You have successfully confirmed your account
Please set your password before going on
Password reset link was sent to your email address. You can close this page and continue the process using the link provided in the email you received.
Registration successful. We have sent a confirmation link to your email address.
You have successfully confirmed your account
Please set your password before going on
You have chosen to reset your password
Please set a new password for your account
Join the Dinamo family!
Register and enjoy all benefits of using an account on Dinamo's website
Login and enjoy all benefits of using an account on Dinamo's website
Can't find what you're looking for?
Maybe some of the following will help you:
Na današnji dan obilježavamo dva rođendana Dinamovih legendi - Željka Stinčića i Kujtima Shale.
50 GODINA UZ DINAMO
U jednoj je sezoni obranio sedam od osam jedanaesteraca. Dvaput je u karijeri u novinskim izvještajima dobio ocjenu 10. Bivši Dinamov junior, proslavljeni vratar udarne momčadi, kasnije trener vratara, ali i – direktor maksimirskog stadiona. Želimir Stinčić na različite je načine s tek kraćim prekidima dulje od 50 godina čvrsto vezan uz Dinamo. Popularni Stina, kako ga od milja zovu prijatelji, kolege i navijači, ove je srijede, 13. srpnja, navršio 72 godine i GNK Dinamo mu od srca želi sve najbolje za rođendan.
Stinčić je ujedno i rekorder bivše jugoslavenske lige po broju minuta bez primljenoga gola. Ujesen 1975. godine njegova je mreža mirovala 749 minuta ili u prijevodu gotovo 12 i pol sati. Prvoj maksimirskoj momčadi bio je priključen još 1967. godine kao junior, a potom se prometnuo u najboljega Dinamova vratara u sedamdesetima i u jednog od najboljih u povijesti. S kraćim je prekidima, dulje od 50 godina na različite načine vezan uz Dinamo. Bio je daroviti junior, potom prvi vratar, a kasnije i član stručnoga stožera, trener vratara, a neko vrijeme i direktor maksimirskog stadiona.
Za Dinamo je vezan i obiteljskim naslijeđem. Njegov otac Branko Stinčić također je nekadašnji popularni maksimirski vratar. Mrežu plavih čuvao je od 1950. do 1953. godine. „Dinastija“ Stinčić jedan je od ukupno 11 parova očeva i sinova koji su upisali službene nastupe za prvu momčad plavih. Obojica su upisali nastup i za jugoslavensku reprezentaciju.
Za Dinamo je ukupno odigrao čak 478 utakmica, a još je kao tinejdžer bio priključen momčadi koja je osvojila Kup velesajamskih gradova, natjecanje koje je preraslo u Kup UEFA, odnosno Europa ligu. Stinčić je, uz status rekordera u jugoligi, zapažen i po zanimljivom pothvatu: u jednoj je sezoni obranio sedam od osam jedanaesteraca.
Nakon Dinama je nastupao za Zagreb, Austriju Salzburg i Jugokeramiku, današnji Inter Zaprešić. Sa svojim prethodnikom na Dinamovim vratima, proslavljenim i nikad prežaljenim Zlatkom Škorićem, popularnim Žogom, godinama je vodio školu nogometnih vratara. I danas podučava mlade i darovite čuvare mreže...
Bio je i ostao miljenik zagrebačke publike, a u povijest hrvatskoga nogometa ušao je, ne samo kao Dinamova osica koja je ubadala suparničke obrane, nego i kao sudionik prve utakmice u modernoj povijesti hrvatske reprezentacije, u maksimirskom dvoboju protiv Sjedinjenih Američkih Država 17. listopada 1990.
Želimiru Stinčiću od srca želimo sretan 72. rođendan!
NIJE ŠALA, NEGO SHALA
„Nije šala, nego Shala“, stršao je naslov u novinama nakon jedne u nizu njegovih sjajnih izvedbi... Naslov je osvanuo dan nakon što je Shala, tad još u dresu Prištine, na prvenstvenoj utakmici postigao čak pet pogodaka. Nedugo nakon toga došao je u Dinamo, gdje je bio član sjajnoga maksimirskog terceta Boban – Šuker – Shala.
Rođen je u Prizrenu, a u plavome je dresu proveo dvije godine i pritom ostavio zapažen trag. Bile su to zadnje dvije sezone jugoslavenske lige i Dinamo je u objema na kraju bio doprvak. U Zagreb je došao iz Prištine u kojoj je u jednoj sezoni u 31 nastupu postigao čak 15 pogodaka.
Dinamu se priključio po dolasku iz vojske u rujnu 1989. Debitirao je pogotkom, i to u maksimirskoj pobjedi protiv Hajduka s 2:0. Štoviše, tom je prilikom, odmah na svojoj premijeri, uslijed izostanka Zvonimira Bobana, zaigrao u dresu s brojem 10. Kasnije je u Dinamu uglavnom nosio jedanaesticu. Shala je ušao u kazneni prostor na desnoj strani pa spretnim driblingom „posjeo“ svog čuvara na travu i sa šest metara silovito zakucao pod gredu. bio je strijelac već u sljedećem kolu u novom derbiju, ovaj put protiv Partizana u Beogradu. Hajduku je, pak, zabio i na proljeće u pobjedi plavih na Poljudu s 3:2, a odmah potom i u slavlju protiv Partizana s 2:1.
Zanimljivo je da je Shala strijelac zadnja dva Dinamova pogotka kao domaćina u bivšoj jugoslavenskoj ligi. U predzadnjem kolu, ujedno zadnjem maksimirskom nastupu plavih u bivšoj ligi, Shala je bio dvostruki strijelac u pobjedi protiv sarajevskog Željezničara s 2:1. Asistirali su mu Zvonimir Boban i Davor Šuker.
Nakon Dinama nastupao je za francuski Rennes, potom preselio u Njemačku gdje je igrao za Stuttgarter Kickers, Chemnitz, Fortunu Düsseldorf, Leipzig i Waldhof Mannheim. U Chemnitzu je, primjerice, igrao zajedno s nekadašnjim suigračem iz Dinama, Andrejem Panadićem.
Kujtimu Shali od srca čestitamo 58. rođendan!