Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Slavlje na Maksimiru

108. rođendan Dinama

GNK Dinamo u petak, 26. travnja, obilježava 108 godina od osnutka kluba!

GNK Dinamo najtrofejniji je hrvatski nogometni klub, a 108. rođendan slavi se u jednoj od povijesnih sezona.

Uz 29 osvojenih naslova prvaka do ove sezone, klub je prije nekoliko dana matematički šest kola prije kraja prvenstva osigurao i jubilarni 30. naslov prvaka (20. naslov osvojen u Republici Hrvatskoj).

Upravo je ova sezona povijesna iz razloga što su Plavi nakon dugih 49 godina igrali proljeće u Europi. Prvo su briljirali u grupnoj fazi Europa lige koju su završili na prvom mjestu i osigurali prolaz u šesnaestfinale, a zatim su pobjedom protiv Viktorije Plzen prošli u osminu finala.

Uz uspješnu ovu aktualnu sezonu Dinamo je kroz prošlost osvojio 22 titule pobjednika Kupa, ima osvojenih 5 titula pobjednika Superkupa i jedan vrijedan europski trofej - Kup velesajamskih gradova (današnja Europa liga) iz 1967. godine.

U nastavku izdvajamo pregled Dinamove bogate povijesti, o kojoj više možete saznati klikom OVDJE.

Dinamo je utemeljen 26. travnja 1911. pod nazivom Prvi Hrvatski Građanski Športski Klub. Modri klub kroz povijest je nekoliko puta mijenjao ime: od 9. lipnja 1945. do 26. lipnja 1991. nosio je ime Dinamo, zatim do 24. veljače 1993. HAŠK Građanski, potom sedam godina nastupa pod imenom Croatia, od 14. veljače 2000. nosio je ime NK Dinamo, a 2011. nazivu kluba promijenjen je prefiks u GNK - Građanski nogometni klub. 

Klub je između dva Svjetska rata, pod nazivom Građanski, bio najuspješniji jugoslavenski klub s pet osvojenih prvenstava prije nego što je 9. lipnja 1945. odlukom novih vlasti s novom upravom, lojalnom komunističkom režimu, transformiran u Dinamo.

Iako je nova vlast pokušala prikazati Dinamo kao novi klub nije uspjela sakriti istovjetnost identiteta Građanskog i Dinama. Ne samo da je klub zadržao prepoznatljiv urbani, purgerski duh, već i plavu boju, temelje značajke grba, trenera, masera, većinu ranijih igrača i praktično cijelu navijačku bazu. Stoga su Dinamo i Građanski jedan te isti klub koji je zbog povijesnih okolnosti nekoliko puta mijenjao ime i pravni oblik postojanja.


Snagu je klub pokazao osvajanjem drugog poslijeratnog jugoslavenskog prvenstva 1948. te državnog kupa 1951., a pedesete su također bile vrhunske godine u kojima je Dinamo dva puta bio prvak dok im je 1951. izmaklo prvenstvo unatoč prednosti nad Zvezdom od pet bodova tri kola prije kraja.

Dok je i prije i poslije Drugog svjetskog rata znao zablistati u prijateljskim utakmicama, Dinamo je pokretanjem europskih nogometnih kupova sredinom pedesetih počeo sustavno ostvarivati svoj značajni potencijal na međunarodnom planu, kao i tijekom šezdesetih. Prvo je 1961. dosegnuo polufinale Kupa kupova, potom dvije godine kasnije finale Kupa velesajamskih gradova (danas UEFA Europa liga), da bi taj prestižni trofej i osvojio 1967. svladavši u finalu tada moćni Leeds United.

Sedamdesete su, bez ijednog trofeja, bile sušno razdoblje, a najbliže je tituli prvaka Dinamo došao 1978/1979. pod vodstvom Vlatka Markovića. Dapače, po važećim je propisima osvojio najviše bodova, no Nogometni je savez pogazio vlastite propise i naslov dodijelio Hajduku. Tada je Savez odbio Dinamu pripisati dva boda iz susreta protiv Rijeke koja je sa suspendiranim Edmondom Tomićem u momčadi u prvom kolu 1978./79. pobijedila s 2:1. U skladu s propisima, Savez je isprva registrirao utakmicu rezultatom od 3:0 za Dinamo, no u proljeće 1979. poništio je vlastitu odluku i omogućio Hajduku da postane prvak zbog bolje razlike pogodaka.

Tri godine nakon toga, Dinamo se napokon domogao četvrtog poslijeratnog naslova prvaka. Podvig je 1981./82. ostvarila momčad pod vodstvom Miroslava "Ćire" Blaževića, kasnijeg hrvatskog izbornika, koji je u Maksimir unio duh pobjede. Uspjehe je pratila navijačka euforija.

Od kraja Drugog svjetskog rata do raspada SFR Jugoslavije 1991., zagrebački su plavi skupili četiri ligaška naslova i sedam kupova.


Od osamostaljenja Hrvatske 1991., Dinamo je izrastao u vodeći klub države, najuspješniji na području bivše Jugoslavije i jedan od najmoćnijih u cijeloj Jugoistočnoj Europi, na nivou Fenerbahcea, Galatasaraya, Besiktasa i Olympiacosa.

Samo je dva puta u modernoj Hrvatskoj naš klub završio prvenstvenu sezonu niže od trećeg mjesta, 1992. i 2005., a u prvih je 11 sezona deset puta nastupio u finalu kupa.

Pod nazivom Croatia, Dinamo je u devedesetima osvojio pet prvenstava i četiri kupa, a seriju je nastavio i nakon povratka imena "DINAMO", 14. veljače 2000. godine.

Osobito je uspješno bilo razdoblje između 1996. i 2000., kad su Plavi osvojili pet uzastopnih naslova i tri kupa, a drugo je zlatno doba bilo između 2006. i 2018. kada je Dinamo osvojio 12 naslova prvaka Hrvatske pri čemu 11 zaredom.


Dinamo je u domaćoj ligi postigao rekorde koji će teško biti srušeni. Pod vodstvom Otta Barića u sezoni 1996./97. ponio je titulu s 81 od 90 mogućih bodova i s 21 bodom ispred drugoplasiranog Hajduka, no na desetgodišnjicu tog pothvata, s Brankom Ivankovićem kao trenerom, zabilježio je još blistaviji rezultat: 92 od mogućih 99 bodova uz 30 pobjeda u 33 kola. Od 14. kola sezone 2006./07. do 8. kola 2007./08. nanizao je 28 uzastopnih pobjeda u 1. HNL, a između ožujka 2006. i veljače 2008. 29 pobjeda zaredom na domaćem terenu. S takvim dostignućima, Dinamo je tada bio statistički najuspješnija momčad u europskom nogometu.

Veliki uspjeh ostvarila je momčad u sezoni 2011./2012. kada je pod vodstvom Krunoslava Jurčića, nakon 12 godina, ušla u skupine Lige prvaka te u Zagreb dovela (po)najveći svjetski klub - Real Madrid. Isti uspjeh, natjecanje u skupinama Lige prvaka Modri su ponovili i godinu dana kasnije kada su na Maksimiru igrali protiv PSG-a, Porta i Dynamo Kijeva protiv kojega su osigurali i prvi bod.


Posljednjih godina Dinamo se tako potpuno upisao na europsku kartu i konstantno igrao ulogu u raznim europskim natjecanjima. U tom periodu Dinamo se susretao s mnogim velikim europskim klubovima, a samo neki od njih su Real Madrid, Dinamo Kijev, PSG, Porto, Werder Bremen, Ajax Amsterdam, Hamburger SV, Basel, Šahtar Donetsk, Sparta Prag, Tottenham Hotspur, Spartak Moskva, Udinese, Salzburg, Anderlecht, Villarreal, Lyon, Celtic, PSV Eindhoven, Arsenal, Bayern, Sevilla, Juventus, Fenerbahce, Viktoria Plzen, Benfica.

Zagrebački je klub također ključni sportski temelj uspjeha hrvatske nogometne reprezentacije. U kadru nacionalne momčadi u finalu Svjetskog prvenstva u Rusiji 2018. godine bilo je čak 14 bivših i sadašnjih Dinamovih igrača pri čemu su desetorica prošli nogometnu školu Dinamo.

Klub je u zadnjih 13 sezona ostvario velike uspjehe, osvojio 12 naslova prvaka, osam puta Kup Hrvatske i dvaput Superkup.

Svakako želimo istaknuti da je Dinamo najpopularniji nogometni klub u Hrvatskoj sa 1.6 milijuna navijača (istraživanje GFK, listopad 2010.) te da je popularnost kluba i broj navijača u inozemstvu proporcionalna s popularnošću u Hrvatskoj.

12.4.2011. na skupštini Dinama skupštinari kluba jednoglasno su izglasali novi prefiks u nazivu našeg kluba. Prefiks NK mijenja se u GNK što znači građanski nogometni klub. Na taj se način povodom stogodišnjice kluba dodatno željela istaknuti ukupna povijest Dinama.


Sezonu 2011./2012. Dinamo je zaokružio novim uspjesima - plasmanom u grupnu fazu Lige prvaka nakon dugih 12 godina te osvojenim naslovom prvaka u prvenstvu i pobjedom u Hrvatskom kupu.

U sezoni 2012./2013. Dinamo je zahvaljujući sjajnim igrama u pretkolima Lige prvaka ponovno ostvario plasman u Ligu prvaka! Ždrijebom Lige prvaka održanim u Monte Carlu Dinamo je smješten u skupinu A gdje je igrao protiv PSG-a, Porta i kijevskog Dynama.

Što se tiče domaće scene Modri su bili još jednom izuzetno uvjerljivi i s 20 bodova prednosti osvojili osmi uzastopni naslov prvaka. Iduću sezonu u vitrine Plavog salona stigao je još jedan pehar prvaka Hrvatske, a sezona 2014/15. također ostaje upisana kao povijesni uspjeh.

U 36 kola Dinamo je pod vodstvom Zorana Mamića upisao 26 pobjeda i 10 remija dok je rubrika porazi na početku i kraju sezone ostala ista – prazna. Povijesnom uspjehu u prvenstvu i desetom uzastopnom naslovu prvaka Hrvatske treba svakako dodati i osvojeni Hrvatski kup.

Dinamo je u sezonu 2015/2016. ušao s jasnim ciljevima: obraniti duplu krunu u Hrvatskoj i napraviti što bolji rezultat u Europi odnosno igrati Ligu prvaka. Zacrtano – ostvareno. Modri su u ljetnim mjesecima preko Fole Esch, Moldea i albanskog Skenderbeua u play-offu ušli u elitnu Ligu prvaka i tako u Zagreb još jednom doveli najveće. Odmah na početku natjecanja upravo je jedan od tih najvećih, veliki Arsenal, u sjajnoj predstavi "pao" na Maksimiru. Nažalost, Modrima je nedostajalo malo sreće i spretnosti da u susretima protiv grčkog Olympiacosa naprave više dok je bavarski gigant, Bayern, bio prejak za sve.

Što se tiče domaćih natjecanja možemo slobodno reći – sve po starom. Konačnih 8 bodova prednosti donijeli su jedanaesti uzastopni naslov dok je fantastična sportska sezona okrunjena duplom krunom protiv Slavena u Osijeku; desetom duplom krunom u nezavisnoj Hrvatskoj.


Plavi su u sezoni 2016/17. odličnom igrom u kvalifikacijama zasluženo dobili mjesto u skupini Lige prvaka gdje su protivnici bili Lyon, Sevilla i Juventus. Plavi su protiv jakih suparnika upisali šest poraza i nažalost nisu uspjeli postići niti jedan pogodak. U toj sezoni njihov najveći konkurent u hrvatskim natjecanjima HNK Rijeka zasluženo je nakon odlične sezone ponijela titulu pobjednika MAXtv Prve lige i Hrvatskog kupa.


U novoj sezoni momčad je preuzeo dotadašnji trener B momčadi, Mario Cvitanović, koji je imao zadatak vratiti trofej prvenstva i Rabuzinovo sunce na Maksimir. Iako je Dinamo kvalifikacije za Europa ligu u ove sezone odradio bez poraza, to ipak nije bilo dovoljno za plasman u grupnu fazu europskog natjecanja. Modri klub tako nakon 10 godina nije igrao u skupini UEFA natjecanja već se fokusirao samo na Hrvatski Telekom Prvu ligu i Hrvatski kup. Plavi se nikako nisu mogli izdignuti i krenuti sigurno prema trofejima, a klub je preuzeo Nikola Jurčević. Nažalost, nije se napredovalo u željenom smjeru i Izvršni je odbor kluba odlučio da treba ponovno pronaći neko novo rješenje.

Na klupu Dinama stigao je u svibnju 2018. Nenad Bjelica s bogatim igračkim i trenerskim iskustvom. Bjelica i njegov stručni stožer vodili su Plave u dvije utakmice do kraja sezone - zadnja prvenstvena utakmica u kojoj je modra momčad slavila 3:1 protiv Intera iz Zaprešića i proslava naslova prvaka Hrvatske (naslov je klub matematički osigurao par dana ranije) i finale Kupa s Hajdukom u Vinkovcima (1:0 pobjeda Dinama).

Trener Bjelica odlučio svoje obje zlatne medalje predati bivšem treneru Cvitanoviću, dok su pomoćnici novog trenera odlučili napraviti isto i predati svoje medalje članovima tadašnjeg Cvitanovićeva stožera koji je momčad vodio veći dio sezone, posebno jesenski dio gdje je Dinamo uvjerljivo dominirao.


POVIJESNA SEZONA 2018-19

U ovoj sezoni Plavi nisu uspjeli izboriti mjesto u grupnoj fazi Lige prvaka, ali su nastupanjem u Europa ligi postigli jedan od povijesnih uspjeha kluba - proljeće u Europi nakon dugih 49 godina i zatim plasman u osminu finala natjecanja.

U play-offu Lige prvaka Dinamo je nažalost ispao od Young Boysa (ukupni rezultat 2:3), ali to se na kraju nije pokazalo kao veliki neuspjeh jer su Plavi apsolutno dominirali kroz Europa ligu. Klub je ždrijebom dobio mjesto u skupini D gdje je igrao protiv klubova Fenerbahce, Anderlecht i Spartak Trnava te kroz 6 utakmica pokazao apsolutnu nadmoć i dokazao tko je najbolji u skupini. Pune tribine stadiona Maksimir s kojih su tisuće navijača bodrile igrače dovele su do toga da dečki ostave srce na terenu u svakoj utakmici. Tako je zaista i bilo. Uz četiri pobjede i dva remija kao prvoplasirana momčad skupine Plavi su izborili mjesto u idućoj fazi natjecanja i nakon 49 godina osigurali ''proljeće u Europi''.

Plavi su tako pred 20 tisuća navijača na stadionu Maksimir protiv Spartaka ostvarili jedan od povijesnih uspjeha, kakav je Dinamo posljednji put doživio davne 1970. godine. Euforija je vladala Zagrebom, a u prvoj utakmici šesnaestfinala Europa lige momčad trenera Bjelice pred svojim je navijačima upisala nesretni 1:2 poraz od Viktorije Plzen. Unatoč negativnom rezultatu optimizma kod igrača, stožera i navijača nije nedostajalo. U uzvratnom susretu u Češkoj Dinamo je izdominirao i uz 3:0 pobjedu te s ukupnih 4:2 prošao u osminu finala Europa lige!

U ovoj fazi protivnik je zagrebačkih plavih bila jaka Benfica, a upravo je taj portugalski klub na kraju zaustavio Dinamo u europskom pohodu u ovoj povijesnoj sezoni. U prvoj utakmici Dinamo je slavio 1:0 na Maksimiru pred gotovo 30 tisuća navijača, ali u uzvratu je Benfica preokrenula priču i slavila 3:0 u Lisabonu. Portugalski klub tako je pred svojim navijačima osigurao prolaz dalje, a veliki uspjeh Dinama ostaje upisan kao jedan od povijesnih pothvata te sjajne talentirane momčadi.

Uz to, klub je šest kola prije kraja HT Prve lige osigurao naslov prvaka Hrvatske - 20. u Republici Hrvatskoj, a ukupno 30. u povijesti kluba.

 

Kopirano!