Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Link za ponovno postavljanje lozinke poslan je na vašu E-mail adresu. Možete zatvoriti ovu stranicu i nastaviti oporavak računa putem linka.
Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.
Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Odabrali ste resetiranje lozinke
Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun
Postani dio Dinamove obitelji!
Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Prijavi se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:
Mnogi se još nisu ni smjestili, neki još uvijek čekali na ulazu, ponetko pomislio da u toj tišini utakmica možda još nije ni počela... A, Gradjanski je, na opću konsternaciju utihnule beogradske publike, već vodio 3:0!
Beli je pokrenuo – plavi uragan. August Lešnik, popularni Beli, jedan od najboljih napadača u povijesti purgerskoga kluba, samo je u prvih osam minuta čak triput proparao mrežu! I to u gostima (!) u ključnoj utakmici sezone protiv glavnoga rivala za naslov prvaka. Gradjanski je na današnji dan prije točno 80 godina, 25. travnja 1937., pobijedio snažni i moćni BSK u Beogradu s dojmljivih 4:0 i tako dohvatio svoj četvrti od ukupno pet naslova prvaka predratne Jugoslavije.
Tom utakmicom, istina, još nije i formalno završilo prvenstvo jer su preostala još dva kola, ali prvak je toga dana bio poznat. Oko 20.000 gledatelja na tadašnjem BSK-ovu igralištu šutke je promatralo „plavu rapsodiju“. Možemo samo zamisliti kakav li je to doživljaj bio zagrebačkim nogometašima, kako je bilo svjedočiti takvom kontrastu: prvo slaviti pred 20.000 utihnulih gledatelja, a odmah potom, po dolasku u Zagreb, uživati u novom slavlju pred gotovo jednakom masom, ali – glasnom, gromkom, euforičnom... Otprilike je toliko razdraganih navijača, možda i nešto više od 20.000, dočekalo zagrebačke nogometaše na Glavnom kolodvoru u proslavi naslova.
Šeširi su letjeli zrakom, Zagrebom je odjekivala jeka raspjevanih navijača, na jednom od vagona kojima su igrači doputovali iz Beograda velikim je slovima ispisan rezultat „Gradjanski – BSK 4:0“... Purgeri su pripremili slavljenički karusel i igrače na rukama (!) nosili od Glavnoga kolodvora sve do Ilice nadomak Britanskoga trga, do zgrade u kojoj je bilo sjedište klupske Uprave.
Beogradski dnevnik Politika tada je u naslovu istaknuo: „Izvanrednom i efikasnom igrom Purgeri su pregazili BSK sa 4:0“. Bio je tu i dodatak: „Zaslužena i ubedljiva pobeda Građanskog.“ U podnaslovu su istaknuli da je utakmici prisustvovao i predsjednik Vlade, dr. Milan Stojadinović.
Lešnik je mrežu proparao u drugoj, trećoj i osmoj minuti, a početkom drugog dijela zabio je i Branko Pleše... Utakmicu je sudio Talijan Generoso Dattilo iz Rima.
BSK je u to doba bio iznimno snažna momčad koja je, kako tvrde svjedoci, plijenila atraktivnim napadačkim nogometom. Sastav su predvodili proslavljeni Blagoje Moša Marjanović i Aleksandar Tirnanić Tirke. Upravo su BSK i Gradjanski po stilu igre, atrakciji nogometa i, naposljetku, broju trofeja, bili glavni rivali u predratnoj Jugoslaviji.
U sastavu beogradskoga kluba u to je vrijeme bio i Gustav Lechner, kasnija zvijezda Gradjanskog. U proljetnom je dijelu natjecanja za BSK branio proslavljeni Franjo Glaser, također kasniji velikan purgerskoga kluba. S obzirom na to da su obje međusobne utakmice odigrali u proljetnom dijelu natjecanja, Glaser nije branio protiv Gradjanskog. U to je vrijeme već dogorio prijelaz među purgere, ali do početka je sljedeće sezone imao pravo nastupa tek u prijateljskim utakmicama.
Nešto ranije, u ljeto 1936. godine, dakle u predvečerje sezone u kojoj su osvojili naslov prvaka, Gradjanski je povukao dva ključna poteza. Iz Mađarske je došao trener Marton Bukovi, koji je u Zagrebu u tom svojem prvom mandatu ostao gotovo cijelo desetljeće, a i danas figurira kao jedan od najvećih trenera u povijesti zagrebačkoga nogometa. Upravo je ujesen 1936. godine, dakle u jeku lova na naslov prvaka, odveo momčad na turneju po Engleskoj i Škotskoj gdje je, primjerice, odigrana i mitska prijateljska utakmica protiv Heartsa u Edinburghu, 4:4. Upravo je u to vrijeme Bukovi prihvatio tada moderni WM sustav i prvi ga primijenio na ovim prostorima. Kasnije ga je modificirao u WW sustav što je i u svjetskim nogometnim edicijama označeno kao jedan od velikih taktičkih manevara koji je uvelike utjecao na razvoj nogometa.
Gradjanski se osnažio i na igračkom planu. Upravo je Lešnik, jedan od junaka veličanstvene sezone, toga ljeta došao u Gradjanski...
Sezonu ranije, 1935/'36. hrvatski su klubovi odbili nastupiti u ligi Kraljevine Jugoslavije zbog neslaganja s formatom natjecanja. Uvertira u novu sezonu također je donijela burnu raspravu o ligaškom sustavu, a na kraju je dogovoren format od 18 kola dvokružno. Purgeri su natjecanje otvorili uvjerljivom pobjedom protiv gradskoga suparnika Concordije, sa 3:0, ali već ih je u sljedećem nastupu zaustavila Slavija u Osijeku. U atraktivnoj su utakmici Osječani pobijedili sa 4:3, a trostruki je strijelac bio kasniji igrač Gradjanskog, Rudolf Chemlicek. Istoga je dana, primjerice, BSK protutnjao pored Concordije pobijedivši u Kranjčevićevoj čak sa 5:0.
Purgerima je nakratko pomogao HAŠK: u gradskom je derbiju Gradjanski svladao „akademičare“ sa 4:0, da bi već u sljedećoj rundi HAŠK uzeo oba boda protiv BSK-a, 2:1.
Purgeri su zamah dobili i proljetnom pobjedom protiv Hajduka u Splitu 1:0, Lešnikovim pogotkom u drugom poluvremenu, da bi krajem veljače u Koturašku svratio upravo BSK. Pleše je doveo domaće u vodstvo već na otvaranju utakmice, ali Beograđani su izjednačili potkraj prvoga poluvremena. Na kraju je i ostalo 1:1.
BSK je potom nakratko izgubio korak porazom u Splitu, dok je s druge strane Concordia, slično kao i HAŠK, nehotice pomogla zagrebačkom susjedu. Prvo ju je Gradjanski pobijedio u Kranjčevićevoj sa 5:0, navlas jednako kao što ju je na tom istom travnjaku ujesen identičnim rezultatom svladao BSK. Ali, zato su „zeleni“ u sljedećem kolu uzeli bod u Beogradu.
Zanimljiva je bila i uvertira u epski okršaj BSK-a i Gradjanskog u Beogradu. Purgeri su remizirali protiv beogradske Jugoslavije na terenu današnje Marakane, 1:1, dok je BSK furiozno najavio derbi tako što je sarajevskoj Slaviji u gostima zabio čak osam golova. Pobijedili su 8:3, a Moša Marjanović zabio čak šest golova.
No, sedam dana kasnije – Beli je pokrenuo plavi uragan...
Beograd, 25. travnja 1937.
Liga Kraljevine Jugoslavije, 16. kolo
BSK – GRADJANSKI 0:4
Igralište BSK-a
BSK: Đ. Popović, Petković, Mitrović, Knežević, Stevović, Lechner, Tirnanić, Vujadinović, B. Marjanović, Božović, Glišović
Trener: Sandro Nemes
Gradjanski: Urch, Hügl, Bivec, Kovačević, Jazbinšek, Pleše, Medarić, Džanić, Lešnik, Antolković, Kokotović
Trener: Marton Bukovi
Sudac: Generoso Dattilo (Italija), Gledatelja: 20.000
Strijelci: 0:1 Lešnik (2.), 0:2 Lešnik (3.), 0:3 Lešnik (8.), 0:4 Pleše (47.)