Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 12.06.

Na današnji dan...

2.6.1938.

U dva i pol tjedna razmaka pobijedili su oba milanska diva: i Inter u Milanu i Milan u Zagrebu. Pobjeda u Milanu imala je snažan odjek. Dva i pol tjedna nakon što su purgeri svladali Inter u gostima u spektakularnoj utakmici sa 4-3, dogovoren je i novi ogled s Milanezima. Ali, ne s Interom već s gradskim suparnikom Milanom. I ne u Milanu nego u Zagrebu. A, i ovaj su put bolji bili purgeri. Gradjanski je svladao Milan s 2-1. Nakon akcije u kojoj su sudjelovali Vilmos Vili Sipos, Franjo Mara Wölfl i Milan Antolković na loptu je natrčao August Lešnik i zakucao je u mrežu za vodstvo purgera. Samo nekoliko minuta ranije Lešnik je s vrha peterca poslao loptu visoko preko gola. Zanimljiv je bio novinarski opis drugoga gola purgera: “Kada je Siposu već dosadilo besposlenom na krilu, uletio je u sredinu, primio loptu, smotao tri, četiri Talijana kao špagete i opalio snažnim udarcem točno u lijeve rašlje. Talijanski se vratar spretno bacio i vratio udarac u polje, ali je Mariškina (Franjo Wölfl, op. a.) glava spretno dohvatila loptu i spremila neobranjivo u kut.” Gradjanski je na poluvremenu vodio 2-0, Talijani kasnije u drugom dijelu pogodili vratnicu, a u 77. minuti Aldo Boffi smanjio za konačnih 2-1.

 

12.6.1960.

Pobijedili su Velež u Mostaru s 3-2 što je značilo da su, kolo prije kraja, plavi još uvijek kandidati za naslov prvaka. Dinamo je, nakon slavlja protiv Veleža, bio drugi s bodom zaostatka za Crvenom zvezdom koja je u istom kolu u “ludoj” utakmici svladala beogradski Radnički sa 5-4. Već u prvoj minuti Sulejman Rebac iznenadio je istrčalog Dinamova vratara Gordana Irovića. Plavi su brzopotezno preokrenuli utakmicu dvama pogocima u razmaku od samo jedne minute: “u igru ih je vratio” Luka Lipošinović precizno prebacivši domaćega čuvara mreže u 28. minuti, da bi odmah potom Dražan Jerković iz gužve zabio za vodstvo Zagrepčana. Upravo je Jerković u 72. postigao i treći Dinamov gol, a Milorad Lazović u 75. silovitim udarcem smanjio na 3-2. U zadnjem su kolu i Dinamo i Zvezda ispratili suparnike s “petardom”: Zagrepčani su svladali Rijeku u Maksimiru s 5-1, a istim su rezultatom Beograđani slavili protiv Slobode u Tuzli. To je značilo da su plavi ostali doprvaci s bodom manje od Zvezde.

 

12.6.1963.

Dinamovo prvo europsko finale! Nakon gromkih 4-1 protiv Bayerna usred Münchena u četvrtfinalu uz 0-0 u Zagrebu, pa obje polufinalne pobjede protiv Ferencvarosa, plave je u finalnom okršaju čekala Valencia. Bilo je to, dakle, prvo od ukupno dva Dinamova finala u Kupu velesajamskih gradova, kasnijega Kupa Uefe, odnosno Europa lige. No, sjajan suparnik i ozljede ključnih igrača spustili su rampu prema trofeju. Valencia je u prvoj utakmici u Zagrebu, 12. lipnja, pobijedila sa 2-1. Dinamo je poveo pogotkom Slavena Zambate u 14. minuti. Akciju je inicirao Tomislav Knez furioznim bijegom pri čemu je ubacio nisku loptu pred vrata, a Zambata u punom naletu s vrha peterca zakucao u mrežu. Ali, u drugom su dijelu utakmicu brzopotezno preokrenuli Waldo u 64. i Jose Antonio Urtiaga u 67. U prvom je finalnom dvoboju izostao ozlijeđeni Dražan Jerković, a za vrijeme zagrebačke utakmice ozlijedio se i Zambata. U tom natjecanju nije bila moguća zamjena igrača za vrijeme utakmice, osim u slučaju ozljede vratara. Gosti su u Zagrebu pobijedili 2-1. U uzvratu su slavili s 2-0 i osvojili pokal.

 

12.6.1966.

U predzadnjem prvenstvenom kolu Dinamo je u derbiju u Splitu svladao Hajduk s 1-0. Strijelac je bio Slaven Zambata u 59. minuti iskoristivši vještu loptu koju mu je u kontranapadu proslijedio Anđelko Pavić. Dvije minute kasnije Hajduk je imao priliku izjednačiti nakon što je Mladen Ramljak u svom kaznenom prostoru povukao Petra Nadovezu. Loptu je na bijelu točku namjestio Marin Kovačić, a maksimirski vratar Zlatko Škorić efektnim padom obranio udarac. Kolo prije kraja Dinamo je bio drugi s nedostižnih sedam bodova manje od Vojvodine i jednim više od trećeplasiranog Veleža. Takav je redoslijed ostao i nakon završnoga kola.

 

12.6.1983.

U tom je trenutku to bio, kako su i mediji pisali: Zlatanov “zlatni” gol. Zlatan Arnautović “projektilom” je izravno iz slobodnog udarca s više od 30 (!) metara proparao mrežu Osijeka! Bio je to jedini pogodak na utakmici, pogodak kojim je Dinamo svladao Osječane u Maksimiru s 1-0 i tako ostavio kakve-takve nade u eventualni naslov prvaka. Plavi su, doduše, visokim porazom u Mostaru u prethodnom kolu izgubili ritam. Protiv Osijeka su nedostajali ozlijeđeni Marijan Vlak, Velimir Zajec i Eddie Krnčević, a trener Miroslav Ćiro Blažević iz kadra je izostavio i Zlatka Cicu Kranjčara i Dragu Dumbovića. U 70. je minuti na nešto više od 30 metara od vrata srušen Marko Mlinarić nakon čega je uslijedila Arnautovićeva “bomba” u mrežu. I nakon ove utakmice još su uvijek postojale matematičke šanse za Dinamov naslov, ali tri boda zaostatka za Partizanom dva kola prije kraja nisu budili veliku nadu. U istom je kolu Partizan pobijedio Slobodu u Tuzli s 2-1, a tim je rezultatom i Hajduk slavio u derbiju protiv Crvene zvezde u Beogradu. To je značilo da plavi i bijeli imaju jednak bodovni učinak s tim da su Splićani ispred zbog bolje gol-razlike. Takav je redoslijed ostao i na kraju sezone.

 

12.6.1993.

Izgubili su na Kantridi i – slavili. Nogometaši Croatije još su ranije osigurali svoj prvi naslov prvaka u samostalnoj Republici Hrvatskoj, a slavlje im je tek donekle “poremetila” Rijeka na samom zatvaranju sezone. U utakmici zadnjega kola Riječani su pobijedili Zagrepčane s 2-1. Poveli su gosti u 21. minuti nakon što je Sejad Halilović presjekao loptu domaćih i proigrao Igora Cvitanovića koji je bez poteškoća proslijedio loptu u mrežu. Ubrzo nakon toga uslijedio je prekid u trajanju od pet minuta jer su pripadnici domaće organizirane navijačke skupine pokušali uletjeti na travnjak. Rezultat je preokrenuo tada mladi riječki napadač Zoran Ban. Prvo je u 41. minuti zatresao mrežu izravno iz kornera. Lopta je u letu okrznula Željka Adžića, ali pogodak je službeno pripisan Banu. Drugi je gol “potpisao” u 71. minuti kad ga je preciznim dodavanjem u šansu “gurnuo” Daniel Šarić.

 

12.6.1994.

Dinamova najveća pobjeda protiv Osijeka u povijesti. I to s “potpisom” bivših Osječana: u dresu maksimirskoga kluba na istoj su utakmici hat-trick zabili i Igor Cvitanović i Goran Vlaović. Bilo je to zadnje prvenstveno kolo, Zagrepčani su slavili sa 7-1. Naslov je na kraju ipak pripao Hajduku s bodom više od drugoplasiranog Zagreba i tri više od tadašnje Croatije na trećem mjestu. U toj su sezoni Vlaović i Cvitanović u Prvoj HNL zajedno zabili 56 (!) golova: Vlaović 29, Cvitanović 27. Samo za usporedbu: Cvitanović je s ovim učinkom bio tek drugi strijelac prvenstva, a tih 27 golova bilo bi mu dovoljno za naslov prvog topnika lige u svim ostalim sezonama Prve HNL osim 2006/’07. kad je “nestvarni” Eduardo da Silva postigao 34 gola. Protiv Osijeka je strijelac bio i Ivan Cvjetković. Plavi su vodili i sa 7-0 da bi Antun Labak u 78. postigao počasni pogodak.

 

12.6.2008.

U veličanstvenoj izvedbi u Klagenfurtu hrvatska je reprezentacija svladala Njemačku s 2-1 u dvoboju 2. kola u skupini na Europskom prvenstvu u Austriji i Švicarskoj. Danijel Pranjić u 24. je minuti precizno zavrnuo loptu s lijeve strane, a Darijo Srna spretno u padu na vrhu peterca na “drugoj vratnici” zakucao loptu u gol. Euforija se dodatno rasplamsala kad je Ivica Olić u 63. minuti dočekao odbijenu loptu i skrenuo je u mrežu. Prvo se Ivan Rakitić odlučio na dalekometni udarac s desne strane, lopta je putem okrznula Pera Mertesackera, uzdrmala bližu vratnicu i došla pred noge Oliću... Smanjio je Lukas Podolski u 79., i to tako što je dočekao odbijenu loptu pa je s desetak metara silovitim volejem torpedirao u mrežu. U zadnjim je sekundama isključen Bastian Schweinsteiger nakon što je grubo odgurnuo Jerka Leku. Za Hrvatsku su u toj utakmici nastupila osmorica igrača koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Vedran Ćorluka, Robert Kovač, Josip Šimunić, Danijel Pranjić, Ivica Olić, Niko Kranjčar i Jerko Leko.

 

12.6.2014.

Iako je vodila, hrvatska reprezentacija nije uspjela iznenaditi domaćina Brazil na spektakularnom otvaranju Svjetskoga prvenstva. “Usiljeno” dosuđen jedanaesterac kojim su “carioce” preokrenuli vodstvo Hrvata i poveli s 2-1 uvelike je usmjerio utakmicu na brazilski mlin. U 11. je minuti Ivica Olić zavrnuo nisku loptu s lijevoga krila, Nikica Jelavić ju u naletu okrznuo, ali dovoljno da prevari Marcela koji ju je na “drugoj vratnici” nespretno skrenuo u svoju mrežu. Brazilci su se vratili Neymarovim golom sa 18 metara u donji kut od vratnice u mrežu u 27. minuti nakon čega ih je pogurao japanski sudac Yuichi Nishimura koji je u 71. minuti dodir Dejana Lovrena i Freda ocijenio kao prekršajem za jedanaesterac. S bijele je točke pogodio Neymar, a Oscar u sučevoj nadoknadi zabio i treći brazilski pogodak. Za Hrvatsku je u toj utakmici nastupio i tadašnji Dinamov nogometaš, Marcelo Brozović. Uz njega su zaigrala još šestorica koji su u karijeri igrali za maksimirski klub: Luka Modrić, Vedran Ćorluka, Ivica Olić, Dejan Lovren, Šime Vrsaljko i Mateo Kovačić.

 

12.6.2016.

“Bombom” Luke Modrića u 41. minuti hrvatska je reprezentacija pobijedila Tursku s 1-0 na pariškom Parku prinčeva na otvaranju Europskoga prvenstva. Dočekao je “svijeću” na 20 metara i spektakularnim je volejem torpedirao u donji kut. Na utakmici su nastupila i dvojica tada aktualnih Dinamovih igrača: Gordon Schildenfeld i Marko Pjaca. Uz njih dvojicu nastupila su još sedmorica koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka, Domagoj Vida, Milan Badelj, Marcelo Brozović i Andrej Kramarić.

 

 

 

Kopirano!