Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Trener juniora

Igor Cvitanović: Dinamo je moj dom i sretan sam što sam se vratio

Autor fotografije: Neja Markičević/CROPIX

 

  Dinamovoj se publici već na svojoj premijeri kao tinejdžer predstavio s dva pogotka, kasnije je dvaput uzastopno bio prvi strijelac lige, golovima Newcastleu, Partizanu, Grasshoppersu... rasplamsao delirij na tribinama, „usput“ je najbolji strijelac plavih u povijesti HNL-a i hrvatskoga Kupa, a uz Slavena Zambatu vijori se na vrhu povijesne klupske ljestvice s najviše golova u europskim utakmicama. Kad tome dodamo i snažan trenerski gen, višegodišnje stručno usavršavanje i istančane komunikacijske vještine jasno je da je nogometni „background“ Igora Cvitanovića sjajna preporuka da preuzme „katedru“ u Dinamovoj školi. Nakon igračke je karijere već radio u maksimirskoj akademiji, iskustvo prenosio i „senatorima“ u prvoj momčadi kao svojedobni asistent trenerima Branku Ivankoviću i Zoranu Mamiću. Ovih se dana Cvitanović vratio u maksimirske odaje i u nove izazove kreće u statusu trenera Dinamovih juniora.

  – Ipak je puno teže biti trener nego igrač. U Dinamu sam od 1989. godine uz kratke odlaske u Veliku Goricu, Varaždin, kasnije u Španjolsku, Japan... Kao trener sam ovdje bio devet godina od čega šest u školi, a tri kao dio stožera prve momčadi, prvo kao asistent Branku Ivankoviću, a potom Zoranu Mamiću. Dinamo je, dakle, moj dom i uvijek ću se ovdje tako osjećati. Vratio sam se u školu iako je prvotna zamisao Zorana Mamića bila da se priključim njegovu stožeru. No, prvoj momčadi ide jako dobro, a Zoran ondje ima dvojicu sjajnih asistenata – Damira Krznara i Alena Peternaca. Osim toga, više se ne vidim kao pomoćnik, više volim preuzeti odgovornost i odlučivati i mislim da sam sposoban za to. Zoran mi je ponudio mjesto trenera juniorske momčadi, ja sam prihvatio i sretan sam što sam ponovno u Dinamu – istaknuo je trener Cvitanović.

  Koliko ste u ovih nekoliko dana uopće stigli snimiti situaciju, što ste vidjeli na „prvom skeniranju“?

  – Jako sam kratko s dečkima, prošli tjedan imali smo samo tri treninga i to su većinom bila testiranja. Tek smo ovoga ponedjeljka prvi put malo trenirali s loptom, ništa posebno. Ipak, gledajući snimke, a pregledat ću sve utakmice, jasno je da Dinamo ima dobre i kvalitetne juniore. No, moramo znati da su najkvalitetniji juniori već u B momčadi. Vjerujem da će se dio njih vratiti igrati za juniore jer neće svi moći dobivati previše šansi u B momčadi. Bit ćemo sigurno dobar, kvalitetan, respektabilan sastav i vidjet ćemo gdje ćemo dogurati. Naravno da su ciljevi uvijek najveći i ponašat ćemo se u skladu s tim.

  Dinamova je posebnost upravo i u toj fluktuaciji igrača između juniora, Dinama II, između generacija „gore i dolje“...

  – Dinamo ima svoj način postupanja s mladim igračima i pokazalo se da je to jako dobar put. U puno slučajeva se pogodilo, ali u nekima i nije, ali to je i normalno. Klub ima svoj zacrtani plan s kvalitetnim igračima i toga se svi trebamo pridržavati. Moramo raditi na tome da uz te najbolje mlade igrače napreduju i drugi i da iz svih njih izvučemo maksimum.

  Kolika je očekivana razina opterećenja za igrače u formativnim godinama? Pred njima su natjecanja u juniorskom prvenstvu, kupu, u Drugoj HNL s Dinamom II, u Uefinoj Ligi prvaka mladih, a tu je i reprezentacija.

  – Događa se da najkvalitetniji igrači imaju najmanje vremena za treniranje. U ovoj fazi njihova odrastanja potrebna je određena ravnoteža jer koliko je god dobro da imaju puno utakmica toliko je bitno i pronaći prostor za kvalitetno treniranje. Svaki igrač imat će optimalan broj nastupa, nećemo ga „zakucati“ s previše utakmica jer tako, naposljetku, može doći i do ozljeda. A, u ovoj njihovoj nogometnoj dobi sve je jako bitno, a pogotovo to da izbjegnu ozljede. Sve ćemo, dakako, rješavati uz dobru komunikaciju između mene kao trenera juniora i između trenera Dinama II, prve momčadi, direktora škole... Sve je bitno i svi ćemo zajedno s igračima imati dobru komunikaciju i napraviti sve da ta djeca izađu na pravi put.

  U radu s mladima treneri uvijek imaju u vidu tri osnovna segmenta: razvoj igrača, razvoj igre i stvaranje rezultata. Događa li se ponekad da su neki od tih segmenta međusobno suprotstavljeni?

  – Ponekad da. Naravno da se dogodi da ne možeš sve uskladiti, ali činjenica je da je Dinamo uvijek u ili pri vrhu, u svakoj će generaciji uglavnom biti ili jest prvi ili drugi što je i normalno. U svemu tome ipak ne treba biti „rob“ rezultata. U konačnici je cilj dobiti što više igrača za prvu momčad, a rezultat dolazi sam po sebi jer imaš kvalitetu, objektivno najbolje uvjete... Sve je to usko povezano.

  „Vječno“ je pitanje u radu s mladima trebaju li klubovi u svim uzrastima nasloniti se na jednu određenu taktičku formaciju ili ipak koristiti različite sustave pa dobiti na širini.

  – Još sam u mom prvom boravku u školi uvijek nekako težio tome da naša djeca igraju slično kao prva momčad i mislim da bi to trebao biti postulat, dakle da imamo neki unificirani Dinamov gard. Hoćemo li se odlučiti za to i hoće li to biti nekakav 4-3-3 ili 4-1-4-1 ili ćemo igrati neki drugi sustav, ne znam. Ali, mislim da bi Dinamo trebao imati neki svoj prepoznatljivi stil i u samoj školi što se kasnije reflektira i na prvu momčad.

  U doba kad ste vi počinjali kao daroviti mladi igrač puno je toga ipak bilo drukčije. Za Dinamo ste debitirali 1989. godine samo četiri dana nakon svojega 19. rođendana, i to s dva gola u maksimirskoj prvenstvenoj pobjedi protiv Sarajeva sa 6:0. No, morali ste na posudbu, bili ste i na dvojnoj registraciji, nastupali i za Radnik iz Velike Gorice.

  – U ono je vrijeme postojao propis prema kojem igrač nije mogao u inozemstvo prije nego što navrši 28 godina. Dakle, u klubovima su ostajali stariji igrači pa je i konkurencija bila puno veća. Sad igrači brzo odlaze tako da su klubovi i prisiljeni gurati mlade. Prije to nije bio slučaj, puno je vremena trebalo proći da biste dobili priliku u prvoj momčadi.

  U svemu je tome bitan i psihološki element što je upravo vidljivo na vašem igračkom primjeru: debitirali ste na velikoj sceni s dva pogotka, ali uslijedila je stagnacija, morali ste na posudbe, a vremenom ste se prometnuli u igrača koji je svojim nastupima, golovima i trofejima pisao klupsku povijest. Kako mladima prenijeti to iskustvo i pripremiti ih na to da nogomet zna biti „hirovit“, pun uspona i padova i da uspjeh ne dolazi odmah?

  – To je moguće samo upornim razgovorima s njima, konstantnim upozoravanjima da nogomet nije stalna uzlazna putanja, da će biti i padova i uspona... Varijabla je zeznuta stvar. Dok igrač dođe do nekog svog optimuma mora proći puno različitih faza. Zato svi moraju biti psihološki jaki, čvrsto na zemlji i svjesni da ih svašta čeka u njihovoj karijeri. Pa, ja sam ozbiljan nogomet počeo igrati tek u svojoj 24. ili 25. godini. Sve dotad bilo je traženje „jesi li ili nisi“, a sad od naših mladih igrača prerano želimo da budu „pravi“. To je nemoguće. Imamo prevelika očekivanja od njih odmah u startu.

  Koliko je u psihološkom smislu problem ako oni sami u startu imaju takva prevelika očekivanja?

  – Nisu oni takvi sami od sebe. To odnekud dolazi, netko im to govori i obasipa ih takvim pričama, neovisno je li riječ o obitelji, menadžerima, prijateljima... Neće oni sami po sebi pomisliti „imam 17 godina i odmah u startu želim biti najbolje desno krilo Dinama“. U redu je imati takav cilj i želju za neku budućnost, ali sad odmah... To nije realno. Na nama trenerima je da to stabiliziramo i pokušamo ih dovesti u pravo, optimalno stanje – zaključio je trener Cvitanović.

 

Slike: Neja Markičević/CROPIX

Kopirano!