KOMENTAR TJEDNA

Treće poluvrijeme derbija

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Sjećate li se igranja rukom Vide na EURU protiv Češke? Pogodila ga je lopta dok je ruka bila iznad glave i sudac je ekspresno pokazao na penal. Nije bilo previše povika na tu odluku, sve se tumačilo Vidinom naivnom reakcijom. Jučer u derbiju slična situacija kada je Bradarića lopta pogodila u ruku koja je bila iznad glave, ali penala nije bilo. Iz Dinama povika na to nema, jer naprosto nema smisla, ali je važno notirati. To je nogomet, sudačka procjena, stvar trenutka, te ako hoćete, draž igre. Upravo stoga čudi reakcija Rijeke na drugi žuti, tj. crveni karton Alexa Gorgona. Prekršaj s leđa gdje umjesto lopte zahvaća igrača i to sve na centru igrališta ispred suca. Po svim kriterijima to je žuti karton, tko mu je kriv što tako amaterski osakati svoju momčad?

Općenito je utakmica imala neočekivano „treće poluvrijeme“ jer se poslije derbija svakako više piše o suđenju, a manje o vrlo dobroj igri obje momčadi. Mance iz Rijeke je opet isključen zbog prigovora, Mišković je nakon utakmice podnio ostavku u HNS-u, a igrači Rijeke su pričali o krađi i „jednom klubu za koji se liga igra“.

Moram priznati, ovakvu retoriku slušamo godinama iz Splita, oni su doktorirali napade na suce, protivnike, HNS i sve ostale. Nisam očekivao ovakvu reakciju iz inače umjerene Rijeke. No, možda je reakcija tako jaka jer se u međusobnom dvoboju pokazalo da je Dinamo ipak jači, pa snovi o prvom naslovu prvaka u klupskoj povijesti ipak nisu tako blizu.

Kada se pogleda sam susret, izuzev gola i kolosalne prilike Bradarića, Rijeka nije imala neke ozbiljne prilike. S druge strane, Dinamo je imao sijaset prilika koje je jučer odlični Prskalo branio. Udarci Kneževića i Soudanija nekako su se najviše urezali u sjećanje, kao i čišćenje s crte nakon udarca Fernandesa glavom u 59. minuti. Rijeka je sam susret otvorila dobro, a onda nestala i tek su ih puka sreća, Prskalo i istek poluvremena spasili od potopa. A onda početkom nastavka šok, jedna kontra nakon što je cijela momčad Dinama naivno otišla u napad i 0-1.

Nakon zasluženog isključenja Gorgona, Dinamo je uspio tek izjednačiti i razlika je ostala i dalje 6 bodova. Ni malo, ali ni puno, prvenstvo je dugo, te potencijalnih nagaznih mina ima na svakom koraku. Za očekivati je puno bolji Dinamo na proljeće, jer povijest je pokazala da se Dinamo lišen europskih obveza doslovno ruga sa protivnicima u HNL-u.