Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Sjećanje

Prošlo je 35 godina od početka „Dinamova proljeća“

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Kakav je to repertoar bio: Mlinarićev „tunel“, Kranjčareva „lastavica“, Cerinova finta za „hipnozu“ suparnika, Deverićevi „hulkovski“ prodori kroz obranu, Zajecovi slalomi, Hadžićeva čvrstina, Bručićeva tutnjava lijevom stranom, Bračunov izboreni 11-erac, Hohnjecovo proigravanje petom, Bošnjakova „otimanje“ lopte uz eksplozivni juriš, ali i – Vlakovi bekhendi kojima je amortizirao suparničke napade... Dakako, i Blaževićeva dirigentska dionica. Takav je bio scenarij pobjede plavih protiv beogradske Crvene zvezde 3:0 u dvoboju kojim je počelo „Dinamovo proljeće“. Ovoga je utorka, 21. veljače, prošlo točno 35 godina od pobjede koja je plavima otvorila put prema naslovu prvaka... U arhivima je zapisano da je to bio prvi naslov nakon pune 24 godine iako je, doduše, sudskom odlukom Dinamu pripao i pokal iz 1979.

Sami trofej nije jedini razlog zbog kojega se prisjećamo „Dinamova proljeća“, to je svojevrsni hommage nogometnom festivalu kakvoga su priredili maksimirski nogometaši... Dvoboj protiv Crvene zvezde bio je, zapravo, drugi nastup plavih u proljetnoj polusezoni. Na otvaranju su odigrali 0:0 u gostima kod OFK Beograda, a upravo je ona sljedeća utakmica protiv Crvene zvezde predstavljala Dinamov zalet na mlazni pogon... Maksimirski su nogometaši tom pobjedom preskočili crveno-bijele na vrhu ljestvice pri čemu su imali bod prednosti u odnosu na Crvenu zvezdu i Partizan. U to je vrijeme, dakako, pobjeda vrijedila dva, a ne tri boda.

U zimskoj je pauzi, pak, Dinamo imao dva boda zaostatka za tada vodećim crveno-bijelima, u zadnjem je jesenskom kolu izgubio protiv Budućnosti u tadašnjem Titogradu, prepustivši time vrh Beograđanima. Momčad se još ranije dodatno osula kad su u listopadu u vojsku morali Zlatan Arnautović, Boro Cvetković i Mladen Munjaković. Nakratko je po strani morao ostati i sam trener Miroslav Blažević. Nakon što su u dvoboju 12. kola odigrali 2:2 protiv Olimpije u Ljubljani, Ćiro je suspendiran na dva mjeseca zbog „avanture“ na Trofeju Marjan, kad ga je pomoćni sudac Zekan prijavio na utakmici protiv brazilskog Vasca da Game.

Ipak, uoči proljetnoga dijela iz vojske su se vratili Zlatko Kranjčar i Ismet Hadžić i oni su unijeli ona dodatni druk koji je nedostajao u jesenskim izvedbama.

Trener Blažević je prije dolaska Crvene zvezde morao „pronaći“ formulu kako uopće skrojiti sastav. Izostale su dvije iznimno važne „karike“ – Džemal Mustedanagić zbog problema s rebrom koji su ga mučili još od turnira u Mostaru i Zvezdan Cvetković zbog žutih kartona... U takvom je rasporedu figura Petar Bručić zaigrao na mjestu lijevoga beka dok je u „njegov dres“ uskočio mlađahni Željko Hohnjec... Štoviše, Dinamo je cijelu utakmicu odigrao sa 11 igrača, dakle bez izmjena (na klupi su bili Mohor, Dumbović, Ćalasan, E. Dragičević i Braun).

Plavi su već nakon 32 minute vodili 3:0. Mrežu je u osmoj minuti načeo Cerin, dočekao je loptu s lijeve strane, pritom je propustio, ali se ponovno dokotrljala u njegovu blizinu, a on ju vješto primirio i „iz koraka“ proslijedio u mrežu. Pogodak Zlatka Kranjčara „lastavicom“, skokom kojim se u zraku izvio unatrag i opalio loptu, prkosio je zakonima fizike. Bilo je to samo tri minute nakon vodećega pogotka. Priču je zaokružio Kranjčar svojim novim golom, ovaj put iz 11-erca nakon što su Jurišić i Milovanović u svom kaznenom prostoru srušili Milivoja Bračuna.

Iako je postigao dva pogotka, Kranjčar nije bio jedini kandidat za najboljega igrača utakmica. Neki su izvjestitelji izdvojili Hadžića, neki kapetana Zajeca, izbornik reprezentacije Miljan Miljanić najboljim je proglasio Marka Mlinarića...

Tadašnji nogometni analitičar Rajko Mitić, raniji proslavljeni nogometaš po kojem je u međuvremenu nazvan najveći beogradski stadion, tada je napisao:

„Bručić i Zajec istog su trenutka po preuzimanju lopte nezadrživo jurišali na protivnički gol i uključivali se u napadačke akcije. Kranjčar, Cerin, Mlinarić i Deverić svojom su pokretljivošću, eksplozivnošću i pravodobnim izmjenama mjesta dovodili suparnika u šah-mat pozicije.“

Svoje je nogometnu emociju s ove utakmice na osebujan način predočio i naš poznati sportski novinar Zvonimir Magdić: „Mlinarić se nagurao tunela, rolao, nagaz mu je bio bobekovski(...) A, dvostruki pas? Kao nikada utkan u taj maksimirski vatromet. Ipak, jedan na desnoj strani, na rubu kaznenoga prostora, zaustavio je dah u gledalištu: lopta teče kroz crveno-bijelu nemoć, a onda se vižljasti Cerin, u zamahu, zaustavlja. Otvara oči i nastavlja, uz zabezeknute suparnike(...) Bilo je poteza za užitak. Tunel Mlinarića Jankoviću, jasno plasiran za avio-snimak, pa lopta do Kranjčara, do Hohnjeca i peta 'malog'! Finesa je vratila film starih utakmica.“

Na tribinama je bilo preko 50.000 gledatelja, ali zanimljivu je ocjenu ponudio naš proslavljeni komentator Miroslav Rede: „Zagrebačkoj publici opet za privrženost desetka, ali za bodrenje – jedinica! Pedeset tisuća grla čulo se nešto malo kod istrčavanja na teren, kratko i glasno kod zgoditaka, a najsložnije i najbučnije prilikom ispraćaja. Dojam – ne bi ih 'otkravilo' ni deset golova...“

Povodom ove obljetnice portal Goal.com izabrao je 20 najvećih utakmica iz bogate klupske povijesti. Glasovati možete OVDJE.

 

 

Zagreb, 21. veljače 1982.

Savezna liga, 19. kolo

Dinamo – Crvena zvezda 3:0

Stadion Maksimir

Dinamo: Vlak, Bračun, Bručić, Hadžić, Zajec, Bošnjak, Hohnjec, Cerin, Kranjčar, Mlinarić, Deverić

Trener: Miroslav Blažević

Crvena zvezda: A. Stojanović, Janković, Mališević, Borovnica, Jurišić, Rajković (59. B. Đurovski), Petrović, Šestić, D. Savić (46. M. Đurovski), Milovanović, Đorđić

Trener: Branko Stanković

Sudac: Stjepan Glavina (Klis), Gledatelja: 50.000

Žuti kartoni: Jurišić (Crvena zvezda, 48., preoštra igra)

Strijelci: 1:0 Cerin (8.), 2:0 Kranjčar (11.), 3:0 Kranjčar (32. - 11m)

 

 

 

Kopirano!