Dinamo II – Hajduk II 1:2

Bijeli uzvratili plavima za poraz, Dinamo II i dalje na vrhu

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Dugo su Hajdukovi nogometaši slavili na travnjaku Hitrec-Kaciana, pozirali fotoreporterima i slavljeničkom pjesmom zaokružili „revanš“ u Zagrebu kojim su bodovni zaostatak za Dinamom II smanjili sa 12 na devet. Hajduk II uspio je maksimirskim nogometašima uzvratiti za poraz u prvom dijelu sezone kad su „plavi“ na Poljudu pobijedili 1:0: ove su nedjelje, u okršaju 14. kola Druge HNL, Splićani slavili 2:1, a pobjednički je pogodak postigao Jerko Šeparović devet minuta prije kraja iz 11-erca.

Unatoč ovakvom raspletu, Zagrepčani se i dalje vijore na vrhu Druge HNL s tri boda više od prvoga pratitelja Gorice, četiri više od Dugopolja i čak devet više od četvrtoplasiranoga Hajduka II. Osim toga, „plavi devet“ Borna Miklić dodatno se učvrstio načelu ljestvice najboljih strijelaca. Upravo je on zabio jedini Dinamov gol u ovom dvoboju što znači da je u dosadašnjih 14 kola postigao osam pogodaka. Štoviše, svih osam Miklićevih pogodaka bili su ujedno i prvi Dinamovi golovi na utakmici: protiv Hajduka II u Splitu za pobjedu 1:0, protiv Kustošije za 1:1, protiv Šibenika za 1:0 i 2:0, protiv Novigrada za pobjedu 1:0, protiv Lučkog za 1:0, protiv Solina u gostima za 1:0 te sad protiv Hajduka II za izjednačenje na 1:1.

Gosti su poveli u 11. minuti kad se Ivan Prtajin sjurio lijevom stranom, utrčao u kazneni prostor pa precizno pogodio suprotni donji kut. Bio je to Dinamov prvi primljeni gol nakon više od pet odigranih utakmica. Prtajin je time prekinuo dojmljiv niz Dinamova vratara Dinka Horkaša čija je mreža bila netaknuta 519 minuta, što je više od osam sati.

Izjednačio je, dakle, Miklić tako što se ušuljao pred Hajdukov peterac pa, nakon udarca iz kuta, trzajem glavom skrenuo loptu u mrežu. Akciji je, zapravo, prethodio snažan presing Dinamovih igrača, Karlo Muhar i Endri Çekiçi stuštili su se prema splitskim braničima koji su se spremali mirno iznijeti loptu sa svoje polovice. Posljedica tog presinga bio je korner nakon kojega je uslijedio izjednačujući pogodak.

Muhar je, međutim, po mišljenju osječkoga suca Andreja Burila, skrivio jedanaesterac kojega je gostujući rezervist Šeparović u toj, 81. minuti, pretvorio u pogodak i pobjedu gostiju. Muhar je bio u klinču s Prtajinom, koji je bio leđima okrenut Dinamovim vratima i u tim trenucima nije predstavljao veliku prijetnju po maksimirski gol.

Pokušali su se „plavi“ vratiti i tri minute kasnije bili na samome pragu novoga izjednačenja. Ivan Božić protutnjao je lijevom stranom, ušao u kazneni prostor i asistirao Mikliću koji je na vrhu peterca bio sam pred vratarem Ivom Grbićem. I kad se činilo da je pogodak gotovo siguran, maksimirski je napadač izgubio ravnotežu i nije uspio dobro zahvatiti loptu. Nedugo je potom branič Ivica Batarelo u zadnji trenutak izbio loptu pred Božićem da bi desetak sekundi kasnije ponovno splitski braniči okrznuli loptu skrenuvši je u korner nakon opasnog udarca Marka Stolnika glavom s pet metara.

Dinamo II mogao je, doduše, još na samome otvaranju skrenuti utakmicu u željenom smjeru, Božić je visokom loptu proigrao Çekiçija u kaznenom prostoru, on snažno pucao sa sedam metara s lijeve strane, a vratar Grbić ipak uspio odbiti loptu.

Nedugo prije Dinamova izjednačenja Çekiçi je izborio slobodan udarac 20 metara od vrata, malo iskosa s desne strane. Marijan Čabraja pucao je po zemlji pored „živoga zida“ u sami donji kut, ali Grbić je i taj put bio spreman.

Samo četiri minute nakon Miklićeva pogotka za 1:1 gromki je pljesak s tribina izmamio sveprisutni Muhar. Upravo je Miklić poslao loptu u for Muharu, koji je povukao polukontru pa odjednom gromovito opalio s više od 30 metara. Lopta je okrznula prečku!

Bilo je to razdoblje prave kanonade pred Hajdukovim vratima. U 38. je minuti Dario Špikić prošao lijevom stranom, na loptu u punom naletu natrčao Çekiçi pa sa 15 metara ponovno uzdrmao prečku! U nastavku je akcije Mikliću nedostajao tek koji milimetar da s vrha peterca loptu glavom skrene u mrežu.

Hajduk II zaprijetio je u samoj završnici prvoga dijela. Prtajin i Domagoj Bradarić odigrali su dvostruko proigravanje, a Čabraja u petercu u zadnji trenutak skinuo loptu s noge Micheleu Šegi. U nastavku je akcije Horkaš obranio snažan Šegin udarac, a potom Muhar glavom zaustavio udarac Ante Palaverse.

U drugom su dijelu, prije pobjedničkoga pogotka, gosti još dvaput namučili Dinamovu obranu. Prvo je u 59. minuti Šego proigrao Hrvoja Relotu koji je s desetak  metara snažno pucao preko vrata da bi u 75. Prtajin izbjegao zaleđe, poslužio Palaversu, a on gromovito pucao u punom naletu s ruba kaznenoga prostora pri čemu je Horkaš dojmljivom intervencijom uhvatio „živu loptu“.

Muharov udarac vrha šesnaesterca nakon dobre akcije Čabraje i Božića, potom Božićev pokušaj glavom nakon ubačaja Frane Maglice te, naposljetku, Çekiçijev šut sa 20 metara kad je lopta prošla pored vrata zaokružili su opus „plavoga ansambla“ u ovoj utakmici.

Sljedeći dvoboj maksimirski će nogometaši odigrati 4. studenog kad u dvoboju 15. kola gostuju kod Kustošije.