Dva gola i asistencija Pjace za prolaz i oproštaj

Uzvratna utakmica 2. pretkola Lige prvaka, 20.7.2016.

Suci: Sergej Ivanov, Vyacheslav Semenov, Dmitri Mosyakin, Aleksei Nikolaev (svi Rusija)

Gledatelja: 10241

Dinamo: Ježina – Stojanović, Sigali, Schildenfeld, Matel – Machado, Antolić – Soudani, Rog (od 81. Fernandes), Pjaca (od 86. Pivarić) – Hodžić (od 68. Benković)

Vardar: Aleksovski – Hambartsumyan, Grnčarov, Novak, Glišić – Spirovski, Velkoski (od 71. Petkovski) – Asani (od 66. Nikolov), Felipe, Kojašević – Balotelli (od 75. Obregon)

Žuti kartoni: Stojanović (20.), Soudani (38.), Antolić (51.) / Grnčarov (19.), Hambartsumyan (32.), Spirovski (70.)

Strijelci: 1:1 Pjaca-11m (56.), 2:2 Pjaca-11m (70.), 3:2 Machado (78.) /  0:1 Velkoski (38.), 1:2 Schildenfeld-ag (63.)

Dinamo je u prekrasnoj atmosferi pred desetak tisuća navijača u vrlo zanimljivoj utakmici slavio 3:2 protiv Vardara i s ukupnih 5:3 se plasirao u 3. pretkolo Lige prvaka! Zvijezda večeri i apsolutni junak bio je dvostruki strijelac i asistent Marko Pjaca koji se uz ovacije naklonio tribinama Maksimira u svojoj posljednjoj utakmici za najdraži klub!

Modri su iz Makedonije donijeli prednost od 2:1, no u najavama su igrači i trener Kranjčar naglašavali kako ništa nije gotovo i da je Vardar itekako opasan protivnik. Makedonski prvak je to svakako i potvrdio na Maksimiru. Dinamo je igrao u 4-2-3-1 formaciji, kapetan Antolić i Machado su bili u sredini, a ispred njih je kao playmaker igrao Rog.

Kod 1:2 u 68. minuti reagirala je klupa Modrih i u igru je ušao Benković umjesto Hodžića. Iako se to naizgled čini kao obrambena izmjena, ulazak stopera umjesto špice, bio je to zapravo trenutak koji je odlučio utakmicu. Benković je zauzeo poziciju zadnjeg veznog, Antolić, Machado i Rog su se pomaknuli prema naprijed i Dinamo je dobio na čvrsti i kompaktnosti. Završilo je – 3:2 za Modre.

Dinamo je u početku imao posjed lopte, ali Modri su, nekarakteristično, puno griješili u predaji i otvarali prilike gostima. Tako je već u 9. minuti Asani pobjegao obrani Modrih i izašao, istina iskosa, ispred Ježine koji odlično nogom brani njegov udarac! Dinamo je bio bolji, a Modri su u 19. minuti morali dobiti priliku s bijele točke. Pjaca je fantastično prošao nekoliko igrača i ušao u kazneni prostor gdje ga Asani ruši s leđa, a sudac na opće iznenađenje ne pokazuje - ništa!

Niti pola minute kasnije kapetan gostiju Grnčarov je laktom u glavu lupio Roga, razbio mu nos i raskrvario ga te zaradio tek žuti karton. Pjaca je bio nezadrživ, radio je "nered" po lijevoj strani, "valjao" igrače po podu i Hambartsumyan koji je bio "nesretnik" na desnom beku može biti itekako zahvalan ruskim sucima da je završio utakmicu.

Koliko god je Dinamo imao posjed, pogreške u zadnjoj liniji i u predaji su došle na naplatu kada je u 38. minuti Velkoski potegnuo s 27-28 metara i sjajno pogodio "malu mrežicu" za slavlje gostiju. Naravno, Dinamo je pokušao već do odmora odgovoriti, a najbliže je bio Soudani koji je u 43. minuti povratnu Hodžića poslao u prečku da bi se lopta odbila na crtu i – u teren.

Modri su i s ovim rezultatom zbog pogotka u gostima prolazili u 3. pretkolo, ali bilo je jasno da će prvaci u nastavku zaigrati još odlučnije i što prije pokušati okrenuti utakmicu. Najavio je to Rog čiji je udarac na početku nastavka blokiran da bi naš borbeni igrač u 54. minuti izborio kazneni udarac kada je srušen u šesnaestercu gostiju. Loptu je na bijelu točku stavio Pjaca, poslao golmana u jednu, a loptu u drugu stranu i zabio za 1:1.

Nažalost, deset minuta kasnije Vardar je iskoristio još jednu pogrešku u sredini terena, gosti su osvojili loptu te potom "prebrojali" Modre u kontri i zabili s(p)retan pogodak jer je na kraju loptu u mrežu poslao Schildenfeld. Reagirala je tada klupa Modrih i u igru je ušao Benković umjesto Hodžića. Iako se to naizgled čini kao obrambena izmjena, ulazak stopera umjesto špice, bio je to zapravo trenutak koji je odlučio utakmicu. Benković je zauzeo poziciju zadnjeg veznog, Antolić, Machado i Rog su se pomaknuli prema naprijed i Dinamo je dobio na čvrsti i kompaktnosti.

U 86. minuti cijeli Maksimir se dignuo na noge i svjedočili smo zaista nečemu posebnom. Pjaca je uz ovacije tribina i suigrača izašao iz igre; zadnji put u dresu Dinama. Barem zasada… Dva gola, asistencija, ovacije tisuća navijača i prolaz dalje. Oproštaj od najdražeg kluba kakav je igrač i osoba kao Marko i zaslužio. Marko, još jednom veliko hvala za sve i tvoj Dinamo ti želi puno sreće u nastavku karijere!

Samo dvije minute kasnije Rog je izborio novi kazneni udarac! Neumorni Marko je ubacio iz kuta, netko od braniča Vardara visoko dignuo ruku i "skinuo" je Schildenfeldu s glave pa je Pjaca dobio još jednu priliku s bijele točke. Ovoga puta je Marko pucao visoko, poslao loptu pod prečku i zabio svoj drugi gol za 2:2. Dinamo tu nije stao, Modri su napadali i u 80. minuti Pjaca je našao Machada čiji udarac mijenja smjer na putu prema golu i Dinamo vodi 3:2!

Tada je bilo jasno da će Dinamo ići dalje, a u 86. minuti cijeli Maksimir se dignuo na noge i svjedočili smo zaista nečemu posebnom. Pjaca je uz ovacije tribina i suigrača izašao iz igre; zadnji put u dresu Dinama. Barem zasada… Dva gola, asistencija, ovacije tisuća navijača i prolaz dalje. Oproštaj od najdražeg kluba kakav je igrač i osoba kao Marko i zaslužio.

Dinamo se tako plasirao u 3. pretkola, a ova utakmica sigurno će ostati u sjećanju ne samo Marku Pjaci nego i svima koji su večeras bili na Maksimiru. Sljedeći europski protivnik je – Dinamo Tbilisi.