Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

In memoriam

Preminuo Željko Perušić

U švicarskom Sankt Gallenu u 82. godini preminuo je Željko Perušić, nekad proslavljeni Dinamov nogometaš i jedan od najboljih veznih igrača u klupskoj povijesti.

Perušić je rođen 23. ožujka 1936. godine u Dugoj Resi, a na maksimirska je vrata zakucao u svojim ranim dvadesetima. Bio je prototip modernoga defenzivnog veznog igrača, iznimno brz i okretan, neumoran trkač, a istodobno i sjajan dodavač, kreator igre.

Nakon samo dvije pune sezone u plavome dresu proglašen je najboljim nogometašem Jugoslavije u 1960. godini, a iznmimno je priznanje dobio i šest godina kasnije kada je postao jedini igrač s ovih prostora koji se ovjenčao titulom najboljega igrača njemačke Bundeslige.

Perušić je u Dinamu odigrao 294 utakmice uz 23 postignuta pogotka. Debitirao je protiv Orijenta u Rijeci, a zadnji nastup upisao u pobjedi protiv grčkoga Olympiacosa 1964. S Dinamom je osvojio naslov pobjednika Kupa 1960. i 1963. godine, a bio je i jedan od nositelja velike generacije koja je 1963. dogurala do finala Kupa velesajamskih gradova, natjecanja koje je kasnije preraslo u Kup Uefe, odnosno današnju Europsku ligu. Na putu do finala upravo je Perušić blistao u pobjedama protiv Porta u gostima 2:1, Bayerna usred Münchena čak sa 4:1...

Dinamo je napustio 1964. godine potpisavši za München 1860. U Bavarsku je otišao zajedno sa svojim mlađim suigračem iz maksimirskih dana, Stjepanom Lamzom. Obojica su, međutim, otišli bez dozvole tadašnjega nogometnog Saveza i bez znanja kluba uslijed čega je Perušić morao godinu dana pauzirati pa tek potom debitirati za „zehcigere“. Lamza se nakon nekoliko mjeseci ipak vratio u Dinamo.

Perušić je sa svojim novim klubom osvojio naslov prvaka 1966. godine što je ujedno i jedini naslov münhenskih „lavova“, a upravo je naš popularni veznjak bio generator tog uspjeha uslijed čega je i proglašem najboljim igračem Bundeslige.

U dresu reprezentacije igrao je od 1959. do 1964. godine pri čemu je upisao 27 nastupa. Zaigrao je u finalu Europskog prvenstva u srpnju 1960. kada je SSSR svladao Jugoslaviju 2-1 u produžetku. Bilo je to ujedno prvo Europsko prvenstvo u povijesti. U tim su počecima u završnici sudjelovale četiri reprezentacije, a sam je završni turnir bio poznat po nazivu „turnir četiri nacije“.

Perušić je iste godine, ali dva mjeseca kasnije, s reprezentacijom osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rimu.

Prema jednoj od anketa izabran je u najbolju Dinamovu jedanaestoricu u klupskoj povijesti.

Nakon pet godina provedenih u Münchenu prešao je u Sankt Gallen gdje je bio igrač i trener, a u tom je gradu ostao živjeti i nakon karijere.

Ispraćaj Željka Perušića bit će u Sankt Gallenu, a sam datum još uvijek nije određen.

Kopirano!