Sjećanje

Prošle su 52 godine od spektakla protiv Eintrachta

Autor fotografije: GNK Dinamo

Tribine su već eruptirale, gledatelji u euforiji pljeskali Dinamovim igračima i povijesnom preokretu, ali... Utakmica još nije bila gotova. Plavi su u tom trenutku vodili protiv Eintrachta sa 4:0 što je značilo senzacionalan preokret kojim su dostigli čak tri gola zaostatka iz prve utakmice u kojoj su Nijemci slavili 3:0! I dok su se s tribina razlijevali zaglušujući slavljenički pokliči, Eintrachtov je bek Fahrudin Jusufi, Zagrepčanima poznat još iz ranijih prvenstvenih dvoboja protiv Partizana, protutnjao posvojoj lijevoj strani i primaknuo se Dinamovu golu... Odjednom je uslijedio muk. Nijemci bi, eventualnim postignutim pogotkom, smanjili na 4:1 i slavili prolaz u finale zbog gola u gostima. A, tada je na sceni stupio naš proslavljeni vratar, naš dragi i nikad prežaljeni Zlatko Škorić, popularni Žoga. I bravuroznom reakcijom spriječio gol i lansirao Dinamo i finale Kupa velesamajskih gradova, današnje Europa lige.

Teško je reći što je toga ljetnog maksimirskog dana 1967. godine najviše razveselilo Dinamove kibice: povijesni rezultatski preokret protiv drugoplasirane momčadi Bundeslige, sunčano vrijeme uz „pljusak, munje i gromove“ u kaznenom prostoru Eintrachta, taktika neponovljivog trenera Branka Zebeca, huk s tribina i furiozni naleti kojima su plavi pogocima Slavena Zambate i Marijana Novaka nakon centaršuteva Krasnodara Rore već nakon 15-ak minuta igre vodili 2:0, slalomi Stjepana Lamze i vrtuljak u kojeg je uhvatio zbunjene njemačke braniče pa potom na ramenima iznesen s travnjaka, gol Josipa Gutzmirtla u završnici za erupciju oduševljenja i ulazak u produžetak, pogodak Rudija Belina iz jedanaesterca za 4:0 i potpuni preokret, velika Škorićeva obran... Sve su to sekvence s utakmice pune velikih obrata, uzbuđenja, neizvjesnosti, napetosti do samoga kraja. Ovoga su petka, 14. lipnja, prošle 52 godine od povijesnoga preokreta, veličanstvene Dinamove pobjede protiv Eintrachta sa 4:0 u Maksimiru u uzvratu polufinala Kupa velesajamskih gradova!

U prvom su dvoboju Nijemci pobijedili s uvjerljivih 3:0 iako su im Zagrepčani i ondje znali zaljuljati obranu, uzdrmati i vratnicu... No, i u njemačkom je sastavu bilo onih staloženih, opreznih, onih koji znaju koliko je nogomet varljiv i kako se visoka prednost u hipu može istopiti. Tadašnji jugoslavenski reprezentativac, nekad sjajni Partizanov bek Jusufi, oprezno je provukao:

– Dinamo će pobijediti Eintracht u kojem igram. Umorni smo, a osim toga, Dinamo je bolja momčad.

Čelnici kluba iz Frankfurta upravo su zbog tog umora inzistirali na promjeni prvotno određenoga termina prve utakmice sa 24. svibnja na 7. lipnja i time dobili više vremena za odmor. I nije samo Jusufi upozoravao na probleme koji su vrebali njegovu momčad u Maksimiru. Sličnu je retoriku predstavio i nekad proslavljeni Dinamov branič Ivica Horvat, koji je u tom trenutku bio član Eintrachtova stručnog stožera, desna ruka glavnog trenera Eleka Schwartza.

– Nije još gotovo, ne zaboravite da Eintracht u gostima olako prima golove – govorio je Horvat.

Paradoks je da je upravo Horvat nekoliko mjeseci kasnije zapravo – „slavio“ poraz svojega Eintrachta i prolaz plavih u finale! I to iz jednastavnoga razloga što je tijekom ljeta Horvat – „uskočio u pobjednički vlak“. Finalne utakmice protiv Leeds Uniteda igrane su krajem kolovoza i početkom rujna, a kako je maksimirski trener Zebec tijekom ljeta napustio klub zbog neslaganja s upravom, na njegovo je mjesto preselio upravo Horvat!

Kako god, Nijemcima je tešku večer u Zagrebu najavio Zlatko Mesić još u devetoj minuti „bombom“ sa 25 metara kojom je stresao spoj prečke i stative. U furioznom naletu, u razmaku od minutu i pol, Dinamo je engleskim stilom, u dvjema gotovo identičnim akcijama dvaput proparao mrežu. Rora je u 14. minuti, nakon proigravanja s Gutzmirtlom, centrirao Zambati koji je glavom pogodio za 1:0, da bi odmah potom novi Rorin centaršut dočekao Novak i, također glavom – zabio za brzopoteznih 2:0. Stadion je proključao tri minute prije kraja kad je Gutzmirtl odlučio ostati u istom štosu kao kod prva dva pogotka pa je, umjesto udarca nogom, nisko nagnuo glavu, zabio za 3:0 i produžetak! A, cijelu je akciju režirao Lamza: driblinzima je razbacao njemačku obranu uz očaranu publiku koja je akciju pratila pljeskom i slavljeničkim smijehom. Gutzmirtlov je gol bio znak za ulazak u produžetak i gotovo je nevjerojatno koliko je Dinamo dominirao u odnosu na Nijemce, kojima su upravo kondicija, izdržljivost, dugotrajni visok ritam igre najveći forte.

Plave je u finale lansirao Belin pogotkom s bijele točke u 102. minuti. Lamza je već tko zna koji put u prašini ostavio suparnike, utrčao u kazneni prostor, gdje ga je srušio Dieter Lindner. Mađarski sudac Gyula Görö pokazao je na 11-erac. Lamza nije mogao gledati, okrenuo se i vratio prema centru, Filip Blašković sakrio lice u dlanove i čučnuo. Ali Belin je – zabio! Kasnije je Rora propustio priliku za 5:0, a Škorić na drugoj strani spriječio Nijemce da pokvare slavlje Zagrepčanima.

Zagreb, 14. lipnja 1967.

Kup velesajamskih gradova, uzvrat

Dinamo – Eintracht 4:0 (produžetak)

(prva utakmica: Eintracht – Dinamo 3:0)

Stadion Maksimir

Dinamo: Škorić, Blašković, Brnčić, Mesić, Belin, Ramljak, Novak, Gutzmirtl, Zambata, Lamza, Rora

Trener: Branko Zebec

Eintracht: Kunter, Jusufi, Lindner, Schämer, Friedrich, Sztani, Huberts, Grabowski, Bechtold, Solz, Lotz

Trener: Elek Schwartz

Sudac: Gyula Görö (Mađarska), Gledatelja: 35.000

Strijelci: 1:0 Zambata (14.), 2:0 Novak (15.), 3:0 Gutzmirtl (87.), 4:0 Belin (102. - 11 m)