Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Psihologinja Nogometne škole GNK Dinamo

DAJTE SMISAO SVOJOJ SVAKODNEVICI RUTINOM KOJA ĆE VAM ODGOVARATI

 

  U ovom članku objasnit ćemo važnost uvođenja dnevnih rutina u život za vrijeme izolacije.

  Već od prije nam je poznato da se rutine često preporučuju sportašima jer  pomažu održavanju optimalnog mentalnog stanja prije i za vrijeme izvedbe. Jedna od rutina prije natjecanja može biti relaksacija kroz vježbe disanja, vizualizacija i slično. Kao i kod pripreme za utakmicu, rutine nam pomažu i u svakodnevnom životu.

  Budući da trenutno nismo u mogućnosti provoditi ustaljene dnevne rutine poput odlaska u školu ili na posao, odlaska na trening ili rekreaciju, pojavljuje se više nestrukturiranoga vremena nego što smo ga prije imali. Nestrukturirano vrijeme je ponekad dobro i obično nam u početku odgovara, no s vremenom može imati negativne efekte, posebno na djecu.

  Djeci, ali i odraslima, rutine daju strukturu i osjećaj sigurnosti te nam pomažu da se osjećamo spremni za obavljanje obaveza koje imamo. Situacije poput ove u kojoj se trenutno nalazimo mogu utjecati na pad motivacije i izazvati u nama osjećaj bespomoćnosti i tu nam rutine pomažu da preuzmemo kontrolu i ostanemo fokusirani na radne i školske zadatke.  

  Preporuka je da obitelj zajednički napravi popis dnevnih aktivnosti koje će se provoditi tijekom perioda izolacije. Ne postoje idealne rutine za sve obitelji, već svaka obitelj odlučuje što će uvrstiti u svoje dnevne rutine i mijenja ih dok se ne pronađe model koji je za određenu obitelj optimalan. Iako svaka obitelj stvara svoje dnevne rutine važno je paziti na dosljednost provođenja rutina i  njihovu korisnost za mentalno i fizičko zdravlje. Prije svega važno je očuvati ritam spavanja koji je optimalan, kao što nije dobro spavati premalo, nije dobro niti predugo spavati. Zatim se može napraviti raspored obroka, a nakon toga odrediti kada je vrijeme za vježbanje, učenje ili rad,  odmor,  razgovor s prijateljima i slično.  Kako bi uspješno provodili svoje postavljene dnevne rutine,  svaki dan si možemo postavljati male dnevne ciljeve ali možemo osmisliti i tjedni ili mjesečni plan ciljeva koje želimo ostvariti.

  Za povećanje motivacije pomaže nam da svoj raspored rutina i popis kratkoročnih i dugoročnih ciljeva s planom ostvarivanja istaknemo na vidljivo mjesto. Možemo se poigrati pa izraditi plakat rutina u obliku slika ili asocijacija.

  Viktor Emil Frankl, utemeljitelj logoterapije, bio je zarobljenik nacističkog logora i doživio je mnoga traumatična iskustva i velike obiteljske gubitke. Smatrao je da ljude pokreće potraga za smislom i da je važno u svim situacijama, ma kako one bile tragične, pronaći smisao. Istaknuo je: „Bez obzira na okolnosti, čovjeku se ne može oduzeti bazična sloboda da izabere svoje ponašanje.“

  U ovome trenutku svima je promijenjen život  i na to ne možemo utjecati, ali se možemo prilagoditi novonastaloj situaciji, svakodnevno pokušati pronaći smisao i stvoriti nove pozitivne rutine koje će  donijeti  mirnoću i omogućiti napredovanje i razvoj svakoga od nas. Također, uz navedeno uvođenje rutina u svakodnevicu osigurati  će neometano vrijeme za rad  roditeljima koji  moraju raditi od kuće. Tko zna, možda će nam naučeno  koristiti u budućnosti kada se vratimo u normalne životne okolnosti.  

 

Popis dnevnih rutina - primjer

 

 

Psihologinja Nogometne škole GNK Dinamo

Sandra Šućurović, mag. psych.                 

 

 

 Reference:

Cotterill, S. (2010). Pre-performance routines in sport: current understanding and future directions. International review of sport and exercise psychology, 3(2),

Frankl, V. E. (2001). Život uvijek ima smisla: uvod u logoterapiju. 6. izd. Zagreb: Biblioteka oko tri ujutro.

https://edition.cnn.com/2020/03/19/health/schedules-parenting-go-ask-your-dad-wellness/index.html

https://www.logoterapija.com/viktor-frankl

Kopirano!