Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Sjećanje

50 godina od Dinamove turneje po Kanadi i SAD-u

Bio je to završetak po mnogočemu upečatljive Dinamove turneje koja je u određenoj mjeri usmjerila i povijest maksimirskog kluba. Na današnji dan prije točno pola stoljeća, 21. srpnja 1971. godine, plavi su završili trotjednu turneju po Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama, turneju koja je zbog tadašnjih društveno političkih okolnosti bila pod posebnim povećalom državnih autoriteta i ostavila posljedice i na samom klubu i njegovu vodstvu.

Bio je to drugi odlazak plavih u SAD, ali prvi u Kanadu, a turneja je koincidirala s pokretom Hrvatskog proljeća 1971. godine i upravo je u tom kontekstu dobila i svoj nastavak godinu kasnije kad je zbog političkog dekreta kompletno klupsko vodstvo moralo odstupiti.

Nakon zbivanja u Karađorđevu krajem 1971. godine klub su ubrzo, uslijed takvih okolnosti, morali napustiti i Otto Hofmann, koji je na Dinamovu čelu u različitim funkcijama bio 25 godina, zatim predsjednik Drago Božić kao i sadašnji Dinamov predsjednik Mirko Barišić, koji je bio u ulozi dopredsjednika kluba.

Zanimljivo je da su uslijedile i promjene u sportskim rezultatima: Dinamo je u prethodnih 10 godina četiri puta bio jugoslavenski doprvak, četiri puta treći dok je u sljedećim dvjema uzastopnim sezonama, nakon političke smjene klupskoga vodstva, bio tek osmi, potom sedmi pa peti...

I sam je Božić svojedobno opisao zbivanja vezana uz američko-kanadsku turneju:

Sjećam se podmetanja konzularnih predstavnika u Kanadi i Udbe. Ministarstvo vanjskih poslova zalagalo se za našu turneju u Kanadi. A Udba i konzularni predstavnici lažima su i izmišljotinama predstavili turneju kao nacionalističku. Našli smo se tako u procjepu između jednih koji su tražili da nastavimo turneju i drugih koji su predlagali da se odmah vratimo. Naredio sam da se momčad vrati u Zagreb, ali je tadašnji jugoslavenski ambasador u SAD-u inzistirao da momčad nastupi i u New Yorku. Nakon povratka s te turneje nastupilo je mučno razdoblje u kojem se pod svaku cijenu željela dokazati krivnja našeg vodstva puta. Ljudi su pozivani na informativne razgovore, a na kraju je Centralni komitet Hrvatske prihvatio lažno svjedočenje Udbe pa smo mi iz uprave morali napustiti Dinamo“, prepričao je Božić.

Dinamo je na put krenuo u srijedu, 30. lipnja, letom do Frankfurta pa New Yorka i potom do Toronta koji je, zapravo, bio početna točka turneje. Prva od ukupno osam utakmica odigrana je 3. srpnja, a suparnik je bila Croatia Toronto. Zanimljivo je da su „nepoznati počinitelji“ prije utakmice prepilili vratnice i presjekli žice za razglas. Kasnije su vratnice osposobljene, razglas ipak ne, ali sama je utakmica protekla u redu. Na kraju je Dinamo pobijedio s 1:0 pogotkom Drage Vabeca u 24. minuti. U Dinamovu je kadru u statusu gosta tom prilikom zaigrao i Zlatan Čajkovski, sin glavnoga trenera Zlatka Čajkovskog.

U zapisima s turneje između ostaloga stoji:

“Iako smo u Toronto stigli nakon puna 24 sata provedena na putu, morali smo poći na svečanu večeru. Ostali smo, međutim, samo jedan sat, slušali govore, a neki od prisutnih su i zaplakali od sreće što su prvi put u Torontu u Kanadi doživjeli da gostuje jedan naš klub.

‘Naš san se ostvario, naš Dinamo došao nam je u goste’, rekao je predsjednik Croatije na kraju svoga govora i sam zaplakao.

Croatia iz Toronta je po općem mišljenju najbolji naš iseljenički klub u Kanadi i Americi. Naročito je napredovala u posljednje vrijeme otkako je trenira Ivan Oskar Jazbinšek i otkako su je pojačali bivši Dinamovi igrači Marijan Bradvić kao vođa navale i Bruno Pilaš kao lijeva spojka.”

Pritom je detaljno opisan i pokušaj sabotaže:

“Ugodan boravak u Torontu, dobrodošlicu gradonačelnika i pažnju naših domaćina nije mogao pokvariti pokušaj jedne grupe, nesklone organizatoru ove turneje, da omete utakmicu Croatije i Dinama. Na dan utakmice, kod posljednjeg pregleda terena, konstatirano je da su vratnice prepiljene, a žice razglasnih uređaja presječene. Vratnice su na vrijeme promijenjene, ali razglasni uređaj nije iako je to kvar koji se može otkloniti za nekoliko sati, pa je moralo otpasti predviđeno najavljivanje i predstavljanje igrača. Utakmica je ipak odigrana u potpunom redu.”

Zadnja od ukupno osam utakmica odigrana je 21. srpnja u New Yorku, a suparnik je bila tamošnja Croatia. Riječ je o amaterskoj momčadi hrvatskih iseljenika koji su burno proslavili svoj počasni pogodak u dvoboju protiv Dinama. Plavi su pobijedili s 9:1. Trostruki je strijelac bio Alojz Renić, po jednom su zabili Marijan Čerček, Ivica Miljković, Josip Ražić, Ivica Senzen, Drago Vabec i Josip Kečkeš.

 

Kopirano!