Gorica – Dinamo 3:4

Nogometni spektakl u Velikoj Gorici, plavi preokrenuli rezultat u samoj završnici

Autor fotografije: Goran Mehkek/CROPIX

Bila je to  večer za sladokusce, u nogometnoj ljepotici prvenstva, u spektakularnom dvoboju koji bi dramatikom, napetošću, brzim i neočekivani zapletima i raspletima, rezultatskim preokretima pristajao kao sjajan scenarij za hollywoodsku filmsku sportsku dramu, Dinamo je u samoj završnici dostigao, a u zadnjim sekundama i prestigao prednost suparnika i dohvatio pobjedu. U okršaju 17. kola HT Prve lige Dinamo je u gostima svladao Goricu sa 4:3 u dvoboju u kojem su se momčadi „kao na vrpci“ izmjenjivale u vodstvu. Dvaput je vodila Gorica, a dvaput i Dinamo!

Ovom pobjedom plavi su i dalje na vrhu ljestvice s 36 osvojenih bodova, jednako koliko ima i prvi pratitelj Osijek. Dinamo ima i utakmicu manje.

U trenucima dok je četvrti sudac pripremao semafor kojim bi pokazao trajanje nadolazeće sučeve nadoknade vremena, Bruno Petković namještao je loptu na jedanaesterac. Nije ga u toj namjeri obeshrabrilo što je samo četiri dana ranije propustio realizirati udarac s bijele točke u maksimirskom derbiju protiv Rijeke koja je na kraju slavila 2:0. Sada je, u novom derbiju, ovaj put u gostima kod trećeplasirane Gorice, sigurno i autoritativno izveo kazneni udarac i u toj, 90. minuti „poništio“ vodstvo domaćih izjednačivši na 3:3. Prethodno je Iyayi Believe Atiemwen izveo aut s desne strane, a gorički branič Musa Muhammed, nastojeći izbiti loptu iz svoga kaznenog prostora, nogom zahvatio Petkovića, a sudac pokazao a 11-erac.

Potpuni je preokret uslijedio u petoj minuti sučeve nadoknade. Marko Tolić zavrnuo je iz slobodnoga udarca posve iskosa s lijeve strane, domaći nakratko izbili loptu, ali samo do Kevina Theophilea koji ju je dočekao na udarac i s desne strane lansirao u suprotni donji kut za Dinamovu pobjedu.

Već smo u prvom poluvremenu ovoga nogometnog spektakla vidjeli čak četiri pogotka uz rezultatske preokrete. Nekadašnji je Dinamov junior Dario Špikić u 10. minuti poslao dubinsku loptu na desnoj strani u kazneni prostor, Matar Dieye efektno prihvatio i plasirao u suprotni donji kut. Dvaput su plavi „najavili“ izjednačenje. Prvo je Mislav Oršić u 25. minuti ubacio s lijeva, a Petković na drugoj vratnici u padu sa šest metara poslao loptu malo pored gola. Sedam minuta kasnije Mario Gavranović prihvatio je loptu na rubu kaznenoga prostora, pucao iz okreta u gužvi s 15 metara, ali raspoloženi je domaći vratar Ivan Banić uspio odbiti. No, zato ništa nije mogao u 34. i 40. minuti. U tih je šest minuta razmaka Dinamo preokrenuo rezultat tako što je prvo Petković na vrhu kaznenoga prostora proigrao Luku Ivanušeca, a on vješto izborio poziciju za udarac pa iz okreta s desna između nekoliko suparničkih braniča pogodio suprotni kut. Ubrzo je potom maksimirski kapetan Arijan Ademi pokrenuo „malanogometnu“ akciju tako što je sam klizio kroz suparničku obranu na lijevoj strani šesnaesterca, u tom je slalomu pronašao Gavranovića, on poslao povratnu Oršiću koji je spretno primio i iz okreta pogodio. U tim su trenucima plavi bili okruženi čak sedmoricom domaćih igrača.

No, niti Gorica nije „klonula duhom“ već je brzopotezno uspjela – izjednačiti. Već u 42. minuti Kristijan Lovrić lansirao je dugu loptu udesno za Špikića. On ju je zavrnuo na vrh peterca gdje je ponovno dojurio Lovrić u letu dohvatio loptu na bližoj vratnici i odmah potom uspio skrenuti u suprotnu „malu mrežu“ za 2:2.

Nakon dviju asistencija Špikić je u drugom dijelu „odlučio“ biti i strijelac. U 61. je minuti povukao napad s desne strane, primaknuo se na sa 17 metara i ljevicom precizno plasirao u suprotni kut.

Dinamov rezultatski preokret u završnici zapravo je „erupcija“ nakon silnoga pritiska ka domaćim vratima. Velikogorički je čuvar mreže Banić bekendirao brojne udarce, dvaput se ispriječio Petkoviću, zaustavio udarce Gavranovića, Oršića, Atiemwena... Uza sve to su i Petković i Oršić gađali uza samu vratnicu.

Petković je ovim pogotkom ujedno uljepšao i vlastiti jubilej: utakmica u Velikoj Gorici bio je njegov „okrugli“, 100. nastup u službenim utakmicama u Dinamovu dresu.

Novo iskušenje plavih predviđeno je za srijedu, 27. siječnja, u 17:05 sati kad je na maksimirskom travnjaku na rasporedu ogled Dinama i Hajduka u ranije odgođenom dvoboju 13. kola.

Velika Gorica, 23. siječnja

HT Prva liga, 17. kolo

Gradski stradion Veika Gorica

Gorica: Banić – Doka (71. Muhammed), Moro, Jovičić, Čabraja – Babec, Kalik (81. Mudrinski); Špikić (81. Hamad), Dvorneković (69. Golubickas), Lovrić – Dieye

Trener: Siniša Oreščanin

Dinamo: Livaković – Moharrami (84. Atiemwen), Theophile, Perić, Gvardiol – Jakić (67. Kastrati), Ademi; Ivanušec (90+1. Tolić), Petković, Oršić (90+1. Franjić) – Gavranović

Trener: Zoran Mamić

Sudac: Mario Zebec (Varaždin), Gledatelja: utakmica bez gledatelja

Strijelci: 1:0 Dieye (10.), 1:1 Ivanušec (34.), 1:2 Oršić (40.), 2:2 Lovrić (42.), 3:2 Špikić (61.), 3:3 Petković (90. - 11 m), 3:4 Theophile (90+5.)