Zagreb – Dinamo II 0:2

Lovren i Ćuže za slavlje nad Pjesnicima

Način kojim je Davor Lovren u punom naletu kružio oko obrane pa potom furiozno „ubadao“ kroz sredinu podsjetio je na vrtlog iz kojega se suparnički braniči nisu ni mogli niti stigli izvući. Lovren je prvo uzdrmao prečku, potom postigao vodeći pogodak, asistirao za drugi, pritom priredio još nekoliko velikih prilika... Dinamo II ovoga je subotnjeg poslijepodneva svladao momčad Zagreba u Kranjčevićevoj 2:0 u okršaju 22. kola Druge HNL.

Nije ovo bila samo „Lovrenova utakmica“, pljesak su mamili i njegovi suigrači... Karlo Plantak je, primjerice, odigrao na razini iskusnoga rutinera, lakoćom je bez prekršaja oduzimao lopte i već u prvom sljedećem dodiru pronalazio koridor kojim je napadače gurao u prilike. Razgrađivao bi suparničke akcije, potom razigravao svoju momčad... Kapetan Vinko Soldo u dva je navrata spriječio naoko sigurne Zagrebove pogotke prilikom opasnih (polu)kontri, a stigao bi prirediti nered i pred suparničkim kaznenim prostorom.

Uostalom, upravo je Soldo u 51. minuti „teledirigiranom“ loptom na desnoj strani pronašao Lovrena, koji se sam sjurio prema vratima i zakucao za vodstvo. Samo tridesetak sekundi ranije Dario Špikić bio je u gotovo identičnoj situaciji, također je tutnjio desnim krilom, izbjegao zaleđe, ali mu je vratar Ante Topić odbio udarac.

Priču je pogotkom u 78. minuti zaključio Mario Ćuže nakon što je Lovren furioznim prodorom, efektnim driblingom i eksplozivnim bijegom „hipnotizirao“ Zagrebovu obranu. Ubacio je pred vrata gdje je Ćuže s tri metra samo skrenuo loptu u praznu mrežu za konačnih 2:0.

Poseban pljesak zaslužuje akcija još iz prvoga dijela. Matej Hudećek preciznom je dugom loptom na desnoj strani proigrao Ćužea, koji se efektno oslobio čuvara i pronašao Nevena Đuraseka... Zagrebova obrana nije imala drugoga rješenja nego prekršajem zaustaviti Đuraseka na 18 metara od vrata. Slobodan udarac izveo je Lovren, lopta je fijuknula preko živoga zida, uzdrmala prečku i odbila se – na gol-crtu.

Na trenutke je i Zagreb znao zaprijetiti. Frane Čirjak još je u 9. minuti pokušao volejem s 20 metara po zemlji, ali je lopta proletjela pored vrata. U smiraju prvoga dijela ponovno je Čirjak bio u središtu pozornosti, preciznom je dugom loptom na lijevoj strani pronašao Ponu Pintarića, koji se sjurio u kazneni prostor pa iskosa snažno gađao bliži kut, i to pod prečku, ali vratar Dinko Horkaš uspio je amortizirati udarac.

Hudećek je sredinom drugoga dijela sa 17 metara pokušao polulobom efektno plasirati loptu u suprotni kut, ali je tek za koji centimetar bio neprecizan. Špikić je u 85. minuti ubacio slijeva na „drugu stativu“, Lovren izbio sam pred vratara, ali je lansirao loptu pored stative. U samoj je završnici Plantak proigrao Lovrena, koji je ubacio na vrh peterca, gdje je u naletu bio Ćuže, ali Zagrebovi su braniči u zadnji trenutak uspjeli izbiti loptu...

„Izgledali smo onako kako želim, dakle kao momčad, organizirani u svim segmentima igre, kako u obrani, tako i u napadu. Igračima mogu samo reći 'kapa do poda na tome kako ste odigrali'. Uostalom, i rekao sam im to u svlačionici. To je ono što Dinamu treba, što Dinamo traži, što ja želim, dakle jaki Dinamo, koji je organiziran u svakoj liniji i koji kontrolira utakmicu. A kad tako igraju, tada do izražaja dolazi i njihova kreativnost i kvaliteta. Dečki su upravo to danas radili i ponavljam – svakom do njih, od prvog do zadnjeg, kapa do poda!“, istaknuo je trener Mario Cvitanović.