Na današnji dan 01.07.

Na današnji dan...

1.7.1933.

smjena predsjednika: otišao Vladimir Weiller, došao Željko Berger

Na redovitoj godišnjoj Skupštini kluba, održanoj u Obrtničkom zboru na Mažuranićevu trgu, izabrana je nova Uprava. Dotadašnji predsjednik Vladimir Weiller odstupio je s dužnosti, a na njegovo mjesto zasjeo Željko Berger otvorivši tako svoj drugi mandat na čelu Gradjanskog. Od 152 člana na Skupštini njih 150 dalo je glas Bergeru dok su tek dvojica bili protiv. Glavni je Bergerov zadatak bio sanirati klub u sportskom i financijskom smislu. Bilo je to turbulentno doba za opstanak Gradjanskog. Poslovni manevar s izgradnjom igrališta u Koturaškoj 1924. godine došao je na naplatu godinama kasnije. Članovi Konzorcija za izgradnju igrališta zatražili su stečaj kluba. Sud je 1931. doista i otvorio stečaj i zapečatio klupske prostorije na Dolcu 8. Uprava je još prije Bergerova dolaska raznim pregovaračkim ekshibicijama uspjela ishoditi privremenu nagodbu i odgoditi stečaj. Nakon nekoliko mjeseci pregovora s Konzorcijem ipak su dogovoreni novi načini otplate duga nakon čega je klub uspio „prodisati“.

1.7.1945.

Crvena zvezda – Dinamo 4-1 (prijateljska)

U njihovu prvom međusobnom dvoboju Crvena zvezda je na svom terenu pobijedila Dinamo sa 4-1. Bio je to drugi nastup plavih pod nazivom Dinamo, samo osam dana nakon utakmice protiv reprezentacije Zrakoplovstva. Trostruki je strijelac za crveno-bijele lijevo krilo Đuro Horvatinović, jedan je gol dodao Rajko Mitić, dok je za Dinamo zabio Franjo Mara Wölfl.

1.7.2018.

Hrvatska – Danska 1-1 (3-2) (SP u Rusiji, osmina finala)

Dva gola u prve četiri munute pa niti jedan u sljedećih 116, neiskorišten 11-erac Luke Modrića četiri minute prije kraja produžetka i konačna odluka u raspucavanjima s bijele točke uz junačku partituru vratara Danijela Subašića... Bio je to pravi “roller-coaster” emocija u kojem je Hrvatska u dramatičnoj završnici izborila plasman u četvrtfinale Svjetskog prvenstva u Rusiji. Nižnji Novgorod bio je kulisa s koje su se “vatreni” lansirali među osam najboljih svladavši Dansku u osmini finala boljim izvođenjem 11-eraca. U 120 minuta igre rezultat je bio 1-1. A, Danci su poveli već na samome otvaranju utakmice, odmah u prvoj minuti kad je Mathias Jørgensen, nakon ubačaja iz kuta, spretno reagirao u gužvi pred hrvatskim petercem i u “fliperu” uspio ugurati loptu u mrežu. Hrvati su se brzopotezno “vratili u igru” samo tri minute kasnije, i to na sličan način: u “fliperu” u kojem se odbijala od danskih igrača lopta je došla do Marija Mandžukića koji ju je s vrha peterca iz okreta zakucao u gol. Akciju je na desnom krilu pokrednuo Ante Rebić i efektno proigrao Ivana Rakitića da bi u nastavku u gužvi u kaznenom prstoru loptu dočekao Mandžukić... Samo jedan trzaj, samo milisekunda nedostajali su da Rebić u 116. minuti pikne loptu u mrežu. U kontranapadu je već zaobišao vratara Kaspera Schmeichela i trebao je samo laganim dodirom poslati u mrežu. Već je zamahnuo na udarac, noga je krenula prema lopti, gledatelji već slavili pogodak, ali odnekud je u zadnji trenutak “izronio” strijelac danskoga gola, Mathias Jørgensen, sapleo Rebića i skrivio 11-erac. A, Schmeicheal obranio udarac Luke Modrića s bijele toičke. Pobjednika su, dakle, nakon 120 minuta igre odlučili 11-erci. Dvaput je Subašić, u prvoj i četvrtoj seriji, uspijevao obraniti udarce danskih igrača, ali odmah potom, dakle u istoj seriji, obranama se istaknuo i njegov kolega Schmeichel. No, danski ga vratar nije mogao “pratiti” baš cijelo vrijeme: Subašić je u petoj seriji zaustavio udarac Nicolaija Jørgensena, a Rakitić zakucao u mrežu za konačnu pobjedu “vatrenih”! Za Hrvatsku su u toj utakmici nastupila desetorica (!) igrača koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Mario Mandžukić, Marcelo Brozović, Mateo Kovačić, Dejan Lovren, Šime Vrsaljko, Domagoj Vida, Milan Badelj, Andrej Kramarić i Josip Pivarić.