Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 44063 članova
Učlani se

Muzej grada Zagreba

Izložba “Stadion Maksimir - sportska arhitektura Vladimira Turine”

Poželite li vidjeti kako je izgledao prostor maksimirskoga stadiona i sama okolica prije nego što su ondje niknule betonske tribine, poželite li se uputiti svojevrsnim “foto-vremeplovom” kroz različite etape gradnje sve četiri tribine, vidjeti neke ranije neostvarene arhitektonske ideje predviđene za sportski kompleks na Sveticama prije izgradnje maksimirskoga stadiona, možete svratiti do Muzeja grada Zagreba u Opatičku 20 gdje je od ovoga četvrtka otvorena izložba “Stadion Maksimir – sportska arhitektura Vladimira Turine”.

Idejni je pokretač i autor izložbe dr. sc. Hela Vukadin-Doronjga uz potporu GNK Dinamo i trajat će do 28. ožujka sljedeće godine. Izložbu su u srijedu predvečer, uz stroge epidemiološke mjere, otvorili predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i ministrica kulture i medija, Nina Obuljen Koržinek. Premijer Plenković istaknuo je da je “Maksimir u sportskom i identitetskom smislu simbol grada Zagreba”. U Dinamovo su ime kao suorganizatora izložbe na samome otvorenju bili predsjednik Mirko Barišić i član Skupštine Mladen Vedriš.

– Kao što je iz samog naslova izložbe razvidno, usko su povezane dvije glavne teme: stadion Maksimir kroz povijest i danas s naglaskom na projekte arhitekta Vladimira Turine i posebno njegove projekte sportske arhitekture. Kroz nekoliko podtema kontekstualizirane su u prostoru i vremenu pojedine dionice dviju glavnih tema – istaknula je autorica Vukadin-Doronjga.

 U zanimljivom postavu izložbe posjetitelji imaju priliku zaviriti u brojne skice, makete i ranije projekte, a sve je, dakako, garnirano i konkretnim podacima i pojašnjenjima. Izložbu su začinili i brojni rekviziti sa samoga stadiona pa ćete tako u “nogometno dekoriranom” dvorištu uz ulaz u muzej naići na manji gol s mrežom i zanimljivim trening-rekvizitom: lutkom koja simulira igrača iz “živoga zida”. Možete se uvući u posebno izdvojen kutak s pet tv-ekrana na kojima se vrte stare Dinamove utakmice uz vitrinu u kojoj su izloženi pokal Kupa velesajamskih gradova i originalna lopta kojom je odigrana povijesna finalna utakmica protiv Leeds Uniteda 1967. godine. Među izlošcima su i stare žute plastične sjedalice s tribina, umjetna trava, plakati i katalozi dvaju velikih koncerata Davida Bowieja i U2, Dinamov vjesnik iz 1953. godine s najavom gradnje zapadne tribine, a “dašak” modernoga doba su kopačke sadašnje mlade Dinamove zvijezde, Joška Gvardiola.

– Za izložbu su izrađene makete presjeka zapadne i istočne tribine, a posuđena je i maketa cjeline stadiona s Arhitektonskog fakulteta. Zanimljivo je vidjeti i projekt Centralnog stadiona iz 1945. godine, zamišljenog u središnjem dijelu cijeloga današnjega sportskog sklopa na Sveticama. Možemo, nadalje, vidjeti kako liniju tribina predviđenoga, ali neizvedenog Turininog Olimpijskog stadiona u Beogradu na Banjici iz 1947. godine prepoznajemo na Gradskom stadionu Poljudu u izvedbi Borisa Magaša, Turininog asistenta i suradnika na više projekata pa i onomu istočne tribine stadiona Maksimir – dodala je autorica.

Foto: Miljenko Gregl, Muzej grada Zagreba

 

Kopirano!