvo gostovanje u službenoj utakmici u Bjelovaru. Bilo je to prije 13 godina, 28. listopada 2003., plavi su baš kao i ove sezone, u istoj fazi natjecanja, u osmini finala Kupa, morali u Bjelovar.

 Štoviše, sad to već postaje i svojevrsna „tradicija“ jer maksimirski su nogometaši i prošle sezone, također u listopadu u osmini finala Kupa, gostovali protiv Mladosti u Ždralovima, naselju u sastavu Grada Bjelovara.

  Među gorljivijim navijačima domaće momčadi u toj, 2003. godini, bila je i tadašnja bjelovarska gradonačelnica Đurđa Adlešič, koja je prije utakmice u Gradskom poglavarstvu ugostila Dinamove nogometaše i klupsko vodstvo. No, plavi su rutinskom igrom slavili sa 4:1 i plasirali se u četvrtfinale.

  Prvo je Sedloski u 21. minuti udarcem glavom zanjihao mrežu nakon asistencije Mladena Bartolovića i već je tada bilo jasno da je s bjelovarskog stadiona otpuhnut bilo kakav miris eventualnog iznenađenja. Nakon relativno mirnih sat vremena igre Eduardo da Silva srušen je u kaznenom prostoru, a loptu na bijelu točku namjestio – Sedloski. I nije mu bilo lako... Baš je u prethodnoj utakmici, u prvenstvenom dvoboju u gostima protiv Zadra, prvi put u karijeri propustio realizirati jedanaesterac prvi vodstvu domaćih 1:0. Vratar Tvrtko Kale zaustavio mu je udarac prvi, ali je Sedloski kasnije, kad su Zadrani već vodili 2:0, ipak uspio postići pogodak smanjivši na 2:1 da bi plavi na kraju i izjednačili.

  Kako god, Sedloski je u Bjelovaru zabio s bijele točke u 73. minuti da bi tri minute kasnije i Dario Zahora u gužvi u petercu uspio proslijediti loptu u mrežu. Domaći su se gledatelji posebno razveselili desetak minuta prije kraja, kad je njihova momčad ipak uspjela postići pogodak Dinamu, i to nakon sjajne akcije! Zvonimir Pavleković gurnuo je loptu u for Tihomiru Noseku, koji je uspio pobjeći Dini Drpiću i pogoditi mrežu. Eduardo je ubrzo potom zabio za konačnih 4:1. Mogli su igrači trenera Nikole Jurčevića još nekoliko puta smjestiti loptu iza bjelovarskog vratara. Tako su, primjerice, Dumitru Mitu i Dario Zahora u istoj akciji dvaput pogodili stativu...

  Prva službena utakmica plavih i Bjelovaraca datira još iz predratnoga doba, iz lipnja 1926. godine. Oba su kluba tada nosila naziv – Građanski. Razlika je u tome što je Bjelovar bio poznat po kratici BGŠK što je u punom nazivu značilo Bjelovarski građanski športski klub. Tadašnji je sustav natjecanja podrazumijevao podjelu po regionalnom principu. BGŠK je, primjerice, nastupao u Zagrebačkom nogometnom podsavezu, koji je tada obuhvaćao široko područje koje se protezalo od Slavonskog Broda do Sušaka, danas sastavnog dijela Rijeke. Najbolji klubovi u regionalnim natjecanjima plasirali bi se u četvrtfinale državnoga prvenstva. Građanski je u finalnoj utakmici ZNP-a pobijedio BGŠK čak sa 11:0 i to tako da su pogotke postizala samo dvojica igrača: znameniti Austrijanac Franz Mantler, kojeg su Zagrepčani od milja zvali Franjo, inače raniji igrač-trener Hajduka, postigao je čak sedam golova, dok je četiri zabio Dragutin Vragović.

  Građanski i BGŠK sučelili su se još u travnju 1912. godine u prijateljskoj utakmici u Bjelovaru, samo dva dana nakon prvoga rođendana purgerskoga kluba. Plavi su pobijedili 5:0.

  Iz Bjelovara potiče nekoliko istaknutih nogometnih djelatnika, trenera i igrača koji imaju značajnu ulogu u povijesti maksimirskoga kluba. U tom je kraju rođen nekadašnji proslavljeni Dinamov trener Mirko Bazić koji je momčad Bjelovara vodio od 1984. do 1986. Donedavni maksimirski izvršni predsjednik, sada klupski savjetnik Zdravko Mamić, rođen je u upravo u Bjelovaru, a iz tamošnjega su kluba veliku igračku karijeru pokrenuli proslavljeni Dinamovi braniči Mirko Braun i Ivan Bedi, baš kao i kasniji hrvatski reprezentativac i miljenik zagrebačkih navijača Ognjen Vukojević... Današnji mladi Dinamov vezist Bojan Knežević u Maksimir je došao s 13 godina upravo iz Bjelovara.

 

 

Kopirano!