Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 25.05.

Na današnji dan...

25.5.1911.

Druga utakmica u klupskoj povijesti. Gradjanski je odigrao 2-2 protiv Unitasa, kluba učenika Obrtne škole u Zagrebu. Bio je to ujedno drugi javni nastup purgerskoga kluba, nepunih mjesec dana nakon konstituirajuće Skupštine. Purgeri su zaigrali u svojim tadašnjim prvim žuto-crvenim dresovima. Istrčali su u sastavu: Siebenschein, Rožić, Schiffer, Šicko, Leško, Benić, Horvat, Pogačić, Stary, Vrbanić, Šefranek.

25.5.1947.

Sedam golova, uvjerljiva pobjeda, ali ipak četiri boda zaostatka tri kola prije kraja natjecanja... Iako je Dinamo mamio pljesak atraktivnim napadačkim nogometom, nije uspio dohvatiti naslov prvaka. Partizan je na kraju slavio s pet bodova više. Pobjeda protiv titogradske Budućnosti 25. svibnja čak sa 7-1 bila je na neki način simbolični presjek kompletne sezone plavih: silovit nogomet i mnoštvo pogodaka. Zanimljivo je da su gosti poveli, strijelac je bio Antun Habić već u trećoj minuti. Izjednačio je Zvonimir Cimermančić u 15. iz 11-eca nakon čega su uslijedila dva brzoptezna gola u razmaku od jedne minute: prvo Ratko Kacian u 30. pa Zvonko Strnad u 31. U drugom dijelu nedovezali se Željko Čajkovski u 64., Franjo Mara Wölfl u 75., ponovno Čajkovski već u 76. i Cimermančić u 79. minuti. Ovo je bila tek druga rekordna pobjeda plavih u toj sezoni. Najviše su golova zabili u jesenskom dvoboju protiv sarajevskog Željezničara, sa 9-1, dok su sa šest razlike slavili i u gostima protiv slovenske Nafte iz Lendave, 6-0, također u jesenskom dijelu natjecanja. Zanimljivo, samo u zadnjih pet kola plavi su zabili 24 gola što je u prosjeku gotovo pet po utakmici! Dinamo je u toj sezoni postigao 81 pogodak što je bio najbolji učinak unutar jedne sezone u bivšoj SFRJ sve dok rekord nije srušila Crvena zvezda u zadnjoj sezoni, 1990./91. postigavši 88 golova, s tim da je Zvezda odigrala 34 utakmice, a Dinamo 26. Napadač plavih, Franjo Mara Wölfl, bio je prvi strijelac prvenstva sa 28 golova u 24 odigrane utakmice.

25.5.1976.

Slaviša Žungul zavrnuo je s desne strane, a na drugoj dotrčao Ivica Šurjak i zaključio priču. Nogometaši Hajduka svladali su Dinamo s 1-0 u finalu jugoslavenskoga Kupa, i to u produžetku. Šurjak je uspješno zaključio polukontru u 104. minuti. Nakon njegova je udarca maksimirski branič Ivica Gegi Miljković pokušao odbiti s gol-crte, ali je Šurjak uspio dotrčati i potvrditi gol. Utakmica je igrana na beogradskoj Marakani pred 40.000 gledatelja pri čemu je zanimljiv podatak da je većina posjetitelja ušla besplatno dok je, kako su pisali mediji, prodano tek 6.369 ulaznica.

25.5.1982.

Prvo su se sučelili na Neckar stadionu u Stuttgartu, a potom i u Maksimiru. Nogometaši Dinama i Stuttgarta odigrali su dvije prijateljske utakmice u razmaku od tri tjedna. Nakon pobjede plavih u Njemačkoj s 2-1, odigran je i “uzvrat” u Zagrebu 25. svibnja. I ovaj su put slavili Zagrepčani, i to s nešto uvjerljivijih 3-0. Bilo je to u mjesecu u kojem su plavi dohvatili naslov prvaka nakon blistavoga i zanosnog nogometnog proljeća i dva dana nakon poraza protiv Crvene zvezde u uzvratu finala Kupa. Ovom su prilikom iz različitih razloga izostali Marijan Vlak, Džemal Mustedanagić, Stjepan Deverić, Milivoj Bračun, Petar Bručić, Veimir Zajec... Ni Stuttgart nije bio kompletan, nisu nastupili tadašnje zvijezde Hansi Müller i Didier Six kao niti Günther Schäfer, Walter Kelsch, Peter Reichert. No, bili su to braća Bernd i Karlheinz Förster, Karl Allgöwer, Hermann Ohlicher... Prvi je pogodak postigao Zlatko Kranjčar u 19. minuti iz 11-erca nakon efektne akcije Snješka Cerina koji je ukrao loptu suparničkoj obrani, petom prebacio braniča nakon čega je srušen pred samim vratima. Dvije minute prije kraja prvoga poluvremna isključen je njemački napadač Harald Beck nakon što je udario Zvjezdana Cvetkovića. Drugi Dinamov gol u 55. minuti bila je “malonogometna ekshibicija”. Marko Minarić i Drago Dumbović izmjenili su dva dupla pasa i izigrali kompletnu obranu. Minutu prije kraja Milan Ćalasan postigao je treći Dinamov gol natrčavši na vratarevu odbijenu loptu.

25.5.2010.

Bivši Dinamov kapetan Velimir Zajec preuzeo je ulogu glavnoga trenera prve maksimirske momčadi. Bio je to drugi Zajecov mandat na Dinamovoj klupi gdje je naslijedio Krunoslava Jurčića. Zadržao se tek do sredine kolovoza odstupivši nedugo nakon poraza protiv moldavskog Sheriffa na 11-erce u 3. pretkolu Lige prvaka i prvenstvenog remija u gostima protiv Varaždina.

25.5.2011.

Dinamo je i u uzvratnoj utakmici nadigrao Varteks i superiorno osvojio svoj 11. od dosadašnjih 15 pokala pobjednika hrvatskoga Kupa. Nakon maksimirskih 5-1, Zagrepčani su u Varaždinu slavili s 3-1 i tako zaokružili svoju sedmu od ukupno 11 dvostrukih kruna. Varteks je u uzvratu poveo u šestoj minuti kad je Nikola Šafarić iz slobodnoga udarca sa 20 metara poslao loptu u mrežu. Izjednačio je Luis Ibañez u 62., i to snažnim udarcem sa 40 metara. Priču su zaključili Milan Badelj u 70. i Fatos Beqiraj u 82. minuti. Plave su na putu do pokala Kupa vodili trener Vahid Halilhodžić od prvoga kola do polufinala i potom Marijo Tot u dvjema finalnim utakmicama.