Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 12.06.

Na današnji dan...

2.6.1938.

U dva i pol tjedna razmaka pobijedili su oba milanska diva: i Inter u Milanu i Milan u Zagrebu. Pobjeda u Milanu imala je snažan odjek. Dva i pol tjedna nakon što su purgeri svladali Inter u gostima u spektakularnoj utakmici sa 4-3, dogovoren je i novi ogled s Milanezima. Ali, ne s Interom već s gradskim suparnikom Milanom. I ne u Milanu nego u Zagrebu. A, i ovaj su put bolji bili purgeri. Gradjanski je svladao Milan s 2-1. Nakon akcije u kojoj su sudjelovali Vilmos Vili Sipos, Franjo Mara Wölfl i Milan Antolković na loptu je natrčao August Lešnik i zakucao je u mrežu za vodstvo purgera. Samo nekoliko minuta ranije Lešnik je s vrha peterca poslao loptu visoko preko gola. Zanimljiv je bio novinarski opis drugoga gola purgera: “Kada je Siposu već dosadilo besposlenom na krilu, uletio je u sredinu, primio loptu, smotao tri, četiri Talijana kao špagete i opalio snažnim udarcem točno u lijeve rašlje. Talijanski se vratar spretno bacio i vratio udarac u polje, ali je Mariškina (Franjo Wölfl, op. a.) glava spretno dohvatila loptu i spremila neobranjivo u kut.” Gradjanski je na poluvremenu vodio 2-0, Talijani kasnije u drugom dijelu pogodili vratnicu, a u 77. minuti Aldo Boffi smanjio za konačnih 2-1.

12.6.1960.

Pobijedili su Velež u Mostaru s 3-2 što je značilo da su, kolo prije kraja, plavi još uvijek kandidati za naslov prvaka. Dinamo je, nakon slavlja protiv Veleža, bio drugi s bodom zaostatka za Crvenom zvezdom koja je u istom kolu u “ludoj” utakmici svladala beogradski Radnički sa 5-4. Već u prvoj minuti Sulejman Rebac iznenadio je istrčalog Dinamova vratara Gordana Irovića. Plavi su brzopotezno preokrenuli utakmicu dvama pogocima u razmaku od samo jedne minute: “u igru ih je vratio” Luka Lipošinović precizno prebacivši domaćega čuvara mreže u 28. minuti, da bi odmah potom Dražan Jerković iz gužve zabio za vodstvo Zagrepčana. Upravo je Jerković u 72. postigao i treći Dinamov gol, a Milorad Lazović u 75. silovitim udarcem smanjio na 3-2. U zadnjem su kolu i Dinamo i Zvezda ispratili suparnike s “petardom”: Zagrepčani su svladali Rijeku u Maksimiru s 5-1, a istim su rezultatom Beograđani slavili protiv Slobode u Tuzli. To je značilo da su plavi ostali doprvaci s bodom manje od Zvezde.

12.6.1963.

Dinamovo prvo europsko finale! Nakon gromkih 4-1 protiv Bayerna usred Münchena u četvrtfinalu uz 0-0 u Zagrebu, pa obje polufinalne pobjede protiv Ferencvarosa, plave je u finalnom okršaju čekala Valencia. Bilo je to, dakle, prvo od ukupno dva Dinamova finala u Kupu velesajamskih gradova, kasnijega Kupa Uefe, odnosno Europa lige. No, sjajan suparnik i ozljede ključnih igrača spustili su rampu prema trofeju. Valencia je u prvoj utakmici u Zagrebu, 12. lipnja, pobijedila sa 2-1. Dinamo je poveo pogotkom Slavena Zambate u 14. minuti. Akciju je inicirao Tomislav Knez furioznim bijegom pri čemu je ubacio nisku loptu pred vrata, a Zambata u punom naletu s vrha peterca zakucao u mrežu. Ali, u drugom su dijelu utakmicu brzopotezno preokrenuli Waldo u 64. i Jose Antonio Urtiaga u 67. U prvom je finalnom dvoboju izostao ozlijeđeni Dražan Jerković, a za vrijeme zagrebačke utakmice ozlijedio se i Zambata. U tom natjecanju nije bila moguća zamjena igrača za vrijeme utakmice, osim u slučaju ozljede vratara. Gosti su u Zagrebu pobijedili 2-1. U uzvratu su slavili s 2-0 i osvojili pokal.

12.6.1966.

U predzadnjem prvenstvenom kolu Dinamo je u derbiju u Splitu svladao Hajduk s 1-0. Strijelac je bio Slaven Zambata u 59. minuti iskoristivši vještu loptu koju mu je u kontranapadu proslijedio Anđelko Pavić. Dvije minute kasnije Hajduk je imao priliku izjednačiti nakon što je Mladen Ramljak u svom kaznenom prostoru povukao Petra Nadovezu. Loptu je na bijelu točku namjestio Marin Kovačić, a maksimirski vratar Zlatko Škorić efektnim padom obranio udarac. Kolo prije kraja Dinamo je bio drugi s nedostižnih sedam bodova manje od Vojvodine i jednim više od trećeplasiranog Veleža. Takav je redoslijed ostao i nakon završnoga kola.

12.6.1983.

U tom je trenutku to bio, kako su i mediji pisali: Zlatanov “zlatni” gol. Zlatan Arnautović “projektilom” je izravno iz slobodnog udarca s više od 30 (!) metara proparao mrežu Osijeka! Bio je to jedini pogodak na utakmici, pogodak kojim je Dinamo svladao Osječane u Maksimiru s 1-0 i tako ostavio kakve-takve nade u eventualni naslov prvaka. Plavi su, doduše, visokim porazom u Mostaru u prethodnom kolu izgubili ritam. Protiv Osijeka su nedostajali ozlijeđeni Marijan Vlak, Velimir Zajec i Eddie Krnčević, a trener Miroslav Ćiro Blažević iz kadra je izostavio i Zlatka Cicu Kranjčara i Dragu Dumbovića. U 70. je minuti na nešto više od 30 metara od vrata srušen Marko Mlinarić nakon čega je uslijedila Arnautovićeva “bomba” u mrežu. I nakon ove utakmice još su uvijek postojale matematičke šanse za Dinamov naslov, ali tri boda zaostatka za Partizanom dva kola prije kraja nisu budili veliku nadu. U istom je kolu Partizan pobijedio Slobodu u Tuzli s 2-1, a tim je rezultatom i Hajduk slavio u derbiju protiv Crvene zvezde u Beogradu. To je značilo da plavi i bijeli imaju jednak bodovni učinak s tim da su Splićani ispred zbog bolje gol-razlike. Takav je redoslijed ostao i na kraju sezone.

12.6.1993.

Izgubili su na Kantridi i – slavili. Nogometaši Croatije još su ranije osigurali svoj prvi naslov prvaka u samostalnoj Republici Hrvatskoj, a slavlje im je tek donekle “poremetila” Rijeka na samom zatvaranju sezone. U utakmici zadnjega kola Riječani su pobijedili Zagrepčane s 2-1. Poveli su gosti u 21. minuti nakon što je Sejad Halilović presjekao loptu domaćih i proigrao Igora Cvitanovića koji je bez poteškoća proslijedio loptu u mrežu. Ubrzo nakon toga uslijedio je prekid u trajanju od pet minuta jer su pripadnici domaće organizirane navijačke skupine pokušali uletjeti na travnjak. Rezultat je preokrenuo tada mladi riječki napadač Zoran Ban. Prvo je u 41. minuti zatresao mrežu izravno iz kornera. Lopta je u letu okrznula Željka Adžića, ali pogodak je službeno pripisan Banu. Drugi je gol “potpisao” u 71. minuti kad ga je preciznim dodavanjem u šansu “gurnuo” Daniel Šarić.

12.6.1994.

Dinamova najveća pobjeda protiv Osijeka u povijesti. I to s “potpisom” bivših Osječana: u dresu maksimirskoga kluba na istoj su utakmici hat-trick zabili i Igor Cvitanović i Goran Vlaović. Bilo je to zadnje prvenstveno kolo, Zagrepčani su slavili sa 7-1. Naslov je na kraju ipak pripao Hajduku s bodom više od drugoplasiranog Zagreba i tri više od tadašnje Croatije na trećem mjestu. U toj su sezoni Vlaović i Cvitanović u Prvoj HNL zajedno zabili 56 (!) golova: Vlaović 29, Cvitanović 27. Samo za usporedbu: Cvitanović je s ovim učinkom bio tek drugi strijelac prvenstva, a tih 27 golova bilo bi mu dovoljno za naslov prvog topnika lige u svim ostalim sezonama Prve HNL osim 2006/’07. kad je “nestvarni” Eduardo da Silva postigao 34 gola. Protiv Osijeka je strijelac bio i Ivan Cvjetković. Plavi su vodili i sa 7-0 da bi Antun Labak u 78. postigao počasni pogodak.

12.6.2008.

U veličanstvenoj izvedbi u Klagenfurtu hrvatska je reprezentacija svladala Njemačku s 2-1 u dvoboju 2. kola u skupini na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj. Danijel Pranjić u 24. je minuti precizno zavrnuo loptu s lijeve strane, a Darijo Srna spretno u padu na vrhu peterca na “drugoj vratnici” zakucao loptu u gol. Euforija se dodatno rasplamsala kad je Ivica Olić u 63. minuti dočekao odbijenu loptu i skrenuo je u mrežu. Prvo se Ivan Rakitić odlučio na dalekometni udarac s desne strane, lopta je putem okrznula Pera Mertesackera, uzdrmala bližu vratnicu i došla pred noge Oliću... Smanjio je Lukas Podolski u 79., i to tako što je dočekao odbijenu loptu pa je s desetak metara silovitim volejem torpedirao u mrežu. U zadnjim je sekundama isključen Bastian Schweinsteiger nakon što je grubo odgurnuo Jerka Leku. Za Hrvatsku su u toj utakmici nastupila osmorica igrača koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Vedran Ćorluka, Robert Kovač, Josip Šimunić, Danijel Pranjić, Ivica Olić, Niko Kranjčar i Jerko Leko.

12.6.2014.

Iako je vodila, hrvatska reprezentacija nije uspjela iznenaditi domaćina Brazil na spektakularnom otvaranju Svjetskoga prvenstva. “Usiljeno” dosuđen jedanaesterac kojim su “carioce” preokrenuli vodstvo Hrvata i poveli s 2-1 uvelike je usmjerio utakmicu na brazilski mlin. U 11. je minuti Ivica Olić zavrnuo nisku loptu s lijevoga krila, Nikica Jelavić ju u naletu okrznuo, ali dovoljno da prevari Marcela koji ju je na “drugoj vratnici” nespretno skrenuo u svoju mrežu. Brazilci su se vratili Neymarovim golom sa 18 metara u donji kut od vratnice u mrežu u 27. minuti nakon čega ih je pogurao japanski sudac Yuichi Nishimura koji je u 71. minuti dodir Dejana Lovrena i Freda ocijenio kao prekršajem za jedanaesterac. S bijele je točke pogodio Neymar, a Oscar u sučevoj nadoknadi zabio i treći brazilski pogodak. Za Hrvatsku je u toj utakmici nastupio i tadašnji Dinamov nogometaš, Marcelo Brozović. Uz njega su zaigrala još šestorica koji su u karijeri igrali za maksimirski klub: Luka Modrić, Vedran Ćorluka, Ivica Olić, Dejan Lovren, Šime Vrsaljko i Mateo Kovačić.

12.6.2016.

“Bombom” Luke Modrića u 41. minuti hrvatska je reprezentacija pobijedila Tursku s 1-0 na pariškom Parku prinčeva na otvaranju Europskoga prvenstva. Dočekao je “svijeću” na 20 metara i spektakularnim je volejem torpedirao u donji kut. Na utakmici su nastupila i dvojica tada aktualnih Dinamovih igrača: Gordon Schildenfeld i Marko Pjaca. Uz njih dvojicu nastupila su još sedmorica koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka, Domagoj Vida, Milan Badelj, Marcelo Brozović i Andrej Kramarić.