Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Povijest

Dinamovci na Svjetskim prvenstvima

Autor fotografije: fifa.com

Na Svjetskom prvenstvu u Rusiju otputovala su dva igrača iz Dinama (Dominik Livaković i Mario Gavranović), a kroz ovaj članak prisjećamo se svih velikih svjetskih smotri na kojima su igrali igrači iz Dinama. U tekstu su također navedeni svi igrači koji su bili povezani s Dinamom na način da su igrali za Dinamo prije ili poslije natjecanja.

 

SP 1950. (Brazil)

Na prvenstvo pozvana su dva igrača iz Dinama – Željko Čajkovski i kapetan reprezentacije Jugoslavije Ivica Horvat. Poziv je dobio i legendarni Stjepan Bobek koji je igrao za Građanski potkraj Drugog svjetskog rata. Jugoslavija je završila natjecanje u grupnoj fazi i u sve tri utakmice igrao je istaknuti trojac. Golovima Čajkovskog (2) i Bobeka reprezentacija je deklasirala Meksiko u drugoj utakmici.

Interesantno je da su čak 6 igrača „zagrebačke škole“ bili u momčadi Jugoslavije: (uz nabrojane) Zlatko Čajkovski, Vladimir Firm i Bernard Vukas.

 

SP 1954. (Švicarska)

Čak petorica igrača šampionske momčadi Dinama iz te sezone našlo se na popisu reprezentacije Jugoslavije: Tomislav Crnković, Ivan Horvat, Branko Kralj, Lav Mantula i Dionizije Dvornić. Od bivših igrača kluba nastupili su Stjepan Bobek i Branko Zebec.

Jugoslavija je ispala u četvrtfinalu, a od spomenutih igrača samo Mantula nije odigrao ni minute.

 

SP 1958. (Švedska)

Poziv za Švedsku dobila su ponovno petorica igrača iz momčadi koja je osvojila naslov Jugoslavije te sezone. Ivan Šantek, Tomislav Crnković, Luka Lipošinović, Gordan Irović i Dražan Jerković iz kluba, te Branko Zebec i Ilijas Pašić koji su u svojoj karijeri igrali za modri klub. Jugoslavija je ponovno ispala u četvrtfinalu, a jedino su Crnković i Zebec igrali od gore istaknutih igrača.

 

SP 1962. (Čile)

U Čileu od modrih igrača igrali su Vlatko Marković, Dražan Jerković, Željko Matuš i Mirko Stojanović, dok su Josip Skoblar (kao trener 1988.) i Muhamed Mujić (kasnije kao igrač) bili igrači koji su tijekom svojih karijera bili u modrom taboru.

Jugoslavija je osvojila četvrto mjesto, a Dražan Jerković s 4 zgoditka bio najbolji strijelac SP s još petoricom igrača.

 

SP 1982. (Španjolska)

Na sljedeći Mundial gdje su nastupali igrači Dinama trebalo je čekati čak 20 godina. Tek na SP 1982. u Španjolskoj otvorila mogućnost za Dinamovce da igraju veliko natjecanje. Iz šampionske Ćirine momčadi samo su kapetan Velimir Zajec i Stjepan Deverić dobili pozive (iako su mnogi vidjeli mjesto i za igrače poput Mlinarića, Kranjčara i Cerina). Od ostalih Vahid Halilhodžić je također dobio „vizu“ za Zaragozu i Valenciju.

Jugoslavija je pod vodstvom Miljanića ispala u grupnoj fazi, i samo je Zajec odigrao svih 270 minuta, dok je Halilhodžić dva puta ušao s klupe a Deverić nije nastupio ni minute. Također, kasniji trener Modrih Osvaldo Ardiles na tom SP igrao je za Argentinu. 

 

SP 1990. (Italija)

Zadnje veliko natjecanje Jugoslavije bio je Mundial 1990. u Italiji. Izbornik Jugoslavije bio je Ivica Osim koji je pozvao dvojicu iz modrog tabora (Andrej Panadić i Davor Šuker) te još trojicu koji su igrali za Dinamo kroz povijest (Tomislav Ivković, Srečko Katanec i Robert Prosinečki).

Jugoslavija je ispala na jedanaesterce u četvrtfinalu protiv Argentine, iako je Ivković obranio penal velikom Maradoni. Od gore spomenutih igrača, samo su trojica igrali. Ivković je odigrao sve utakmice, dok su Prosinečki i Katanec odigrali po tri utakmice. Prosinečki je jedini od ovih igrača postigao pogodak (protiv Kolumbije). Na tom prvenstvu igrali su također kasnije igrači Dinama, Ronald Gonzalez Brenes i Hernan Medford iz Kostarike. 

 

SP 1998. (Francuska)

Šestorica igrača tadašnje Croatije bila su dio reprezentacije koja je ostvarila najveći uspjeh u povijesti hrvatskog nogometa - bronca sa Svjetskog prvenstva.

Veliku ulogu odigrali su Dražen Ladić, Robert Prosinečki, Kruno Jurčić i Dario Šimić. Dražen Ladić je fantastično branio tijekom čitavog turnira, a Robert Prosinečki je ugradio dva pogotka u osvajanju bronce. Prvi je postigao u prvoj utakmici protiv Jamajke za drugo vodstvo Hrvatske na utakmici (2:1), a drugi je stigao u najboljem mogućem trenutku - u 13. minuti utakmice za 3. mjesto protiv Nizozemske. Jurčić je igrao u utakmicama protiv Japana, Rumunjske i Nizozemske, a Dario Šimić nije igrao jedino u utakmici protiv Nizozemske.

Silvio Marić je odigrao prvo poluvrijeme utakmice protiv Argentine te je ulazio u drugim poluvremenima utakmica protiv Japana, Njemačke i Francuske, ali nije imao zapaženiji učinak. Goran Jurić je čitavo prvenstvo proveo na klupi za pričuve.
Na prvenstvo je trebao ići i Igor Cvitanović, no nakon svađe s izbornikom otpao je s popisa.

Čak 14 od 22 igrača koji su otputovali u Francusku igrali su tijekom svoje karijere za Dinamo. Osim šestorice navedenih, to su bili: Davor Šuker, Zvonimir Boban, Goran Vlaović, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Ardian Kozniku, Zoran Mamić i Vladimir Vasilj.

Trener reprezentacije bio je najbolji Dinamov trener u povijesti - legendarni Ćiro Blažević.

 

SP 2002. (Japan i Korea)

Dinamo je imao samo jednog predstavnika na SP 2002. Bio je to Tomislav Butina koji je kao drugi vratar nije dobio priliku nastupiti.

Od bivših (i budućih) dinamovaca u kadru su bili: Vladimir Vasilj, Daniel Šarić, Dario Šimić, Josip Šimunić, Robert Kovač, Robert Prosinečki, Davor Vugrinec, Stjepan Tomas, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Davor Šuker, Goran Vlaović, Ivica Olić i Boško Balaban. Od 23 igrača u rosteru, čak 15 ih je imalo veze s Dinamom. Hrvatska je s tri osvojena boda završila kao zadnja u skupini - iza Italije, Meksika i Ekvadora.

Od ostalih bivših (i budućih) dinamovaca na tom SP nastupali su: Marinko Galič i Zoran Pavlović za Sloveniju, te Branko Strupar za Belgiju.

 

SP 2006. (Njemačka)

U Njemačku su išla samo dva igrača iz šampionske momčadi Dinama - Luka Modrić i Ivan Bošnjak

Protiv Brazila nisu igrali ni Modrić, ni Bošnjak. U drugoj utakmici protiv Japana Modrić je ušao u 78. minuti utakmice, a Bošnjak u 87. minuti. U zadnjoj i odlučujućoj utakmici Modrić je igrao od 74. minute. 

Tomislav Butina, Josip Šimunić, Robert Kovač, Dario Šimić, Mario Tokić, Stjepan Tomas, Jerko Leko, Niko Kranjčar, Ivica Olić i Boško Balaban su imena igrača koji su također bili dio reprezentacije u Njemačkoj, a tijekom svoje karijere su igrali za Dinamo. Hrvatska je s dva osvojena boda završila treća u skupini iza Brazila i Australije, a ispred Japana.

Na ovom SP nastupili su i bivši i budući Modri: Jens Nowotny (Njemačka), Leandro Cufre (Argentina), Mark Viduka (Australija) te Branko Ivanković kao izbornik Irana. 

 

SP 2010. (JAR)

U Južnoafričkoj Republici nije nastupao ni jedan igrač iz Dinama. Od bivših i budućih igrača igrali su: Boštjan Cesar iz Slovenije, Lee Addy iz Gane i Eduardo Carvalho iz Portugala.  

 

SP 2014. (Brazil)

Na prošlo Svjetsko prvenstvo u Brazilu otputovala su dva igrača iz Dinama - boje Hrvatske branio je Marcelo Brozović, dok je za Alžir nastupao Hilal Soudani. Hrvatska je završila kao trećeplasirana u grupnoj fazi, a od 23 pozvana igrača čak ih je 16 igralo u jednom dijelu svoje karijere za Dinamo! Osim Brozovića, koji je igrao u utakmici otvorenja protiv Brazila od 61. minute, to su bili: Šime Vrsaljko, Danijel Pranjić, Vedran Ćorluka, Dejan Lovren, Ognjen Vukojević, Luka Modrić, Oliver Zelenika, Gordon Schildenfeld, Milan Badelj, Mario Mandžukić, Ivica Olić, Sammir, Mateo Kovačić, Domagoj Vida i Eduardo da Silva. 

Hilal Soudani odigrao je ukupno tri utakmice za SP za Alžir koji je pod vodstvom bivšeg trenera Dinama Vahida Halilhodžića odigrao iznad očekivanja. Tek su u osmini finala nakon produžetaka ispali od kasnijih prvaka Njemačke. 

Od bivših i budućih igrača Dinama na SP 2014. bili su: Mario Gavranović u dresu Švicarske, Izet Hajrović u dresu BIH te Eduardo Carvalho kao vratar Portugala. 

Kopirano!