Dinamo - Hajduk

Derbi promašaja završio neodlučeno

Hrvatski derbi, 319. po redu završio je kao je i počeo, neodlučenim rezultatom 0:0. Novi Dinamov trener Ivajlo Petev tako je pozitivnim rezultatom krenuo na klupi Dinama,

Dinamo je pod vodstvom novog trenera u prvih 45 minuta prikazao vrlo dobru igru. Pokazali su sve što je nedostajalo u proteklim utakmicama kada su imali negativnu seriju rezultata. Na derbiju je Dinamo bio agresivan, motiviran, razigran i poletan. Od samog početka Plavi su preuzeli inicijativu, stvarali prilike kroz kombinatornu igru i brzu tranziciju. S obzirom na to da je sredina terena bila vrlo gusta s igračima koji su vodili veliku bitku za svaki pedalj terena, jedini slobodan prostor otvarao se na bočnim pozicijama. Tako je Dinamo većinu svojih prilika stvorio preko krilnih igrača, s jedne strane Pivarića i Fernandesa, te s druge Stojanovića i Soudanija

Kapetan Domagoj Antolić, koji je nakon dugo vremena zaigrao na poziciji ofenzivnog veznog igrača najviše se istaknuo svojom prezentacijom. Trener Petev izveo je momčad u 4-2-3-1 sistemu koji je vrlo dobro funkcionirao i tako otvorio pregršt opasnih prilika za Antolića. Nažalost, kapetan se nije pokazao vrlo preciznim, imao je pet vrlo dobrih prilika i udaraca, čak je u 35. minuti Antolić zatresao golštangu. Pred kraj prvih 45 minuta Dinamo je sve više stezao obruč oko obrane Hajduka, imao je Fernandes i sjajnu priliku koju je nakon udarca glavom sjajnim refleksima obranio Lovre Kalinić.

U nastavak je Hajduk ušao s dvije izmjene i odmah na početku kreirao nekoliko poluprilika. Jedna od najopasnih je svakako bila ona u 55. minuti susreta kada se Ohandza s lakoćom okrenuo u kaznenom prostoru i pokušao plasirati loptu u desni kut Livakovićeva gola. Međutim, Livaković sjajnom paradom brani svoj gol.

Drugi dio protekao je u visokom tempu, s momčadima koje su se na intervale izmjenjivale dominacijom i posjedom lopte na terenu. Takva situacija na terenu dovela je do velikih prilika s obje strane. Tako je Dinamo ponovno pogodio okvir gola, ovog puta preko Fernandesa nakon udarca glavom. S druge strane matnu situaciju propustio je Jefferson kada je izbio sam pred Livakovića, ali i katastrofalno završio akciju. U zadnjoj minuti susreta Henriquez je također nakon prodora Antolića imao matnu situaciju, ali očigledno je ovo bio derbi promašaja.

Na kraju, Dinamo je bio dojmljiviji u prvih 45 minuta, kada je nadigrao svog tradicionalnog rivala. U momčadi prvaka istaknuo se na golu Dominik Livaković kojem je ovo bio debi u prvenstvenoj utakmici. Sjajnim je reakcijama spasio svoju mrežu u nekoliko navrata. Također se istaknuo i Filip Benković svojom skok igrom. U veznoj liniji solidnu igru pokazao je Machado dok je imao snage, kao i Antolić. Ali, u nastavku susreta vezna linija nije bila toliko impresivna i dominantna.

Preko 11 tisuća gledatelja na Maksimiru su mogli vidjeti klasični sraz koji krasi hrvatski derbi i koji odiše svojom velikom tradicijom.