Rijeka – Dinamo 2:7

Goropadni Dinamo sedmicom zaključio sjajnu polusezonu

Maestralna izvedba, potpuna dominacija, efektni vezovi na sredini terena, vješta proigravanja iz prve, atraktivne akcije i pogoci, čak sedam golova od koji četiri već u prvom poluvremenu, a poseban začin je „promocija“ Mislava Oršića na drugo mjesto najboljih Dinamovih strijelaca u dvobojima protiv Rijeke u povijesti.

Ovo nije Dinamova najuvjerljivija pobjeda u gostima u povijesti hrvatskog prvenstva s obzirom na to da je u pet navrata na gostujućim travnjavima slavio s rekordnih 6:0. No, ovo je prva utakmica u kojoj je Dinamo u gostima postigao čak sedam golova i osma u kojoj je slavio s pet pogodaka razlike: pet puta s 5:0 i dvaput sa 6:1.

U veličanstvenoj izvedbi na Rujevici maksimirski su nogometaši svladali Rijeku sa 7:2 u ogledu 17. kola SuperSport HNL-a što znači da su plavi u velikom stilu, pobjednički i autoritativno, zaključili jesenski dio natjecanja. Na zimsku stanku Dinamo odlazi vijoreći se na prvom mjestu na ljestvici s 41 bodom, šest više od svojega prvog pratitelja, Hajduka. Pritom, Zagrepčani imaju i utakmicu manje, a taj će zaostali dvoboj u gostima protiv Istre 1961 odigrati u proljetnom dijelu nadmetanja.

ORŠIĆ ISPISAO POVIJEST

Oršić je u ovu pobjedu ugradio dva gola što znači da je u Dinamovu dresu u izravnim službenim dvobojima protiv Rijeke zabio ukupno 13 pogodaka. S takvim učinkom dijeli drugo mjesto na povijesnoj ljestvici najboljih strijelaca zagrebačke momčadi u ogledima protiv društva s Kvarnera. Na vrhu je El Arabi Hilal Soudani s 14, dok Slaven Zambata i Oršić imaju po 13.

Plavi su mrežu domaćih načeli već u drugoj minuti. Josip Mišić oštro je gađao s 25 metara, a loptu je potom glavom zahvatio riječki branič Ivan Smolčić i skrenuo u svoju mrežu. Samo 11 minuta kasnije Oršić je sa „svoje lansirne rampe“, s 20-ak metara s lijeve strane, u svojem stilu potegnuo desnom nogom, a lopta je odsjela u bližim rašljama.

Efektnu je akciju u 27. minuti pogotkom zaključio Dario Špikić. Prvo je Josip Drmić s desne strane poslao loptu u sredinu, Špikić ju je dohvatio na rubu kaznenog prostora pa u sljedećem koraku vješto potkopao u „malu mrežu“. Minutu prije kraja prvoga dijela Mišić je proigrao Drmića, on proslijedio udesno za Špikića koji je vješto zaobišao vratara Nediljka Labrovića pa ubacio pred prazan gol gdje ju je na „drugoj vratnici“ dočekao Oršić i zakucao za 0:4.

Riječani su se nakratko trgnuli na otvaranju drugoga dijela, u 47. minuti, kad su dvojica igrača s klupe u svojoj prvoj minuti po ulasku na teren uspjeli smanjiti vodstvo: Mario Vrančić ubacio je iz slobodnog udarca s lijeva, a Gabriel Lunetta glavom pogodio mrežu. No, samo sedam minuta kasnije Josip Šutalo novim je golom na drugoj strani vratio „postavke s početka drugog dijela“ i ponovno odveo Dinamo na četiri gola prednosti. Luka Ivanušec poslao je loptu udesno, Oršić oštro zavrnuo po zemlji, a Šutalo u petercu uklizao i skrenuo loptu u gol.

ČUDESAN EFEKT EMRELIJA

Priču je dvama maestralnim golovima zaključio i Dinamov igrač s klupe – Mahir Emreli. U svom prvom dodiru s loptom, samo 20 sekundi po ulasku na travnjak, postigao je „maherski“ pogodak. Primio je loptu na desnoj strani, vješto se izborio za poziciju za udarac pa s 20-ak metara ljevicom smjestio loptu u suprotni donji kut. Potpisao je Emreli i sedmi Dinamov gol, i to možda još dojmljiviji. Nakon duplog pasa s Lukom Menalom na lijevoj strani poput rakete se katapultirao kroz trojicu suparničkih braniča i mirno poentirao.

U sučevoj nadoknadi utakmice Vrančić je primio loptu u Dinamovu šesnaestercu i lansirao pod gredu za nešto blaži poraz svoje momčadi. U ovoj se Dinamovoj izvedbi s dvjema sjajnim reakcijama istaknuo i maksimirski vratar Dominik Livaković.

Dinamovim nogometašima čestitamo na fantastičnoj utakmici na Rujevici i odlično odrađenom jesenskom dijelu sezone!

Rijeka, 13. studenoga 2022.

SuperSport HNL, 17. kolo

Stadion Rujevica

Rijeka: Labrović – Smolčić, M. Pavlović, Vukčević – Grgić, Selahi (46. Lunetta), Alvarez, Ampem (74. Bušnja); Halilović (89. Vuk), Hodža (46. Vrančić) – Obregon (81. Karrica)

Trener: Serse Cosmi

Dinamo: Livaković – Ristovski, J. Šutalo, Perić, Ljubičić – Špikić (46. Menalo), Mišić, Ivanušec (75. Marin), Oršić (60. Bulat) – Petković (60. Baturina), Drmić (72. Emreli)

Trener. Ante Čačić

Trener: Dario Bel (Osijek), Gledatelja: 5.586

Strijelci: 0:1 Mišić (2.), 0:2 Oršić (13.), 0:3 Špikić (27.), 0:4 Oršić (44.), 1:4 Lunetta (47.), 1:5 J. Šutalo (55.), 1:6 Emreli (72.), 1:7 Emreli (85.), 2:7 Vrančić (90+1.)