Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Obljetnica

Osam desetljeća od prvog nastupa hrvatske reprezentacije

Autor fotografije: GNK Dinamo

 

   „Oštrim je udarcem protjerao loptu između uspravne motke i zaprepaštenog vratara!“

  Tim je riječima izvjestitelj opisao prvi pogodak u povijesti hrvatske nogometne reprezentacije. Ovoga četvrtka, 2. travnja, zaokružili smo punih osam desetljeća od prvoga nastupa hrvatske nacionalne momčadi. U utorak, 2. travnja 1940. godine na igralištu Gradjanskog u Koturaškoj ulici u Zagrebu, izabrana momčad tadašnje Banovine Hrvatske svladala je Švicarsku 4:0. U udarnoj postavi ove premijerne utakmice hrvatske reprezentacije sudjelovala su čak desetorica igrača Gradjanskog.

  Utakmica je, zapravo, bila dio projekta Hrvatske športske sloge, organizacije formirane godinu ranije s osnovnim ciljem osamostaljenja hrvatskih sportskih saveza. Tako je, primjerice, neposredno prije početka utakmice u svlačionicu domaćih igrača došao i dr. Juraj Krnjević, predsjednik Hrvatske športske sloge, i održao prigodan kratak motivacijski govor.

  Povijesno značenje utakmice u samoj su najavi opisali i mediji. Tako su, primjerice, Ilustrovane sportske novosti, u uvodu izdvojile:

  „Utorak, 2. aprila 1940. bit će značajan dan za hrvatski sport uopće. Toga dana po prvi put nastupa službena reprezentacija Hrvatske. Nakon osnutka Banovine Hrvatske i organizacije sportskog života na narodnosnoj osnovici, sljedeći utorak je prema tomu dan kada se javno manifestira i potvrđuje i sportski individualitet Hrvata. Kao što u političkom životu Hrvati imaju svoju Banovinu, područje na kome izvršavaju jedan veliki i najpotrebniji dio javne vlasti, kao što imamo pravo na svoju zastavu i embleme, i sportski sinovi Hrvatske imaju pravo na svoju 'boju'. U utorak će po prvi puta nastupiti jedanaest hrvatskih igrača obučeni u narodne boje – crvena košulja, bijele gaćice i plave dokoljenice.“

  Ovo je, dakle, bio prvi službeni nastup i pritom ne računamo dvije utakmice sa samih (pra)početaka nogometa u Hrvatskoj. Tada su, 23. i 26. lipnja 1907. godine, osmorica igrača HAŠK-a i trojica PNIŠK-a pod ravnanjem tadašnjih odbornika Hinka Würtha i Milovana Zoričića, predstavljali Hrvatsku u dvjema utakmicama u gostima kod Slavije u Pragu.

  Operativni dio organizacije utakmice protiv Švicarske odradio je Jozo Jakopić, tadašnji izbornik ili, kako su u to vrijeme nazivali ovu funkciju – kapetan HNS-a. Jakopić je bio prijateljski vezan s Ottom Eicherom, koji je u to vrijeme bio predsjednik Švicarskog nogometnog i atletskog saveza. Nogometaši i atletičari u Švicarskoj su, dakle, bili dio zajedničkoga foruma pri čemu je Eicher ujedno bio i predsjednik nogometne sekcije. Prethodno je dvaput boravio u Zagrebu pri čemu je, u dogovoru s Jakopićem, organizirana utakmica dviju reprezentacija, prvo u Zagrebu, a ubrzo potom i u Švicarskoj. Sučelili su se, dakle, i nepuna tri tjedna kasnije, 21. travnja u Bernu. I tada je bolja bila Hrvatska slavivši s 1:0.

  Švicarci su u to vrijeme bili iznimno snažna momčad s nizom zapaženih rezultata, tih su godina pobjeđivali i Englesku, Portugal, Mađarsku, Nizozemsku, Belgiju, Italiju, na Svjetskom prvenstvu izbacili Njemačku... Zanimljivo je, međutim, da nisu imali klasičnoga izbornika.

  – Sada nemamo saveznog trenera ni saveznog kapetana. Momčad sastavlja jedan odbor sastavljen iz raznih sportskih središta – govorio je Eicher.

   Reprezentaciju su uglavnom činili igrači Grasshoppersa i Servettea uz pojedince iz Lugana i Lausannea.

  „Jozo Jakopić sam je došao na ideju o priredbi ove utakmice“, dodaju u izvještaju. „On se sam morao s nekim odgovornim odbornicima 'tući' zbog troška večere priređene prije Božića u čast pretsjednika Švicarskog saveza Eichera, on je sam ne slušavši različite sugestije postavio Cimermančića, Šuprinu i Jazbeca u momčad, a igra ove trojke je dokazala da ima 'sreću u kartama'. Zato je Jozo nakon utakmice poletio na teren, poljubio kapetana momčadi Kokotovića, zahvalio svečano igračima na odličnom uspjehu te sio u taksi, a u drugi stavio svoj šešir te u ovom 'konvoju' otišao u savezne prostorije...“

  Samo dva dana ranije, dakle u nedjelju, 31. ožujka, jugoslavenska je reprezentacija gostovala kod Rumunjske u Bukureštu, a Jakopić je pritom uspio dogovoriti da izbornik ne koristi hrvatske igrače, da ih poštedi tako dalekog puta kako bi spremni dočekali Švicarce u Zagrebu. Iste je nedjelje, međutim, nastupala i jugoslavenska B reprezentacija, također protiv Rumunjske, ali u Beogradu. S obzirom na to da je Beograd dvostruko bliži od Bukurešta, četvorica igrača ipak su sudjelovali u akciji B reprezentacije: Franjo Glaser, Miroslav Meho Brozović, Ivan Šuprina i Franjo Mara Wölfl. Tom se prilikom ozlijedio Brozović, dobio je udarac u koljeno koje je prethodno već bio operirao pa je morao propustiti dvoboj protiv Švicaraca. Da je zaigrao Brozović, po strani bi ostao Šuprina.

   Kako god, u udarnoj su postavi zaigrala desetorica igrača Gradjanskog: vratar Franjo Glaser, bekovi Ivan Belošević i Ivan Šuprina, halfovi Mirko Kokotović i Ivan Oskar Jazbinšek te napadački kvintet Zvonimir Cimermančić, Franjo Mara Wölfl, August Beli Lešnik, Milan Antolković i Florijan Conja Matekalo. Jedino je half Zvonko Jazbec bio iz Concordije. U gotovo istom sastavu zaigrali su i u sljedećoj međusobnoj utakmici u Bernu. Razlika je tek što je umjesto Antolkovića u prvoj momčadi bio Svetozar Lala Đanić, također član Gradjanskog. Premiju za zagrebačku pobjedu protiv Švicarske dobila su i trojica pričuvnih igrača: vratar Emil Urch, half August Jutt i napadač Nikola Pajević. Od njih trojice dvojica su iz Gradjanskog – Urch i Jutt, dok je Pajević bio član HAŠK-a.

   Zanimljivo je da je izvjestitelj nakon visoke pobjede Hrvatske pronašao i olakotnu okolnost za Švicarce: „Možda će se Švicari ispričavati terenom, koji nije zelen kao što su to oni naučili. Međutim, sam teren ovaj put bio je u vrlo dobrom stanju i ako nije imao trave. A da je moguće i po ovakvom terenu igrati pokazali su nam sami protivnici u prvih 20 minuta igre, kad su sjajnim proigravanjem gospodarili kako su htjeli po crnom zemljištu.“

 

Zagreb, 2. travnja 1940.

Prijateljska utakmica

Hrvatska – Švicarska 4:0

Igralište Koturaška

Hrvatska: Glaser, Belošević, Šuprina, Kokotović, Jazbinšek, Jazbec, Cimermančić, Wölfl, Lešnik, Antolković, Matekalo

Izbornik: Jozo Jakopić

Švicarska: Feutz, Stelzer, Lehmann, Springer, Andreoli, Buchoux, Bickel, P. Aeby, Monnard, Amado, G. Aeby

Izbornik: Heinrich Müller (u ime tehničke komisije)

Sudac: Giuseppe Scarpi (Italija), Gledatelja: 9.000

Strijelci: 1:0 Matekalo (46.), 2:0 Cimermančić (65.), 3:0 Cimermančić (80.), 4:0 Lešnik (82.)

 

"Trenutak iz 65. minute kad Zvonimir Cimermančić postiže pogodak za 2:0"

 

"Hrvatska protiv Švicarske 1940. godine, slijeva: Urch (pričuvni vratar), Matekalo, Wölfl, Jazbec, Antolković, Jazbinšek, Belošević, Cimermančić, Glaser, Šuprina, Lešnik, Kokotović 

 

    

Kopirano!