Povratak u prošlost

Plavi preko Ferencvarosa do svog prvog europskog finala

Bio je to dan kad su plavi izborili svoje prvo europsko finale. U uzvratnom okršaju polufinala Kupa velesajamskih gradova, natjecanja koje je kasnije prferaslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu, Dinamo je svladao mađarski Ferencvaros s 2:1, time potvrdio pobjedu iz prvoga dvoboja i rezultatski uvjerljivo uskočio u finale.

Kasnije je u dvjema finalnim utakmicama bolja bila Valencia, u velikoj mjeri i zbog ozljeda Dražana Jerkovića i Slavena Zambate. Plavi su u prvom polufinalnom dvoboju u Budimpešti pobijedili s 1:0 pogotkom Stjepana Lamze pet minuta prije kraja. U uzvratu u Maksimiru mađarski je napadač Mate Fenyvesi u 27. minuti „poništio“ Dinamovu prednost silovitim i iznenadnim udarcem sa 25 metara. Ali, sjajan Zambatin okret i dribling uz snažan šut u rašlje u 60. minuti približili su plave finalu. Pobjedu je u 75. osigurao Zdenko Kobešćak tako što je natrčao na odbijenu loptu i zakucao je u mrežu. Prethodno je Vlatko Marković lansirao “projektil” sa 30 metara, vratar Laszlo Aczel odbio loptu, a Kobešćak dovršio posao.