Fantastični Modri! Najveća pobjeda u povijesti Hrvatske: Dinamo – Hajduk 5:0!

Suci: Tihomir Pejin (D. Miholjac), Siniša Premužaj (Varaždin), Miro Grgić (Osijek), Dalibor Conjar (Osijek), 1. DPS: Domagoj Ljubičić (Osijek), 2. DPS: Danijel Trampus (Osijek)

Dinamo: Zelenika - Pinto, Šimunić, Addy, Lima - Ademi - Soudani, Brozović (od 78. Halilović), Antolić (od 29. Pamić), Fernandes - Čop (od 83. Rukavina)

Hajduk: Kalinić - Vršajević (od 67. Kiš), Maloča, Milović, Jozinović - Bradarić, Pašalić (od 84. Anđelković) - Susic, Bukva, Iluridze (od 46. Bašić) - Kouassi

Žuti kartoni: Milović (45.), Bradarić (71., 84.), Maloča (82.)

Isključenje: Bradarić (84.)

Strijelci: 1:0 Šimunić (17.), 2:0 Čop (47.), 3:0 Fernandes (56.), 4:0 Čop (63.), 5:0 Halilović (81.)

Dinamo je odigrao fantastičnu utakmicu, potpuno nadigrao Hajduk i upisao najveću povijesti u derbiju od osamostaljenja Hrvatske; 5:0! Modri su poveli u ranoj fazi utakmice preko kapetana Šimunića da bi nastavili napadati do samoga kraja i zahvaljujući dva gola Čopa i po jednim Fernandesa i Halilovića došli do veličanstvene pobjede!

Veliko hvala navijačima!

Na tribinama Maksimira bilo je tek oko pet tisuća gledatelja, ali bili su to pravi navijači koji su cijelu utakmicu pljeskom i pjesmom bodrili voljeni Dinamo. Atmosfera dugo nije bila tako lijepa, navijalo se za Dinamo i igrači su to osjetili te im vratili na najbolji mogući način.

Dinamo je u prvu utakmicu četvrtfinala Kupa krenuo onako kako je sportski direktor Zoran Mamić i najavio: odlučno, čvrsto i dominantno. S tek jednom promjenom u odnosu na prije par dana, Pinto umjesto Leke, Dinamo je opet bio puno bolji i nizao priliku za prilikom dok se s druge strane naš vratar Zelenika morao sam zagrijavati i trčkarati po kaznenom prostoru.

Prva prilika, ona u 12. minuti, bila je već "prava". Soudani je "slomio" Jozinovića i pucao desnom nogom s 8-9 metara iskosa, ali Kalinić je nastavio u istom ritmu od nedjelje. Modri su dalje prijetili dalekometnim udarcima Ademija i Fernandesa da bi sljedeću priliku imao Čop nakon ubačaja vrlo aktivnog Pinta.

Bilo je jasno kako je tek pitanje trenutka kada će Dinamo povesti, a dogodilo se to u 17. minuti. Antolić je izvrsno nabacio iz kornera, a kapetan Šimunić skočio i glavom poslao loptu u mrežu; potpuno zasluženo rano vodstvo prvaka. Nažalost, nedugo poslije toga ozlijedio se Domagoj Antolić koji igra u velikoj formi, a umjesto njega na teren je ušao Zvonko Pamić.

Najveća pobjeda u povijesti Hrvatske

Više o povijesti i najvećim pobjedama Dinama nad Hajdukom pročitajte OVDJE.

Dinamo je dalje nastavio dominirati i nizati prilike te je pravo čudo kako su gosti na odmor otišli tek s jednom loptom u mreži. U 30. minuti Čop je izbio sam ispred Kalinića i nesebično tražio Soudanija u sredini, ali ispred njega izbija Maloča da bi lopta došla do Fernandesa koji sa 7-8 metara puca preko gola. Prijetio je Dinamo preko Fernandesa glavom par minuta kasnije da bi u 39. minuti isti igrač imao sjajnu šansu nakon prodora i dodavanja Lime, no pucao je preko gola.

5-godišnji Marko izveo početni udarac

Gost Modrih na derbiju bio je 5-godišnji Marko Mišković, dječak za kojeg su igrači i stručni stožer Dinama skupili novac kako bi mogao ići na potrebnu operaciju. Više o svemu pročitajte OVDJE.

Par minuta prije kraja prvih 45 minuta pokušao je i Čop da bi na samom kraju Duje krenuo sam prema Kaliniću na što je sudac Pejin vratio prekršaj na 25 metara; velika pogreška suca. Modri su zaprijetili i iz toga prekida, ali Hajduk se "provukao". Srećom, ne zadugo jer je nakon dvije minute igre u nastavku – bilo 2:0.

Lima je sjajno dao u prostor Fernandesu, ovaj ubacuje u sredinu gdje Kaliniću ispada lopta iz ruke točno ispred Čopa koji je šalje u mrežu! Nakon 135 "savršenih" minuta na Maksimiru golman Hajduka je napravio veliku pogrešku i Modri su povećali prednost. Dinamo je odmah krenuo po novi pogodak pa je zaprijetio i Soudani, no udarac desnom nogom odlazi pored gola. Dinamo niti tu nije stao, Modri su dobivali svaki duel i nastavili napadati te oduševljavati publiku. Tako je u 56. minuti Čop sjajno "podvalio" loptu Soudaniju, ovaj se lijepo oslobodio Maloče i Jozinovića te izašao sam ispred Kalinića koji brani njegov udarac, ali odbijanac ide do Fernandesa koji potpuno sam iz blizine šalje loptu glavom u mrežu. Sedam minuta kasnije bilo je već 4:0.

Uzvrat za dva tjedna

Ovo je bila tek prva utakmica četvrtfinala Kupa, a uzvrat se igra 18. prosinca na Poljudu. Bit će to i posljednja utakmica Dinama ove polusezone.

Nova krasna akcija Dinama u 63. minuti koju je povukao Brozović i poslužio Soudanija na lijevoj strani koji fantastičnom loptom na drugoj vratnici nalazi Čopa kojem nije bilo teško iz blizine poslati loptu u mrežu. Dinamo je potpuno dominirao i bilo je jasno kako neće stati niti na četiri pogotka, a konačnih i prekrasnih 5:0 postavio je Halilović samo koju minutu nakon što je ušao. Alen je ovim pogotkom oborio još jedan rekord u povijesti našeg nogometa i postao najmlađi strijelac u povijesti derbija od osamostaljenja!

Naravno, bila je to još jedna prekrasna akcija u kojoj je Fernandes u prazan prostor gurnuo Soudanija, ovaj bježi po strani i u sredini idealno poslužuje Halilovića koji zabija peti pogodak! Dinamo – Hajduk 5:0!!

Što reći nakon ovakve utakmice? Modri su imali toliko peha i nesreće u posljednjim utakmicama, ali odličan rad se morao prije ili kasnije vratiti i – zaista jest. U najljepšem trenutku protiv najvećeg rivala koji nije ozbilinije zaprijetio cijelu utakmicu. Za kraj je dovoljno reći: Dinamo – Hajduk 5:0!