Hajduk – Dinamo 1:2

Dinamo slavio na Poljudu, plavi s maksimalnim učinkom

Autor fotografije: Pixsell

Efektan dalekometni „projektil“ Mislava Oršića u suprotni gornji kut bio je poseban začin prvom derbiju u novoj sezoni, utakmici u kojoj je Dinamo pobijedio momčad Hajduka na Poljudu s 2:1 u ogledu 4. prvenstvenog kola. Plavi u ove četiri utakmice imaju maksimalnih 12 bodova. Štoviše, s nekoliko su „plotuna“ bili nadomak trećem golu, ali vratar Josip Posavec uspijevao je bekendirati snažne udarce. Domaći su na izmaku utakmice uspjeli smanjiti vodstvo Zagrepčana da bi u zadnjoj minuti sučeve nadoknade vremena izbijali loptu s vlastite gol-crte ponovno spriječivši plave na putu ka trećem golu.

Dvoboj ćemo pamtiti i po premijernom nastupu Kristijana Jakića koji se istaknuo žustrom i čvrstom igrom na sredini terena gdje je vrlo dobro ordinirao u paru s kapetanom Arijanom Ademijem, a poseban je pljesak zaslužio sjajnom dubinskom loptom za Lovru Majera u drugom dijelu. Bila je to jedna od brojnih akcija u kojoj su bridjeli dlanovi suparničkoga vratara.

Upravo je Majer u 42. minuti povukao napad plavih, poslao ulijevo za Oršića, koji je zavrnuo u sredinu, a na „drugoj vratnici“ natrčao Lirim Kastrati i poslao loptu u mrežu. Nakon samo pet minuta igre u drugom dijelu vidjeli smo „minijaturu za naklon“: Oršić je primio loptu na lijevoj strani, mirno se primicao prema sredini tražeći prostor za udarac, a onda sa 18 metara iskosa katapultirao loptu u suprotni gornji kut za vodstvo plavih s 2:0. Neposredno uoči ovoga pogotka, samo nekoliko sekundi ranije, sveprisutni i razigrani Bruno Petković slalomom se probio kroz suparnički kazneni prostor i poslao povratnu Kastratiju koji je pucao sam s desetak metara, ali je ovaj, naoko siguran pogodak, u zadnji trenutak zaustavio Posavec.

Hajduk je smanjio dvije minute prije kraja kad je Stanko Jurić sa šest metara pogodio glavom nakon ubačaja iz kuta. Bijeli su nešto opasniji bili u prvih pola sata. Dimitrios Diamantakos je, primjerice, u 11. minuti snažno pucao sa 14 metara, a vratar Dominik Livaković odbio loptu izvan igrališta. Oršić je u 20. snažno pucao na drugoj strani, lopta je, činilo se, pogodila Bassela Jradija u ruku, ali sudac je pregledom VAR-a procijenio da ipak nije riječ o jedanaestercu.

Triput su bijeli pokušali u razmaku od 23. do 26. minute. Prvo je Darko Nejašmić u padu, nakon udarca iz kuta, pokušao skrenuti loptu u suprotni kut, ali je prohujala pored gola. Potom je Diamantakos zavrnuo s lijevoga krila, a Mijo Caktaš sa sedam metara malo iskosa lansirao loptu preko gola. Adam Gyurcso pokušao je iz slobodnoga udarca, ali pored gola.

Ademi je „u uvertiri“ prvoga pogotka poslao loptu glavom malo pored vratnice. Samo četiri minute nakon drugoga Dinamova gola plavi su bili u sjajnoj prilici povećati vodstvo. Jakić je s lijeve strane filigranskim dodavanjem otvorio prostor Majeru koji se fintom oslobodio čuvara, ali je Posavec uspio odbiti loptu. U  nastavku je akcije Petković ponovno poslao povratnu Majeru, ali i ovaj je puta Hajdukov vratar uspio skrenuti loptu. Nešto je kasnije i Kristian Dimitrov u zadnji trenutak ušao u blok nakon udarca Amera Gojaka da bi potom na drugoj strani Livaković na gol-crti zaustavio snažan udarac Marija Vuškovića glavom.

Pet minuta prije kraja ponovno je Posavec bio „na meti“, Marko Tolić proigrao je Marija Gavranovića koji je bio sam s desne strane, ali i ovaj se put ispriječio Hajdukov čuvar mreže. U zadnjim sekundama sučeve nadoknade Kastrati je snažno pucao s desetak metara, Posavec je već bio svladan, ali je na gol-crti loptu, i to bedrom, uspio izbiti Marin Jakoliš.

Maksimirsku ekspediciju već u srijedu čeka novo zahtjevno gostovanje, okršaj 3. pretkola Lige prvaka protiv Ferencvarosa u Budimpešti.