Dinamo – Istra 1961 1:0

Petković donio bodove s bijele točke, slavljenik Ademi upisao 300. nastup

Autor fotografije: Damir Krajač / CROPIX

Bio je to svojevrsni „deja vu“, ali s drukčijom kulisom. U okršaju Dinama i Istre 1961 plavi su slavili s 1:0 pogotkom Brune Petkovića iz jedanaesterca, dakle u sličnom scenariju kao i u prvom dijelu sezone. Razlika je u tome što je tada to bilo u Puli, a sad u Zagrebu, a sličnost je što je u oba slučaja jedanaesterac izborio sam Petković. Nedjeljnu ćemo utakmicu pamtiti i po jubileju Dinamova kapetana: najtrofejniji maksimirski nogometaš u povijesti, aktualni kapetan Arijan Ademi, upravo je u ovom dvoboju upisao svoj „okrugli“, 300. službeni nastup u Dinamovu dresu. Čestitamo kapetane!

Plavi su nakon 29. kola i dalje na vrhu ljestvice HT Prve lige s dva boda više i utakmicom manje od prvoga pratitelja Osijeka, a upravo će se ove dvije momčadi sučeliti u sljedećem kolu, u srijedu u osječkom Gradskom vrtu.

U uvertiri nedjeljne utakmice Dinamo je obilježio još jedan jubilej: Dino Perić u prošlom je kolu, u pobjedi protiv Lokomotive u Kranjčevićevoj s 2:0, upisao svoj 100. službeni nastup za maksimirski klub i tim mu je povodom predsjednica Uprave, Vlatka Peras, uručila i prigodni poklon.

Utakmicu je odlučila pogreška Istrina braniča Petra Bosančića koji je u 39. minuti suviše ležerno vraćao loptu svome vrataru. No, pritom ju je poslao nedovoljno čvrsto, lopta nije imala „dovoljno benzina“ da bi se pravodobno dokotrljala do vratara, a cijeli je taj prizor iz „prikrajka vrebao“ lukavi Petković. Munjevitom je reakcijom pojurio prema lopti, utrčao u kazneni prostor gdje je driblingom prešao i braniča Einara Galileu koji ga je pritom zaustavio prekršajem. Upravo je Petković s bijele točke zatresao mrežu.

Gosti su se od starta postavili u čvrsti obrambeni blok bez suviše napadačkih ambicija, a pogreška je uslijedila nakon Dinamove dominacije i pritiska. Istrani su, dakako, tek nakon primljenoga pogotka pokušali zaigrati ponešto hrabrije pa je tako Rafa Navarro u 42. minuti s lijeve strane poslao loptu preko gola.

Najbliži su pogotku bili u 80. minuti kad je Matej Vuk, nakon ubačaja s desna, u gužvi pred vratima glavom zahvatio loptu, ali ju je Dominik Livaković uspio uhvatiti na samoj gol-crti.

Petković je, pak, još na otvaranju drugoga dijela pokušao iznenaditi udarcem glavom. Iyayi Believe Atiemwen je, nakon kombinacije s Lovrom Majerom na desnoj strani, zavrnuo pred vrata, ali lopta je ipak bila previsoka pa ju Petković nije uspio najbolje zahvatiti. U sučevoj nadoknadi vremena Lirim Kastrati presjekao je loptu na suparničkoj polovici, povukao napad, na lijevoj mu se strani otvarao Mislav Oršić... No, Kastratijeva je lopta završila u bloku. U tim je trenucima Dinamo igrao s desetoricom igrača nakon što je Robbie Burton u 86. minuti zbog prekršaja zaradio izravni crveni karton.