Dinamo – Rijeka 0:2

Dinamo propustio jedanaesterac, Rijeka osvojila bodove

Autor fotografije: Damir Krajač, Goran Mehkek/CROPIX

Dinamov neiskorišteni jedanaesterac, brojne propuštene prilike, bravure riječkoga vratara Ivana Nevistića, apsolutnoga junaka utakmice koji je samo u prvih 15 minuta imao četiri velike obrane, a potom i „kazna“ u obliku dvaju munjevitih kontranapada za pobjedu gostiju... U zanimljivoj i otvorenoj utakmici nogometaši Rijeke na maksimirskom su travnjaku na otvaranju proljetne polusezone svladali Dinamo s 2:0 u odgođenom dvoboju 6. kola HT Prve lige.

Dodatan uteg maksimirskoj momčadi svakako je bio i izostanak udarničkog dvojca Lovre Majera i Joška Gvardiola... Dinamo je unatoč ovom porazu zadržao prvo mjesto na ljestvici s jednakim brojem bodova kao i drugoplasirani Osijek koji ima i utakmicu više. Sljedeće iskušenje plavi imaju u subotu u gostima kod Gorice u ogledu 17. kola.

Dvoboj je u velikoj mjeri usmjeren u 53. minuti kad je raspoloženi riječki vratar Nevistić „letom“ u svoj desni donji kut zaustavio loptu obranivši jedanaesterac Bruni Petkoviću. Prethodno je Lirim Kastrati utrčao u kazneni prostor s desne strane, driblingom iz težišta izbacio svojega čuvara Daniela Štefulja koji ga je pritom zaustavio prekršajem, a sudac pokazao na bijelu točku.

Obranjeni kazneni udarac bio je snažan psihološki „druk“ riječkim nogometašima koji su u razmaku od četiri minute dvama silovitim prodorima postigli dva pogotka. Prvo je Luka Menalo projurio desnim krilom, zavrnuo povratnu loptu na rub kaznenoga prostora, a Stjepan Lončar u punom trku s 15 metara zakucao u gol. Upravo je Lončar pokrenuo akciju za drugi pogodak prometnuvši se ovaj put u ulogu asistenta. Povukao je kontranapad lijevom stranom, efektno poslužio kapetana Franka Andrijaševića, a on s desetak metara lansirao loptu pod gredu.

Utakmica je bila zanimljiva i sadržajna od samoga početka. Nekoliko je puta loptu morao „bekendirati“ Nevistić, koji je samo u prvih 15 minuta imao čak četiri sjajne obrane, njegov je maksimirski kolega na suprotnim vratima, Dominik Livaković, dojmljivim refleksom odbio loptu Sandru Kulenoviću dok je s desne strane jurio sam prema vratima... Bila su tu i dva „slaloma“ za pljesak: prodor Arijana Ademija i Petkovićeva minijatura potkraj prvoga dijela kad je efektnim okretom i driblingom na lijevoj strani nanizao četvoricu braniča, ali je lopta ipak završila u korneru...

Već smo u prvih desetak minuta vidjeli „iskrice“ pred objema vratima. Marin Leovac zavrnuo je s s lijeve stane, Nevistić nakratko odbio, natrčao je Ademi, silovito pucao, ali riječki je vratar i ovaj put uspio skrenuti loptu. Već je u sljedećoj akciji na drugoj strani pokušao Kulenović s desetak metara s desna, ali se lopta od bloka odbila izvan igrališta.

Luka Ivanušec na lijevoj je strani proigrao Leovca, on snažno pucao iskosa po zemlji, ali je Nevistić i ovaj put spriječio pogodak. Riječki je vratar bio uspješan i u 13. minuti kad je odbio loptu nakon Ademijeva okomitog prodora...

Odmah je potom Kevin Theophile sjajnim dugim dodavanjem pronašao Kastratija koji na desnom krilu nije uspio dobro zahvatiti loptu iako je imao otvoren put prema vratima. No, odmah je potom, nakon proigravanja Kristijana Jakića, poslužio Ivanušeca, koji se upustio u obećavajući dribling, ali izborio je tek udarac iz kuta.

Livaković je spriječio veliku priliku u 25. minuti nakon što je Jakić nespretno zahvatio loptu koji je odmah potom dohvatio Kulenović i s desne se strane sam sjurio prema vratima.

Na drugoj je strani pokušao Mislav Oršić čiji je udarac s 25 metara prošao malo pored vrata. Na dalekometni se pokušaj odlučio iMenalo na drugoj strani, ali Livaković je uspio amortizirati udarac.

Nakon prvoga riječkog gola sijevnule su dvije prilike na oba kraja terena. Prvo je sveprisutni, razigrani i konkretni Lončar presjekao Dinamov napad, povukao kontru i uposlio Menala koji je istrčao sam pred maksimirskoga vratara. No, Livaković je sjajnom intervencijom spriječio pogodak. Odmah je na drugoj strani Mario Gavranović s desetak metara snažno pucao tek nekoliko centimetara preko vrata.