Statistički kutak

Statistički pregled učinka u polusezoni

Prva momčad Dinama ove je jeseni odigrala čak 35 natjecateljskih utakmica, što je rekordna brojka diljem Starog kontinenta. U tom razdoblju Plavi su ostvarili 22 pobjede, 8 poraza i 5 puta remizirali. Gol-razlika je +17, odnosno 51 postignut te 34 primljena pogotka.

Detaljnijim pogledom u statistiku ove jeseni uočljivo je kako se najviše pogodaka postiže unutar šesnaesterca. Tako su Plavi čak 43 puta (84.31%) zatresli mrežu unutar šesnaesterca. Najbolji strijelac, Hilal Soudani, najviše pogodaka u petercu postigao je glavom. Petar Stojanović jedini je igrač koji je uspio postići pogodak s krilnih pozicija, kad je njegov pogodak presudio pobjednika na Parku mladeži protiv RNK Split (1:0).

Lokacije pogodaka

Najbolji asistent ove jeseni također je Alžirac Hilal Soudani koji je u pet navrata omogućio suigračima da postignu pogodak. S četiri asistencije slijedi Ante Ćorić i Junior Fernandes. Tri asistencije sakupio je Ivan Fiolić dok po dvije imaju: Angelo Henriquez, Leonardo Sigali, Borna Sosa, Amer Gojak i Gordon Schildenfeld.

Upravo je potonji, po vokaciji stoper, ove jeseni imao dvije ključne asistencije. Prvo protiv Slaven Belupa (1:1) kad je u 94. minuti asistirao Benkoviću za izjednačenje i nastavak niza bez domaćih liga poraza (niz se zaustavio na 109 utakmica), a zatim je asistirao i Fernandesu za izjednačujući pogodak u Salzburgu (2:1).

Veliku većinu pogodaka Dinamo je primio nakon asistencija po lijevoj strani, dok su čak dvije asistencije stigle s velike udaljenosti (Vardar i Juventus).

Lokacije asistencija

Od ukupno 51 pogotka, gotovo polovica (25) postignuti su plasiranim udarcima. U tom su se najviše isticali Junior Fernandes i Ante Ćorić, koji veliki segment svoje igre demonstriraju kroz tehničku moć. Filip Benković postigao je ove polusezone dva pogotka, i oba su završila u mreži nakon snažnih udaraca.

Dinamo je ove sezone postigao četiri pogotka iz kaznenih udaraca. Tri su stigla u kvalifikacijama za Ligu prvaka (dva puta Marko Pjaca protiv Vardara i Marko Rog protiv RB Salzburg), dok je na suprotnoj strani tek Istra 1961 realizirala najstrožu kaznu.

Vrste pogodaka

U intervalu od 76. do 90. minute Dinamo je ove jeseni najviše puta zatresao protivničku mrežu, čak 14 puta, odnosno u 27 % slučajeva. 10 pogodaka Plavi su postigli pred kraj prvog poluvremena, u intervalu 31. do 45. minute, dok su najviše pogodaka primili na početku drugog dijela (9 pogodaka, 26%)

Vrijeme postignutih / primljenih pogodaka

Najviše puta ove jeseni Dinamo je igrao u formaciji 4-2-3-1. Taj sustav korišten je od početka utakmice u 20 susreta te je dakako i najviše pogodaka postignuto tom formacijom (35). Plavi su tri puta igrali u 4-1-4-1 formaciji, dok su u Ligi prvaka često igrali s 'defenzivnijom' varijantom (bilo da je to 4-5-1, 5-4-1 ili 4-1-2-1-2).

Korišteni sustavi igre

Junior Fernandes odigrao je najviše utakmice ove jeseni, točno 30 puta nosio je modri dres i pritom postigao 6 pogodaka. Doduše nije proveo najviše minuta na terenu, već su po minutaži ispred njega Filip Benković i Soudani. Benković je odigrao 2482 minute, a slijedi ga Soudani sa 2376 minuta provedenih u igri.