Plavi izjednačili rekord: Dinamo II – Dugopolje 4:0

S 'maestrom' Jovićevićem maestralno do jesenskog naslova

Bio je to spektakl za kraj, bravurozna završna „ceremonija“ jesenskoga dijela sezone: nogometaši Dinama II pod dirigiranjem „maestra“ Igora Jovićevića upravo su tako – maestralno – zaključili jesensku „partituru“! I osvojili naslov jesenskoga prvaka Druge HNL!

U atraktivnoj utakmici začinjenoj „romantičarskim“ nogometom posve su nadigrali svojega prvog susjeda na ljestvici, momčad Dugopolja, koja im je sve do ovoga vikenda „puhala za vratom“ sa samo dva boda zaostatka. Plavi su u okršaju zadnjega, 19. jesenskog kola, slavili sa 4:0, i to u derbiju u kojem su već na poluvremenu imali tri gola prednosti, a četvrti gol zabili pola sata prije kraja...

Malo je, dakle, nedostajalo da maksimirski nogometaši nadmaše svoju dosadašnju rekordnu pobjedu u Drugoj HNL. Ovako su je „samo“ izjednačili. Jedini dvoboj u kojem su slavili sa četiri gola razlike datira još od 14. kolovoza 2015. godine kad su s istvojetnih 4:0 svladali Hrvatski dragovoljac. Zanimljivo, bio je to prvi, povijesni nastup druge maksimirske momčadi u Drugoj HNL, dakle odmah u 1. kolu, netom po ulasku iz treće lige.

Na trenutke nam se čak činilo da proživljamo „deja vu“ efekt:

- Dinamo II je i tada protiv dragovoljaca kao i sad protiv Dugopoljaca pobijedio sa 4:0;

- i tada je, baš kao i sada, na poluvremenu bilo 3:0;

- i tada je, baš kao i sada, prvo ime dvoboja bio Endri Çekiçi;

- i tada je, baš kao i sada, Çekiçi zatresao mrežu iz slobodnoga udarca;

- i tada su, baš kao i sada, ulogu zadnjih veznih pokrili Karlo Muhar na desnoj i Bojan Knežević na lijevoj strani;

- i tada je, baš kao i sada, Çekiçi igrao na lijevom krilu...

Mnogo je, dakle, gotovo nevjerojatnih podudarnosti u ovim dvjema rekordnim pobjedama Dinama II u Drugoj HNL. Mala je razlika u tome što je Marko Stolnik tada igrao desnoga beka, a sada lijevoga stopera... U toj su utakmici prije više od dvije godine za maksimirski sastav zaigrali i sadašnji članovi prve momčadi – Filip Benković, Borna Sosa, Dani Olmo i Amer Gojak.

Kako god, ove je subote mrežu u 34. minuti načeo sveprisutni Çekiçi! Borna Miklić srušen je na 20 metara od suparničkih vrata, a maksimirska desetka iz slobodnoga udarca prebacio "živi zid" plasiravši loptu u mrežu. Sedam minuta kasnije Çekiçi je na samoj aut-crti na lijevoj strani dohvatio naoko izgubljenu loptu, munjevito se sjurio u kazneni prostor gdje ga je srušio dugopoljski branič Dominik Balić, a sudac pokazao na jedanaesterac: Strijelac s bijele točke bio je Knežević. Na samome izmaku prvoga dijela Miklić je povukao Dinamov napad, u nezadrživu je pohodu projurio pored braniča Balića, a kad su ga domaći igrači okružili u kaznenom prostoru, vješto je na desnoj strani pronašao Nevena Đuraseka koji je sa sedam metara zakucao loptu pod prečku! U 59. minuti razigrani je Çekiçi pronašao Miklića koji je elegantno izbjegao čuvara i s desne strane plasirao loptu pored vratara Josipa Silića.

Bilo je tu još brojnih akcija za pljesak. Još je u 12. minuti Mario Ćuže na 20-ak metara od vrata poslao „rolicu“ Kneževiću koji je udarcem iz prve pokušao pogoditi donji desni kut Silićevih vrata, ali je dugopoljski čuvar mreže ipak ukrotio loptu. Odmah je potom Çekiçi projurio lijevom stranom, primaknuo se kaznenom prostoru, oštro pucao, a Silić uz malo poteškoća ipak zaustavio loptu. Nakratko mu je, neposredno pred gol-crtom, skliznula ispod ruke, ali ju je uspio ponovno dohvatiti...

Dinamo II bio je i nadomak petoga pogotka. Tako je, primjerice, Çekiçi u 68. minuti povukao kontranapad, dugom loptom s desne strane pokušao pronaći Ivana Božića koji je bio sam na rubu kaznenog prostora, ali ipak nije uspio dohvatiti loptu. U sučevoj nadoknadi je Dominik Perković, nakon sjajnoga proigravanja Božića i Çekiçija, snažno pucao, a vratar Silić odbio loptu da bi u nastavku akcije Marijan Čabraja izborio poziciju za udarac, ali i ovom je prilikom Silić spriječio pogodak. Odmah je potom Çekiçi u novoj polukontri s lijeve strane lansirao loptu u for Božiću, ali maksimirskog je napadača u zadnji trenutak spriječio gostujući branič Ivan Primorac.

Gosti su dvaput ozbiljnije zaprijetili. U 51. je minuti Dominik Mihaljević ubacio iz slobodnoga udarca s desne strane, a na „drugoj stativi“ Josip Špoljarić sa pet metara loptu poslao pored gola. Pet minuta kasnije vještom je reakcijom pogodak spriječio maksimriski vratar Dinko Horkaš. Mihael Klepač utrčao je u Dinamov kazneni prostor s lijeve strane, snažno pucao sa sedam metara, a Horkaš uspio "izboksati" loptu.

Kako god, Dinamo II proljeće će dočekati vijoreći se na vrhu Druge HNL sa 37 bodova, čak pet više od prvih pratitelja Gorice i Dugopolja. Prvo sljedeće iskušenje u prvenstvu Dinamo II očekuje 3. ožujka u Novigradu u ogledu 20. kola, ali prethodno će, sredinom ovog mjeseca, na put u Englesku gdje će protiv Evertona i Derby Countyja odigrati preostale dvije utakmice Premier League International Cupa.

Zagreb, 2. prosinca

Druga HNL, 19. kolo

Dinamo II – Dugopolje 4:0

Stadion Maksimir, igralište Hitrec-Kacian

Dinamo II: Horkaš – Perković, Uremović, Stolnik, Čabraja – Muhar, Knežević (60. Plantak); Ćuže, Đurasek (77. Anić), Çekiçi – Miklić (62. Božić)

Trener: Igor Jovićević

Dugopolje: Silić – Krstulović-Opara, Balić (46. Stojanovski), Primorac, Tomašević – Krišto, Radošević (65. Varea); Mihaljević, Špoljarić, Tešija – Klepač (75. M. Jurić)

Trener: Miroslav Bojko

Sudac: Zdenko Lovrić (Đakovo), Gledatelja: 200

Strijelci: 1:0 Çekiçi (34.), 2:0 Knežević (41. - 11m), 3:0 Đurasek (45.), 4:0 Miklić (59.)