Na današnji dan 13.08.

Na današnji dan...

13.8.1986.

Budućnost Banovići – Dinamo 0-0 (3-2) (Kup, 1. kolo)

Samo četiri dana prije nego što su svladali Hajduk na Poljudu sa 4-0 maksimirski su nogometaši poraženi u Banovićima. Na prvoj stepenici u novoj kup sezoni zaustavila ih je domaća Budućnost, tadašnji niželigaš iz Bosne i Hercegovine. Ne samo da je Budućnost slavila boljim izvođenjem 11-eraca, već je i u samoj igri bila bliža pobjedi. Domaći su, primjerice, u drugom poluvremenu dvaput pogodili vratnicu, no rezultat je ostao 0-0 pa su pobjednika odlučivali udarci s bijele točke. Pet minuta prije kraja dvoboja zbog međusobnog su koškanja isključeni domaći Tomo Mrkić i Dinamov Nebojša Malbaša.

13.8.1997.

Newcastle – Croatia 2-1 (Liga prvaka, 2. pretkolo, prva utakmica)

Još nam je pred očima onaj prekršaj nad Draženom Ladićem... U 76. minuti dvoboja u Newcastleu popularni je kolumbijski napadač Faustino Asprilla u skoku u petercu srušio maksimirskoga vratara, ali sudac je pustio akciju, pritrčao je John Beresford i zabio za 2-1. To je, dakle, značilo da je tadašnji engleski doprvak Newcastle United ipak pobijedio Zagrepčane u prvom dvoboju zadnjega, 2. pretkola lige prvaka. Bilo je to, dakle, nedugo nakon što su plavi u prethodnom pretkolu preskočili staroga rivala, beogradski Partizan. Na kraju se ispostavilo da je taj drugi pogodak Engleza ipak bio prevaga. Konačnih 2-2 u produžetku u uzvratnoj zagrebačkoj utakmici promoviralo je Newcastle u Ligu prvaka, dok su Zagrepčani preselili u Kup Uefa. Kako god, prvi pogodak Engleza zaslužuje naklon do poda i “standing ovations”. Mrežu su zatresli u 22. minuti iz atraktivne “malonogometne” akcije kojom su izbacili kompletnu suparničku obranu. Asprilla je trzajem poslao loptu kroz trojicu maksimirskih braniča, na desetak metara na desnoj strani prihvatio ju je Robert Lee i proslijedio na vrh peterca odakle ju je Beresford samo skrenuo u praznu mrežu. Plavi su izjednačili nakon sjajne akcije Silvija Marića i Igora Cvitanovića u 51. minuti. Marić je prošao kroz sredinu, primaknuo se kaznenom prostoru i pritom othrvao snažnim nasrtajima dvojice braniča, poslao loptu naprijed pri čemu je na nju natrčao Cvitanović i s 12 metara udarcem iz prve poslao u kut. Utakmicu je kasnije ipak zaključio dvojbeni pobjedonosni pogodak domaćih...

13.8.2008.

Shakhtar – Dinamo 2-0 (Liga prvaka, 3. pretkolo, prva utakmica)

Mrežu je načeo Darijo Srna nakon stotinjak sekundi utakmice i tako zapravo najavio tešku Dinamovu večer... U prvoj utakmici 3. pretkola Lige prvaka Shakhtar je u Donetsku svladao maksimirsku momčad s 2-0 i pritom stvorio još mnoštvo prilika. U toj je, 2. minuti Srna iz slobodnoga udarca s 20-ak metara s desne strane desnom nogom poslao loptu u bliži kut pored tankoga “živog zida” od samo trojice igrača. Strijelac drugoga pogotka bio je Brazilac Jadson, koji se u 31. minuti othrvao čuvarima pa sa 17 metara opalio u mrežu. Samo dvije minute ranije Dinamo je ostao bez ozlijeđenoga Igora Bišćana kojega je nešto kasnije zamijenio tada 19-godišnji Dejan Lovren. Jadson je ubrzo potom uzdrmao i vratnicu. Kako god, Ukrajinci su kasnije pobijedili i u uzvratu u Zagrebu s 3-1 pa je Dinamo preselio u Kup Uefa gdje je preskočio prašku Spartu i ušao u grupnu fazu natjecanja.

13.8.2019.

Ferencvaros – Dinamo 0-4 (Liga prvaka, 3. pretkolo, uzvrat)

Ovo je, uz furioznu pobjedu protiv Atalante, zasigurno bila najljepša Dinamova utakmica sezone. Plavi su, nakon zagrebačkih 1-1, gospodarili travnjakom u Budimpešti, posve su nadigrali suparnika, kontrolirali igru, dominirali, stvarali prilike, na kraju slavili s gromkih 4-0 i samo su ih nijanse dijelile da utakmicu zaključe s “petardom” u suparničkoj mreži. U 16. je minuti Dani Olmo efektno između četvorice igrača poslao loptu u kazneni prostor u for Arijanu Ademiju koji ju je volejem iz okreta sa sedam metara zakucao u gol za 1-0. David Siger je, istina, bio nadomak izjednačenju nakon što je dalekometnim udarcem pogodio vratnicu. Zagrepčani su vodstvo povisili u 47. minuti nakon što je Mislav Oršić projurio lijevom stranom i poslao povratnu Bruni Petkoviću koji je na “bližoj vratnici” pogodio sami donji kut. Osam minuta kasnije Ademi i Olmo s dva su uzastopna atraktivna dvostruka proigravanja nadigrali obranu pri čemu je Olmo zabio za 3-0. Lovro Majer u 79. se minuti odlučio na udarac sa 30 metara, vratar Denes Dibusz odbio je loptu, a Amer Gojak sa 17 metara lansirao u mrežu. Minutu prije kraja domaći je branič Marcel Heister u svom kaznenom prostoru srušio Oršića, ali Petković je s bijele točke poslao loptu preko gola. Dinamo je kasnije u play offu svladao norveški Rosenborg i prošao u skupinu Lige prvaka.