Hapoel Beer-Sheva - Dinamo 2:2

Dinamo uvjerljivo u treće pretkolo

Autor fotografije: Vjeran Zganec-Rogulja/PIXSELL

Hapoel Beer Sheva – Dinamo 2:2 (2:0)

Liga prvaka, 2. pretkolo, uzvratna utakmica (prva utakmica: Dinamo – Hapoel Beer Sheva 5:0)

Beer Sheva, 31. kolovoza, Stadion Turner

Hapoel Beer Sheva: Goresh – B. Bitton, Ohayon, Tzedek, O. Bitton – Ogu, Einbinder –Melikson (83. Zrihan), Maman (72. Ezra), Nwakaeme – Ben Basat (76. Sahar); trener: Barak Bakhar

Dinamo: Zagorac – Stojanović, Theophile, Dilaver, Leovac – Ademi – Hajrović (82. Fiolić), Gojak, Olmo (78. Šunjić), Oršić – Budimir (56. Gavranović); trener: Nenad Bjelica

Sudac: François Letexier (Francuska)

Strijelci: 1:0 Ogu (14.), 2:0 Stojanović (34. – autogol), 2:1 Budimir (49.), 2:2 Hajrović (54.)

Agresivan, napadački i silovit početak Hapoela možda je izraelskim navijačima nakratko razbudio nadu u povijesnu senzaciju i lov na pet golova zaostatka iz prve utakmice, ali na kraju je Dinamo taj koji je upravo tako – snažno, napadački i silovito – protutnjao do 3. pretkola Lige prvaka. Plavi su Izraelcima zabili sedam pogodaka u dvjema utakmicama! Nakon 5:0 u zagrebačkom ogledu, ovoga je utorka u uzvratu u Beer-Shevi bilo 2:2. Zagrepčane sad čeka okršaj protiv pobjednika dvoboja kazahstanske Astane i danskog Midtjyllanda. U prvoj je utakmici Astana na svom terenu pobijedila 2:1, a uzvrat je na rasporedu u srijedu, 1. kolovoza.

Juriš od prve minute bio je jedina „jednadžba“ kojom su se Izraelci donekle mogli računati na senzacionalan preokret nakon pet pogodaka minusa iz prve utakmice. Nada se rasplamsala nakon što su u 34. minuti vodili 2:0. Prvo je u 14. minuti sveprisutni i rastrčani ljevokrilni nigerijski napadač Anthony Nwakaeme dojurio do Dinamova kaznenoga prostora, izbio sam pred vratara Danijela Zagorca, ali je u zadnji trenutak lopta završila u bloku. Uslijedio je udarac iz kuta gdje je drugi Hapoelov Nigerijac, John Ogu, na „drugoj stativi“ glavom poslao loptu u kut. Dvadeset minuta kasnije domaći je kapetan Maor Melikson prošao po desnoj strani, zavrnuo u sredinu, a Hanan Maman spretno skrenuo loptu prema vratima... Petar Stojanović pred samom gol-crtom nije uspio izbiti loptu već ju je zakucao u mrežu.

Dinamo je dvjema munjevitim reakcijom u drugom dijelu, u razmaku od samo pet minuta, „ohladio“ izraelske ambicije. Razigrani Dani Olmo u 49. je minuti lansirao efektnu dubinsku loptu u kazneni prostor, a Mario Budimir vješto u padu skrenuo u bliži kut. Pet minuta kasnije uslijedila je akcija za pljesak: u završnici napada sudjelovala su četvorica dinamovaca. Amer Gojak zgrabio je loptu na desnoj strni, proigrao Olma koji mu je potezom virtuoza gurnuo u prazan prostor... Gojak je u nastavku zavrnuo povratnu u kazneni prostor, a Budimir glavom spustio Izetu Hajroviću koji ju je katapultirao u mrežu za 2-2 i za – kraj priče.

Izraelci su, doduše, već nakon pola sata igre imali problema u sredini terena. Dvojica glavnih defenzivaca u veznom redu – Dan Einbinder i Ogu – već su tada prikupili žute kartone pa su do kraja utakmice morali igrati opreznije, s nešto nižom razinom agresivnosti.

Domaći su prema vratima jurnuli već u prvoj minuti. Nwakaeme je povukao napad pa neometan sa 15 metara pucao pored gola. Nešto je kasnije Gojak s desne strane proigrao Hajrovića koji je sa dvadesetak metara pucao preko vrata. Maksimirski je vratar Zagorac u 22. minuti paradom „iščupao“ loptu iz samih rašlji nakon što je „drski“ Nwakaeme neometan pucao sa 20 metara.

Dinamo je u drugom dijelu mogao i do pobjede, dvaput je Olmo namučio izraelsku obranu na lijevoj strani, dok je Mario Gavranović u drugoj minuti sučeve nadoknade sa 18 metara iz prve torpedirao loptu prema vratima, ali je ipak preletjela milimetar iznad prečke...