Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 4.06.

4.6.1939.

Slavni Ico Hitrec u dresu Gradjanskog! Po mnogima najbolji hrvatski nogometaš prije Drugoga svjetskog rata, Ivan Ico Hitrec, za ovu je priliku uskočio u dres purgerskoga kluba. Hitrec je bio igrač gradskoga rivala HAŠK-a iako mu je stariji brat Rudolf bio znameniti branič Gradjanskog. Momčadi purgera pomogao je u prijateljskoj utakmici protiv snažne Vienne, koja je bila na mini turneji u Zagrebu. Vienna je prvo svladala Željezničar, današnju Lokomotivu, sa 3-1 da bi ju potom sa 4-2 pobijedio HAŠK u utakmici u kojoj je Vienna vodila i u kojoj je, nakon HAŠK-ova izjednačenja, ostala s igračem manje. Dan kasnije pobijedio ju je Gradjanski sa 3-1. U sastavu bečke momčadi bili su i glasoviti Fritz Gschweidl i Willibald Schmauss, raniji članovi slavne austrijske reprezentacije poznate po nadimku “wunderteam”. Prvi gol purgera inicirao je Vilmos Vili Sipos koji je zavrnuo u sredinu, Franjo Mara Wölfl proslijedio glavom, a Milan Antolković iz teške pozicije u trku volejem pogodio mrežu. Ubrzo je potom Sipos, nakon Hitrecova proigravanja, uzdrmao vratnicu. No, kasnije se i sam purgerski gost Hitrec upisao u strijelce. Branko Pleše je ubacio, a Hitrec “po Antolkovićevoj matrici” volejem proparao mrežu. Treći je gol, upravo nakon Antolkovićeva dodavanja, postigao Pleše. Gosti su kasnije uspjeli tek ublažiti poraz smanjivši na 3-1.

 

4.6.1945.

Ministar zdravlja, Aleksandar Koharović, raspustio je uprave klubova koji su djelovali u vrijeme NDH: “Rješavam da se raspuste uprave svih sportskih saveza, podsaveza, župa, klubova i ostalih fiskulturnih udruženja na području Federalne Hrvatske, a koje su djelovale za vrijeme okupacije od 10. travnja 1941. godine do oslobođenja. Sva pokretna i nepokretna imovina športskih foruma i klubova raspuštenih uprava povjerava se do daljnje odredbe na čuvanje i raspolaganje Zemaljskom fiskulturnom odboru Hrvatske (ZEFIOH-u).” Upravo je ZEFIOH bio najviši republički sportski forum koji je bio ovlašten za tumačenje statusa i kontinuiteta novih i starih sportskih društava. Predstavnik ZEFIOH-a na Dinamovoj skupštini u lipnju 1945. godine, Miro Mihovilović, dakle jedini koji je po svojoj funkciji i legitimitetu meritoran suditi o ovoj temi, kasnije je precizno pojasnio: “Dinamo nastavlja kontinuitet Gradjanskog na jednak način kao što je kasnije Croatia nastavila kontinuitet Dinama”. Raspuštena je, dakle, uprava kluba, a ne klub. Nije moglo ostati niti staro ime Gradjanski jer je asociralo na građansku klasu što je bilo protivno ideji besklasnoga društva. Pet dana nakon odluke o raspuštanju starih uprava sazvana je skupština Dinama održana u zgradi Zagrebačke električne centrale gdje je Dinamo predstavljen kao klub gradskih komunalnih poduzeća. Gotovo svi igrači Gradjanskog bili su namještenici upravo gradskih komunalnih poduzeća. Gradjanski je imao svoje uporište baš u Zagrebačkoj električnoj centrali gdje su tada bili zaposleni i August Lešnik i Franjo Mara Wölfl i većina igrača purgerskoga kluba. Cjelokupni je sport neposredno nakon rata bio ustrojen po sovjetskom modelu, na ideji masovnosti, tako da su svi klubovi transformirani u fiskulturna društva što je u praksi značilo da su morali imati više sportskih grana, a ne samo nogometnu sekciju.

 

4.6.1972.

Rekordna pobjeda plavih u Splitu i prvi službeni nastup tadašnjega tinejdžera imena Josip Kuže. Dinamo je, pod vodstvom trenera Dražana Jerkovića, u prvenstvenom dvoboju na splitskom Starom placu svladao Hajduk čak sa 5-1 u utakmici u kojoj domaći, pri rezultatu 0-0, nisu iskoristili 11-erac. Maksimirski je vratar Fahrija Dautbegović u 27. minuti obranio 11-erac Ivici Hlevnjaku nakon što je Denijal Pirić u svom kaznenom prostoru srušio Juricu Jerkovića. Plavi su poveli praktički u sljedećoj akciji: Josip Gutzmirtl izveo je slobodan udarac sa 18 metara, lopta je okrznula živi zid i odsjela u mreži. Debitant Kuže u 48. je minuti izbio sam pred vratara Antu Sirkovića i nesebično poslužio Slavka Kovačića koji je glavom proslijedio u gol. Sedam minuta kasnije Hajdukov je branič Dragan Holcer prekršajem u kaznenom prostoru srušio Ivicu Senzena, a Fikret Mujkić iz 11-erca postigao treći Dinamov gol. Mujkić je inicirao i četvrti pogodak, nakon njegova je udarca vratar Sirković odbio loptu, na nju natrčao Kovačić i zabio za vodstvo plavih 4-1. Smanjio je Petar Nadoveza u 68. minuti udarcem glavom nakon Jerkovićeva ubačaja s desne strane. “Petardu” je zaključio Marijan Novak pogodivši donji kut nakon Mujkićeve asistencije. Unatoč uvjerljivoj pobjedi plavi su dva kola prije kraja natjecanja bili tek na osmom mjestu sa 30 bodova koliko je imao i njhov rival Hajduk na devetom mjestu. Na vrhu je bio sarajevski Željezničar koji je na kraju i dohvatio svoj jedini naslov prvaka u bivšoj Jugoslaviji

 

4.6.1983.

Porazom u Mostaru maksimirski su se nogometaši praktički oprostili od naslova prvaka. Još su uvijek postojale matematičke šanse, ali tri boda zaostatka za Partizanom tri kola prije kraja nisu budili veliku nadu. U istom je kolu Partizan u derbiju pobijedio Crvenu zvezdu s 3-2, a sad se s plavima bodovno izjednačio i Hajduk koji je slavio protiv Budućnosti sa 4-1. Dinamo je u Mostaru igrao bez kartoniranoga Ismeta Hadžića. Mrežu je načeo Dušan Bajević udarcem glavom već u šestoj minuti na što se “naslonio” Vladimir Skočajić pogocima u 67. na ubačaj Franje Vladića i u 78. nakon solo prodora. Na kraju sezone prvak je bio Partizan, dok su Hajduk na drugom i Dinamo na trećem mjestu imali po dva boda manje od crno-bijelih.

 

4.6.1994.

Diego Maradona u Maksimiru... Hrvatska i Argentina odigrali su u prijateljskoj utakmici na maksimirskom stadionu 0-0 u dvoboju koji je “gauchosima” poslužio kao priprema za nastup na Svjetskom prvenstvu u Sjedinjenim Američkim Državama. Tom su prilikom nastupia i trojica tada aktualnih igrača maksimirskoga kluba: Dražen Ladić, Dževad Turković i Igor Cvitanović

 

4.6.2005.

Hrvatska je reprezentacija u kvalifikacijskoj utakmici za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj svladala Bugarsku u Sofiji sa 3-1. Hrvati su vodili 2-0 pogocima Marka Babića u 18. i Igora Tudora u 58. minuti, smanjio je Martin Petrov u 73. Pobjedonosni je pogodak postigao raniji Dinamov kapetan Niko Kranjčar kojem je ovo ujedno bio i prvi gol za hrvatsku reprezentaciju.

 

4.6.2016.

U prijateljskoj utakmici na riječkoj Rujevici hrvatska je reprezentacija upisala svoju rekordnu pobjedu u povijesti. Svladala je San Marino sa 10-0. Mrežu je načeo tadašnji Dinamov napadač Marko Pjaca kojem je ovo bio prvi gol u dresu nacionalne momčadi. Trostruki strijelci bili su Mario Mandžukić i Nikola Kalinić, dok su, uz Pjacu, po jedan gol dodali Darijo Srna, Ivan Perišić i Ivan Rakitić. U ovoj su rekordnoj pobjedi hrvatske reprezentacije sudjelovala četvorica tada aktualnih Dinamovih igrača: Pjaca, Gordon Schildenfeld, Ante Ćorić i Marko Rog.

 

 

Kopirano!