Na današnji dan 12.08.

Na današnji dan...

12.8.1973.

Timok Zaječar – Dinamo 3-1 (Kup, 1. kolo)

Dinamo je zapeo već na prvoj stepenici. U dvoboju 1. kola jugoslavenskoga Kupa plave je svladao niželigaš Timok iz Zaječara i priredio najveće iznenađenje u Kupu te sezone. Bilo je to samo tjedan dana prije početka nove prvenstvene sezone tako da su plavi otvorili natjecateljsku godinu s “knedlom u grlu”. Istina, imao je Srećko Huljić još u početnim minutama utakmice u Zaječaru veliku priliku za Dinamo, ali ispriječila se vratnica. Domaće je u vodstvo doveo Branko Aras u 30. minuti, a kad je Vitomir Cvetković na startu drugoga dijela povisio na 2-0, iznenađenje je već bilo na pomolu. Smanjio je Drago Vabec u 67., a Aras pet minuta prije kraja svojim drugim golom, za pobjedu 3-1, potvrdio najveći uspjeh u povijesti Timoka i zagrebačku momčad izbacio iz Kupa.

12.8.1978.

Rijeka – Dinamo 2-1 (0-3 b. b.) (liga, “slučaj Emond Tomić”)

„Slučaj Edmond Tomić“ i (ne)priznati Dinamov naslov prvaka iz sezone 1978/'79. zasigurno je najveći skandal u povijesti jugoslavenskoga nogometa. Fudbalski savez Jugoslavije jednostavno je, gumicom izbrisao Dinamov naslov prvaka i pripisao ga drugom klubu. I sama je Komisija za propise FSJ istaknula da takva odluka Izvršnoga odbora Saveza nema uporište u propisima i samim time ne postoje temelji smatrati je legitimnom. Dinamu je za pravo dao i nadležni Sud udruženog rada, ali pokal je u arhivima i do danas ostao pripisan Hajduku. U prvom kolu sezone 1978/'79. plavi su, predvođeni trenerom Vlatkom Markovićem, 12. kolovoza igrali protiv Rijeke na Kantridi. Uoči dvoboja svojega su suparnika uredno upozorili na nepravilnost u zapisniku. Rijeka je u početni sastav protiv Dinama na Kantridi uvrstila Edmonda Tomića, igrača bez prava nastupa, pobijedila s 2-1, ali je nakon žalbe maksimirskoga kluba rezultat preinačen u pobjedu plavih s 3-0 bez borbe Riječkoga trenera Dragutina Spasojevića uredno je prije utakmice kontaktirao Dinamov tehnički direktor Zorislav Srebrić i zamolio ga da izdvoji Tomića iz sastava upozorivši da će se maksimirski klub u protivnom žaliti. Riječani su se oglušili na upozorenje, a Dinamo se, kako je i najavio, žalio. Kako god, Tomić je, pri rezultatu 1-1, asistirao suigraču Damiru Desnici za pogodak za 2-1. Dinamo se žalio i utakmica je registrirana u korist Zagrepčana. U to je vrijeme, dakako, vrijedio sustav s dva boda za pobjedu. Plavi su, službeno uključujući i bodove iz Rijeke, postali jesenski prvaci s dva boda ispred Hajduka. Tada je nastupio novi preokret. Odjednom je utakmica iz 1. kola „vraćena“ na onih 2-1 čime su dva boda „preseljena“ iz Dinama u Rijeku. S ta dva oduzeta boda Dinamo pada na drugo mjesto s jednakim brojem bodova kao i Hajduk, ali uz nešto slabiju gol-razliku. Sredinom travnja 1979. godine Izvršni odbor FSJ zatražio je stručno mišljenje svoje Komisije za propise, a ona je zaključila da je, sukladno pravilima, jedina moguća i jedina ispravna odluka registrirati utakmicu rezultatom 3-0 za Dinamo. Nakon toga slijedi paradoks: IO FSJ prvi put u povijesti odbacuje zatraženo mišljenje vlastite Komisije za propise, negira pravno stajalište i registrira utakmicu pobjedom Rijeke s 2-1. U takvim je okolnostima Hajduk bio prvi s jednakim brojem bodova kao Dinamo, ali uz bolju razliku pogodaka. Dinamo se potom obratio Sudu udruženoga rada u čijoj je nadležnosti bila i nogometna organizacija. Sukladno sudskoj presudi, Dinamo je prvak za 1979. godinu, ali ova odluka nikad nije provedena u arhivu FSJ. Ovdje, dakle, nije riječ o pogrešno (ne)dosuđenom jedanaestercu ili pogrešno (ne)dosuđenom zaleđu kakvi su se uvijek događali u nogometnoj igri, već je riječ o izravnoj intervenciji sustava.

12.8.1980.

Dinamo – Vasco da Gama 1-2 (prijateljska)

Španeri iz Rija u Zagrebu! Slavni Vasco da Gama gostovao je pred maksimirskim gledateljima i nije razočarao. Štoviše, pobijedio je maksimirsku družinu s 2-1. Prva je zvijezda momčadi bio brazilski ofenzivac Paulo Cezar koji je prethodno nastupio na dva svjetska prvenstva. S Brazilom je bio svjetski prvak 1970. godine u Meksiku, a bio je u sastavu i četiri godine kasnije u Njemačkoj. Pogotke za Vasco u Maksimiru postigli su Wilsinho i Pedro Zandonaide, dok je strijelac za plave bio Mario Bonić.

12.8.1987.

Spartak Subotica – Dinamo 1-1 (3-2 na 11m) (Kup, 1. kolo)

Dinamo nije blistao u prvenstvu, a problema je bilo i u Kupu. Štoviše, plavi su iz tračnica izletjeli već na početnoj stanici. U prvom ih je kolu svladao Spartak u Subotici boljim izvođenjem 11-eraca. Subotičane je s klupe predvodio Osječanin Ljupko Petrović, kasniji proslavljeni trener Crvene zvezde. Dinamo je poveo u 33. minuti pogotkom Zvonimira Bobana s ruba kaznenoga prostora, a izjednačio je Antal Puhalak udarcem glavom u 74. Trener Petrović dvije minute prije kraja utakmice povukao je strateški potez: iz igre je izašao prvi vratar Slobodan Šujica, a na njegovo mjesto uskočio Dragan Popović. I upravo je Popović bio junak u raspucavanjima s bijele točke. U prvoj su seriji bili uspješni Radosav Nikodijević i Dinamov Zvjezdan Cvetković. Nakon što je Emir Grcić pogodio gredu, domaći je vratar obranio šut Mladena Munjakovića i sve vratio na početak. Puhalak je mrežu zatresao i u igri pa i sad s bijele točke, a pogotkom se nakon njega nadovezao i Josip Bogdanović. Četvrtu seriju uspješno je otvorio domaći Miodrag Kovačević nakon čega je maksimirski miljenik Zoran Čava Dimitrijević, inače raniji igrač Spartaka, pogodio vratnicu. To je značilo da Radenko Matičić treba zabiti za pobjedu, ali Dinamov je vratar Miralem Ibrahimović obranio udarac i produljio neizvjesnost. Ali, samo nakratko jer Popović je odmah potom zaustavio šut Davora Matića čime je priča bila zaključena.

12.8.1998.

Celtic – Croatia 1-0 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Bio je to sličan scenarij kao protiv Partizana godinu ranije: poraz u prvoj utakmici u gostima s 0-1 i potom – uragan u uzvratu. Razlika je tek u tome što su plavi Beograđanima u uzvratu 1. pretkola Lige prvaka zabili pet, a Celticu sad u uzvratu zadnjeg pretkola tri gola. No, u prvom su dvoboju u Glasgowu pobijedili domaći. Tadašnja je Croatia, međutim, zasjenila suparnika u prvih 45 minuta iako nije pronašla put do mreže. Joško Jeličić glavom je u šestoj minuti opasno gađao, a lopta odsjela na gornjem dijelu grede. Velike su prilike imali i Mark Viduka i Silvio Marić. Celtic je u drugom dijelu zaigrao čvršće i sigurnije i već u 51. minuti postigao pogodak. Henrik Larsson vještim je dodavanjem izbacio plavu obranu, u nastavku je Regi Blinker pucao, a Dražen Ladić odbio loptu. Ponovno se odbila do Blinkera koji je ovaj put pronašao Craiga Burleyja čiji je udarac Tomislav Rukavina izbio s gol-crte, ali natrčao je Darren Jackson i s vrha peterca zakucao u  mrežu. Robert Prosinečki u 79. je minuti iz slobodnog udarca pogodio spoj vratnice i grede. No, Zagrepčani su sve nadoknadili u uzvratu u Maksimiru, pobijedili s 3-0 i uskočili u Ligu prvaka.

12.8.2003.

Dynamo Kijev – Dinamo Zagreb 3-1 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Bila je to utakmica u kojoj su Ukrajinci nadigrali svojega zagrebačkog imenjaka, a jedan od domaćih junaka bio je – Jerko Leko. Bivši zagrebački, a sad kijevski dinamovac zatresao je mrežu plavih za 2-0, ali nije slavio pogodak. Jedva da se i nasmiješio suigračima... Zagrepčani su u prvih pola sata igre bili vrlo dobri, često su svraćali u kijevski kazneni prostor i zagrijavali vratara. No, u 32. minuti Valentin Belkevich ubacio je iz slobodnoga udarca, a Sergiy Fyodorov glavom smjestio loptu u mrežu. Samo sedam minuta kasnije Kijevljani su već vodili s 2-0. Ponovno je Belkevich ubacio u sredinu, gdje je ulogu egzekutora preuzeo Leko. Plavi su ubrzo uspjeli zaprijetiti, Niko Kranjčar prvo je silovito opalio prema vratima sa dvadesetak metara, a domaći čuvar mreže Oleksandr Shovkovskiy jedva ju je nekako odbio izvan igrališta. Nakon udarca iz kuta Goce Sedloski glavom je asistirao Kranjčaru, koji je uspio loptu skrenuti u mrežu smanjivši na 2-1 u 42. minuti. No, odmah je potom uslijedila prava kanonada prema gostujućim vratima, u istoj su akciji loptu s gol-crte izbijali prvo Edin Mujčin pa vratar Mario Jozić da bi u nastavku akcije Kijevljani uzdrmali vratnicu. U drugom su dijelu ipak zabili i treći gol. U 82. minuti Oleg Gusev postavio je konačnih 3-1. Kijevljani su kasnije i u uzvratu u Zagrebu bili uvjerljivi i pobijedili s 2-0 što je značilo da su Zagrepčani preselili u Kup Uefa gdje ih je čekao mađarski MTK.

12.8.2004.

Dinamo – Primorje 4-0 (Kup Uefa, 2. pretkolo, prva utakmica)

Na otvaranju europske sezone plavi su zaigrali otvoreno, napadački, djelovali su zahuktalo i raspoloženo. Gost im je u prvom dvoboju 2. pretkola Kupa Uefa bio slovenski prvoligaš Primorje iz Ajdovščine, a plavi su slavili sa 4-0. Već je u 4. minuti Niko Kranjčar maestralno izveo slobodan udarac s 25 metara iskosa, poslao poluvisoku loptu koja je letjela u suprotni kut... Pritom se gostujući vratar i branič nisu baš najbolje sporazumjeli i lopta je odsjela u mreži. Sličnom je minijaturom i Ivan Bošnjak u 19. minuti zabio za 2-0. I on je iskosa, s dvadesetak metara, lansirao loptu u suprotni kut. U jakoj konkurenciji za najljepši potez utakmice ipak biramo pogodak za 3-0 u 28. minuti. Nakon “flipera” u kaznenom prostoru lopta je doletjela do Danijela Pranjića koji ju je s ruba kaznenoga prostora opalio vanjskom felšom u rašlje! U 73. je Eduardo da Silva poslužio Darija Zahoru za 4-0. Već u sljedećoj akciji Zahora uzdrmao i vratnicu. Nogometaši Primorja kasnije su u uzvratu, igranom u Novoj Gorici, ipak izborili utješnu pobjedu s 2-0.