Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 26.06.

Na današnji dan...

 

26.6.1921.

Gradjanski/HAŠK/Concordia – Francuska reprezentacija 2-1 (prijateljska)

 

U Maksimiru je gostovala francuska reprezentacija, a utakmicu je s tribina pozorno pratio tadašnji predsjednik Svjetske nogometne organizacije, Fife, slavni Jules Rimet. Francuzi su se u Zagrebu sučelili s kombiniranim sastavom kojeg su činili igrači triju zagrebačkih momčadi – Gradjanskog, HAŠK-a i Concordije. Dogovorene su bile dvije međusobne utakmice u tri dana i u obje su slavili – Zagrepčani. U nedjelju, 26. lipnja, bilo je 2-1, a u utorak 4-2. Francuzi su, dakako, igrali u svojim klasičnim plavim dresovima s bijelim gaćicama i crvenim štucnama, dok je momčad zagrebačkih nogometaša istrčala u hrvatskim bojama, u crvenim majicama, bijelim gaćicama i plavim štucnama. Predsjednik Zagrebačkoga nogometnog podsaveza, Ivo Lipovšćak, na travnjaku je, u ceremoniji dobrodošlice, pozdravio goste u kratkom govoru na francuskom jeziku. Zagrepčani su poveli u šestoj minuti kad je Jaroslav Červeny, inače igrač Concordije, oštrim i pomalo neočekivanim udarcem zabio za 1-0. Zagrepčani su mogli povisiti vodstvo u 34. minuti: gostujući je branič Audin igrao rukom, loptu je na bijelu točku namjestio Dragutin Vragović iz Gradjanskog, a vratar Emile Friess uspio zaustaviti loptu. Minutu prije kraja prvoga poluvremena gostujući je centarfor Paul Nicolas vješto plasirao loptu u mrežu. Domaći su pobjedu osigurali sedam minuta prije kraja kad je vratar Friess, u borbi s Vragovićem, pao iza gol-crte zajedno s loptom koju je domaći napadač pritom za svaki slučaj zakucao u mrežu. Zanimljive su i neke sekvence iz tadašnjih izvještaja: “pojedini francuski igrači u mnogo slučajeva pokazali su i takovih stvari koje su podsjećale i na žonglerštinu i akrobatiku”; “francuski igrači individualno su dotjeraniji od naših, dok su naši igrači u skupnoj igri bili oba dana nadmoćni Francuzima”; “elegantnom igrom ističe se lijevo krilo Raymond Dubly, a njegovo vanredno štopanje lopte u zraku na prstima noge bilo nam je do sada nepoznata stvar.”

 

26.6.1932.

Gradjanski – Racing Paris 3-1 (prijateljska)

 

U Zagrebu je u dvjema prijateljskim utakmicama gostovao popularni Racing Paris, u to vrijeme najbolja francuska momčad. U subotnjem je okršaju Racing pobijedio momčad HAŠK-a sa 4-1, dok je dan kasnije, 26. lipnja, Gradjanski “osvetio” svoje rivale i sugrađane svladavši Francuze s 3-1. Obje su utakmice odigrane na igralištu Gradjanskog. Mirko Kokotović u 27. je minuti nakon pogreške obrane zatresao mrežu. Josip Urbanke također je bio spretan među suparničkim braničima i povisio na 2-0 da bi u 73. Franjo Koprivnjak dalekometni udarcem zabio i treći gol purgera. Šest minuta prije kraja Emile Veinante smanjio je na 3-1.

 

26.6.1963.

Valencia – Dinamo 2-0 (KVG, finale, uzvrat)

 

Finale u Valenciji, popularna Mestalla, čak 80 000 gledatelja... Takav je ambijent dočekao purgere u uzvratnom finalnom okršaju. Bilo je to prvo od Dinamova dva finala Kupa velesajamskih gradova, kasnijega Kupa Uefe odnosno Europa lige. Plave je 1963. godine u završnici natjecanja ipak zaustavila Valencia, ali zato su čatiri godine kasnije dohvatili trofej pobjedom protiv Leeds Uniteda. U oba su slučaja a rasporedu bile po dvije finalne utakmice. Valencia je u prvom, zagrebačkom dvoboju pobijedila s 2-1 i time se već približila pokalu. U Dinamov se sastav za uzvrat na Mestalli vratio Dražan Jerković koji je zbog ozljede propustio zagrebački dvoboj. Domaći su u uzvratu u uzavreloj atmosferi krenuli u furioznom ritmu, silovitim su napadima lomili Dinamovu obranu, stvarali i propuštali prilike... Plavi su se trgnuli tek u drugom dijelu kad su uspjeli povezati konce i prebaciti težište igre pred domaća vrata. Dinamo je bio blizu pogotku, a upravo u jeku napada maksimirske momčadi osvanuo je protunapad iz kojega je Valencia u 68. minuti povela. Desnokrilni je napadač Daniel Maño povukao kontru uz rub igrališta i odlučio se na udarac iz teške pozicije, posve iskosa. Pritom je Dinamova vratara Zlatka Škorića uhvatio na “krivoj nozi”, lopta je ušla u kmrežu, a to je ujedno bio i okidač za potpunu promjenu slike na terenu. Tribine su eruptirale, domaći igrači dobili snažnu injekciju samopouzdanja... Deset minuta kasnije Brazilac Waldo povukao je napad domaćih, a nakon njegove je asistencije Urugvajac Hector Nuñez i povisio vodstvo. Domaći su pobijedili s 2-0 i pokal proslavili „zasljepljujućim“ vatrometom. Zagrebački su nogometaši nakon utakmice otrčali na sve četiri strane stadiona i srdačno pozdravili publiku, pri čemu su zaradili gromki pljesak tribina.

 

26.6.1983.

Dinamo – Rijeka 1-1 (zadnje kolo)

 

Dinamo nije uspio obraniti naslov prvaka. Iako je realne izglede za prvo mjesto zapravo izgubio znatno prije zadnjega kola, u toj je, završnoj utakmici odigrao 1-1 protiv Rijeke u Maksimiru. Uoči zadnjega kola Partizan je bio na vrhu sa 44 boda, na drugom mjestu Hajduk sa 43, a iza njega Dinamo sa 42. Plave je do eventualnog naslova u zadnjem kolu mogla odvesti samo “luda igra brojki” uz poklapanje ostalih rezultata i nerealno visoke rezultate kojima bi dostizali gol-razliku. Jasno je, dakle, bilo da pokal više nije dostižan, a Dinamo je, k tome, protiv Rijeke istrčao u kombiniranoj postavi. Izostala su čak sedmorica standardnih igrača: ozlijeđeni Marijan Vlak, Velimir Zajec, Stjepan Deverić i Eddie Krnčević, kartonirani Snješko Cerin i Zvjezdan Cvetković, a trener Miroslav Ćiro Blažević u sastav nije želio uvrstiti ni Zlatka Cicu Kranjčara. Rijeka je pritom još uvijek bila pod prijetnjom silaska u drugu ligu pa su joj maksimirski bodovi bili iznimno važni. Uostalom, Riječani su i poveli: u 68. minuti Damir Desnica iskoristio je grešku Dinamove obrane i zanjihao mrežu. Dinamo je nakon toga pogađao i vratnicu i gredu, a izjednačio je Srećko Bogdan tek četiri minute prije kraja pogodivši u gužvi na vrha peterca. Plavi su sezonu zaključili na trećem mjestu s dva boda manje od prvaka Partizana i jednakim bodovnim učinkom kao i drugoplasirani Hajduk.

 

26.6.1998.

Argentina – Hrvatska 1-0 (SP u Francuskoj)

 

Porazom protiv Argentine “vatreni” su zauzeli drugo mjesto u skupni što je značilo da će im suparnik u osmini finala Svjetskog prvenstva u Francuskoj biti Rumunjska. Argentina je u dvoboju zadnjega kola u skupini pobijedila Hrvatsku s 1-0 pa je “gaučose” u sljedećem krugu čekala Engleska. A, Argentinci su je na kraju i prošli, i to boljim izvođenjem jedanaesteraca. Pobjedonosni pogodak protiv Hrvatske u Bordeauxu bila je “koprodukcija” u kojoj su sudjelovali Ariel Arnaldo Ortega sjajnim dodavanjem kojim je “izbacio” gotovo kompletnu hrvatsku obranu i Mauricio Hector Pineda efektnim primanjem lopte prsima i zakucavanjem u mrežu. Hrvatska je bila nadomak izjednačenju u drugom dijelu kad je Zvonimir Boban efektnom loptom proigrao Gorana Vlaovića koji je iz prve silovito opalio pogodivši spoj vratnice i grede. U ovoj su utakmici nastupila četvorica tada aktualnih igrača maksimirskoga kluba: Dražen Ladić, Robert Prosinečki, Dario Šimić i Silvio Marić. Uz njih su zaigrala još četvorica koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Davor Šuker, Zvonimir Boban, Zvonimir Soldo, Goran Vlaović i Mario Stanić.

 

26.6.2018.

Hrvatska – Island 2-1 (SP u Rusiji)

 

Treća utakmica, treća pobjeda, treći dvoboj s barem dva postignuta gola, prvo mjesto u skupini sa čak pet bodova više od svojega prvog pratitelja Argentine... Hrvatska je uvjerljivim brojkama zaključila prvi dio natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, svladala Island u Rostovu s 2-1 i time osigurala osminu finala gdje ju je čekala Danska. Junak okršaja protiv Islanda bio je Milan Badelj: prvo je pogodio gredu, potom zabio za vodstvo 1-0, a u zadnjoj minuti presjekao loptu i efektno asistirao za pobjedonosni gol! Islanđani su u početku stvarali prilike, ali najveća je ipak osvanula na drugoj strani kad je Badelj u 52. minuti s više od 20 metara uzdrmao gredu. Samo minutu kasnije pogodio je tamo gdje je i htio. Josip Pivarić furiozno je zgrabio loptu na lijevoj strani presjekavši dodavanje Islanđana pred njihovim kaznenim prostorom, a u nastavku akcije poslao povratnu Badelju koji je s desetak metara pogodio mrežu. U 56. je minuti Sverrir Ingi Ingason glavom nakon udarca iz kuta poslao loptu u gredu da bi u 76. Gylfi Thor Sigurdsson izjednačio iz jedanaesterca nakon što je lopta u kaznenom prostoru pogodila Dejana Lovrena u ruku. U zadnjoj je minuti Badelj presjekao suparničku akciju i lucidnom loptom u prostor proigrao Ivana Perišića koji se sjurio s lijeve strane i zabio za pobjedu. Za Hrvatsku su u toj utakmici nastupila devetorica igrača koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Milan Badelj, Mateo Kovačić, Vedran Ćorluka, Dejan Lovren, Andrej Kramarić, Josip Pivarić, Marko Pjaca i Tin Jedvaj.

 

 

 

 

 

Kopirano!