Na današnji dan 16.06.

Na današnji dan...

16.6.1919.

Smjena predsjednika: otišao Rosenberg-Rožić, došao Šalek

Smjena na čelu kluba. Izvanredna glavna Skupština održana je u, kako su tada zvali, “gombaoni donjogradske pučke škole”. Na dnevnom je redu bilo popunjenje klupskoga Odbora. Jednoglasnom je odlukom na mjesto predsjednika inauguriran liječnik Alfred Šalek, prvi potpredsjednik postao je znameniti profesor i sportski djelatnik Milan Graf, drugi potpredsjednik Dušan Žestić. Predsjedničku je ulogu dotad uspješno obavljao Hinko Rosenberg-Rožić koji je radio na jačanju ugleda kluba i posebno inzistirao na angažmanu inozemnih trenera.

16.6.1940.

Gradjanski – Jugoslavija 2-1 (proslava naslova)

Sezona je gotova i Gradjanski je  - dvostruki prvak! Purgeri su u furioznoj završnici sezone povećali niz na čak sedam uzastopnih pobjeda i u velikom stilu podignuli pokal. U okršaju zadnjega kola u Beogradu pobijedili su staroga rivala, domaću Jugoslaviju, s 2:1 i osvojili svoj peti naslov prvaka u tadašnjoj Kraljevini. Bila je to sezona u kojoj je Gradjanski, zapravo, bio “dvostruki prvak”: nakon osvojenoga prvoga mjesta u Hrvatsko-slovenskoj ligi, koja je bila kvalifikacijska skupina za državno prvenstvo, purgeri su se okitili i naslovom najbolje momčadi u cijeloj Jugoslaviji. Završni “hepening”, zadnjega dana natjecanja, bio je dvostruki nogometni spektakl. Na igralištu beogradskog BSK-a, inače branitelja naslova, na programu su bile dvije odlučujuće utakmice. U prvom dvoboju dana sučelili su se BSK i zagrebački HAŠK, a odmah nakon njih na isti su travnjak istrčali Jugoslavija i Gradjanski. Purgerima je za siguran naslov trebala pobjeda. Uoči tog zadnjeg kola Gradjanski je bio na vrhu s bodom više od BSK-a, dok je trećeplasirana sarajevska Slavija bila na minus dva. Beograđani su, međutim, imali bolji gol-količnik od Gradjanskog što je značilo da će oni i osvojiti naslov u slučaju jednakoga broja bodova. BSK je slavio protiv HAŠK-a sa 4:0 pa je bilo jasno da je Gradjanskom potrebna pobjeda za naslov prvaka. Plavi su dvaput zatresli mrežu u razmaku od samo jedne minute. Prvo je August Lešnik u 29. uzeo loptu, vješto proigrao Franju Maru Wölfla koji je zabio za vodstvo. Odmah potom Lešnik je pobjegao svom čuvaru Ljubiši Broćiću, inače kasnije poznatom treneru koji je vodio i Juventus i Barcelonu, i mirno plasirao u donji kut. Jugoslavija je izjednačila početkom drugoga dijela. Branič purgera, Ivan Oskar Jazbinšek, u 48. je minuti u svom kaznenom prostoru igrao rukom, a loptu je na bijelu točku namjestio Aleksandar Petrović. Zagrebački vratar Emil Urch, koji je branio u odsutnosti ozlijeđenoga Franje Glasera, paradom je uspio obraniti udarac, ali Petrović je natrčao na odbijenu loptu i ipak zabio. Wölfl je kasnije uzdrmao i vratnicu... Zanimljivo je da Gradjanski u državnoj ligi nije izgubio niti bod u gostima i da je u tom opusu osvojio više bodova nego njegovi rivali Jugoslavija, Hajduk i HAŠK – zajedno.

16.6.1957.

Flamengo – Dinamo 4-1 (prijateljska na Maracani)

Dinamo na slavnoj Maracani! Dinamo u Riju... I s druge strane slavni Flamengo, klub nogometnih romantika, najslavnija brazilska nogometna družina. Bio je to početak Dinamove turneje u Brazilu. Plavi su bili gosti na turniru organiziranom povodom izgradnje novoga stadiona Morumbi u Sao Paulu. Utakmice Dinamove skupine igrane su na Maracani u Rio de Janeiru, dok se druga grupa nadmetala u Sao Paulu. Na iznimno jakom turniru u Dinamovoj su skupini, uz Flamengo, igrali kombinirana momčad Santos/Vasco da Gama i portugalski Belenenses, dok su u drugoj grupi sudjelovali Sao Paulo, Corinthians, Sevilla i talijanski Lazio. Prvoga dana turnira, 16. lipnja, Flamengo je nadigrao Dinamo sa 4-1. Za domaće su, primjerice, zaigrala i tadašnja zvijezda svjetskoga nogometa Mario Lobo Zagallo. Mrežu su tresli Dida i Julinho, a plavi su čak dvaput zatresli vlastitu mrežu – Branko Režek i Ivica Horvat. Jednom su Dinamovi igrači pogodili i gol na pravoj strani terena. Strijelac je bio Sava Antić, tadašnji napadač BSK-a, kasnijeg OFK Beograda, koji je pojačao Dinamo na brazilskoj turneji. Bila je to, inače, treća turneja plavih u Latinskoj Americi.

16.6.1991.

Olimpija – Dinamo 1-3 (posljednja utakmica plavih u jugo-ligi)

Posljednja Dinamova utakmica u prvenstvu bivše Jugoslavije. Plavi su se od bivše lige oprostili pobjedom. U Ljubljani su nadigrali Olimpiju sa 3-1 i natjecanje završili kao doprvaci sa osam bodova manje od Crvene zvezde. Bila je to druga uzastopna sezona koju su Zagrepčani završili na drugom mjestu. S ljubljanske su utakmice izostali Davor Šuker, Željko Petrović, Mladen Mladenović i Saša Peršon. Prvi je pogodak inicirao bivši Olimpijin branič, Gregor Židan, koji je u 40. minuti oteo loptu, proigrao Zvonimira Bobana, a on prošao dvojicu i lansirao loptu u rašlje. Ubrzo je potom, u 57. minuti, Boban preuzeo ulogu asistenta, a Kujtim Shala poslao loptu pod gredu za 0-2. U 73. je Vlado Milošević smanjio udarcem glavom. Priču je zaključio još jedan bivši Olimpijin igrač u Dinamovu dresu, Primož Gliha, koji je osam minuta prije kraja nakon Bobanova dodavanja postigao posljednji Dinamov gol u jugo-ligi.

16.6.1992.

Inker Zaprešić – HAŠK Građanski 1-1 (finale Kupa, prva utakmica)

Bila je to tek prva utakmica, plavi su uoči uzvrata izborili naoko zahvalnu “zalihu”... U prvom dvoboju povijesnog, premijernog izdanja hrvatskoga nogometnog Kupa tadašnji Inker i HAŠK Građanski, a današnji Inter i Dinamo, odigrali su u Zaprešiću 1-1. Domaće je u vodstvo u 68. minuti doveo Zoran Živković, kasniji branič maksimirskoga kluba. Izjednačio je Željko Adžić dvije minute prije kraja, i to tako što je lopta putem okrznula Interova braniča, kasnijega popularnog reprezentativca, Zvonimira Soldu, i otkotrljala se u mrežu. Nakon toga su pogotka plavi čak imali i veliku priliku za pobjedu, ali Goran Vlaović nije se najbolje snašao. Zaprešićani su kasnije u uzvratu u Maksimiru pobijedili s 1-0 i osvojili Kup.

16.6.1996.

Hrvatska – Danska 3-0 (EP u Engleskoj)

Veličanstveni lob Davora Šukera kojim je “zavrtio” vratara Petera Schmeichela, gotovo nestvarno teledirigirano dodavanje Aljoše Asanovića “preko cijeloga” terena, furiozna igra, Schmeichelovo spašavanje još jednoga pokušaja loba, i to udarcem s centra... Mnoštvo je detalja koje povijest pamti s nogometnoga spektakla u kojem su “vatreni” u Sheffieldu u dvoboju 2. kola u skupini na Europskom prvenstvu u Engleskoj svladali Dansku sa 3-0. U 53. minuti Schmeichel je srušio Marija Stanića, a Šuker iz 11-erca zabio prvi gol. Ubrzo je potom Igor Štimac uzdrmao gredu. Šest minuta prije kraja Šuker je ubacio s lijeve strane, a Zvonimir Boban u padu dočekao loptu na “drugoj vratnici” i zakucao je u gol. A, tek je tada uslijedio spektakl! Prvo je Šuker senzacionalno uštopao dugu loptu i odmah potom pokušao gotovo s centra lobati Schemichela koji ju je jedva zaustavio na samoj gol-crti. A, onda, minutu prije kraja... Asanović je maestralnim dodavanjem s lijeve strane, duboko iz svoje polovice, uza samu aut-crtu, proigrao Šukera koji je loptu čekao na drugoj strani terena, a onda potezom velemajstora zadivio sve kibice. U jednoj akciji dvije majstorije: prvo je jednim dodirom (!) uštopao dugu loptu i odmah je gurnuo samome sebi u for, a u nastavku akcije bravuroznim lobom prebacio Schemicehla za 3-0! U ovoj su utakmici nastupila devetorica igrača koji su u karijeri igrali za Dinamo: Dražen Ladić, Davor Šuker, Robert Prosinečki, Zvonimir Boban, Goran Vlaović, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Nikola Jurčević i Mladen Mladenović.

16.6.2008.

Hrvatska – Poljska 1-0 (EP u Austriji i Švicarskoj)

Hrvatska je suverenom igrom uz sve tri pobjede furiozno uskočila u četvrtfinale Europskoga prvenstva u Austriji i Švicarskoj. U dvoboju zadnjega kola u skupni plavi su svladali Poljsku s 1-0. Pogodak je postigao Ivan Klasnić u 53. minuti tako što je efektnim niskim udarcem iskoristio povratnu loptu Danijela Pranjića s lijeve strane. U ovoj su utakmici nastupila sedmorica igrača koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Vedran Ćorluka, Niko Kranjčar, Ognjen Vukojević, Dario Šimić, Danijel Pranjić, Jerko Leko i Nikola Pokrivač.

16.6.2010.

Arijan Ademi došao u Dinamo

Prve seniorske korake, svoju premijeru u Prvoj HNL dočekao je na maksimirskom travnjaku – protiv Dinama. Dvije godine kasnije, još uvijek kao tinejdžer, počeo je karijeru – u Dinamu. I uskoro će postati – najtrofejniji igrač u povijesti maksimirskoga kluba. Arijan Ademi je prije točno 10 godina postao Dinamov igrač. Tadašnji daroviti 19-godišnji šibenski nogometaš imao je svojevrsnu uvertiru dvije godine ranije. Dinamo je u prvenstvenoj utakmici u ožujku 2008. pobijedio momčad Šibenika sa 5-1, a trener gostujuće momčadi, Ivica Kalinić, pred novinarima je naglašenim sugestivnim tonom istaknuo: „Dinamo nas je pobijedio s 5:1, ali ovo je za nas veliki dan, jer ste u drugom poluvremenu vidjeli dečka o kojem ćete u budućnosti jako mnogo čuti i zapamtite mu ime: Arijan Ademi!“I Kalinić je pogodio: zapamtili smo ime, baš kao što ga pamti i – Dinamova povijest. Čak četiri sezone s plavima u Ligi prvaka, četiri u Europskoj ligi pri čemu i plasman u europsko proljeće u osminu finala, osam naslova prvaka Hrvatske, pet Kupova, tri Superkupa... Dojmljivi su statistički standardi koje će novi daroviti i ambiciozni naraštaji mladih nogometaša moći slijediti samo uz iznimne napore. Ademi je u Dinamu od ljeta 2010. godine s kratkotrajnim odlaskom na posudbu u Lokomotivu gdje je igrao na proljeće 2012. U dresu maksimirskoga kluba odigrao je 258 službenih utakmica, a mahom u ulozi defenzivca u veznome redu postigao je 25 pogodaka. Početkom ove sezone, pobjedom protiv Rijeke s 1-0 u Superkupu, dohvatio je svoj 16. pokal u Dinamovu dresu i time se na povijesnoj ljestvici priključio dvojici rekordera. Uz Ademija su na vrhu Mihael Mikić i Tomislav Butina. Ako, dakle, Dinamo osvoji naslov prvaka ove sezone, Ademi će postati samostalni rekorder.

16.6.2013.

Preminuo Josip Kuže

Prošlo je dugih sedam godina otkako nas je zauvijek napustio naš dragi Josip Kuže, naš kolega, suradnik, prijatelj, naš nezaboravni igrač i trener. Pod njegovom je paskom Dinamo igrao dopadljiv, atraktivan, vickast i vrckast nogomet, s njim na čelu plavi su plijenili napadačkim akcijama i težili onome što čeznutljivo iščekuju i nogometni romantici na tribinama: vicu u igri, potezu, finti... Vjerojatno je i u tom duhu niknuo nadimak „Uno di noi“, jedan od nas.

16.6.2018.

Hrvatska – Nigerija 2-0 (SP u Rusiji)

Bio je to početak senzacije, utakmica kojom je otvoreno najveće razdoblje u povijesti hrvatskoga nogometa. Hrvatska je reprezentacija u svom prvom nastupu na Svjetskom prvenstvu u Rusiji pobijedila Nigeriju sa 2-0 i time skinula “vječni” psihološki teret, “vječni” imperativ pobjede na startu natjecanja. I psiholoiški, a dakako i rezultatski, “vatreni” su dobili dodatnu snagu za nastavak turnira kojeg su zaokružili veličanstvenim srebrom. U 32. je minuti Luka Modrić izveo udarac iz kuta, a u gužvi u petercu Peter Etebo skrenuo loptu u vlastitu mrežu. U 71. minuti je, ponovno nakon Modrićeva ubačaja iz kuta, domaći branič William Ekong hrvačkim zahvatom objema rukama srušio Marija Mandžukića, a Modrić iz 11-erca zabio za 2-0. U ovoj su utakmici nastupila devetorica igrača koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Luka Modrić, Mario Mandžukić, Dejan Lovren, Šime Vrsaljko, Domagoj Vida, Andrej Kramarić, Marcelo Brozović, Mateo Kovačić i Marko Pjaca.