UEFA Youth League

Plavi u osmini finala: Dinamo nadmudrio Dynamo

Igor je nadmudrio Igora, Dinamo je nadmudrio Dynamo, a vratar Renato Josipović pri izvođenju jedanaesteraca nadmudrio dvojicu izvođača i – Zagrepčani će na Valentinovo imati dvostruko salavlje! Uz 20. godišnjicu obilježavanja povratka imena Dinamo maksimirski će drukeri s nestrpljenjem čekati i ždrijeb osmine finala UEFA Youth League, Uefine Lige prvaka mladih.

Sjajnom, smirenom i taktički lukavom igrom mladi su Dinamovi nogometaši nadvisili svojega imenjaka u njegovu dvorištu i uspjeli upravo u onome što je trener Igor Jovićević i želio: nametnuti se tako da kijevski stadion „Valeriy Lobanovskiy pretvore u naš Hitrec-Kacian“.

Dinamov je Igor, dakle, nadvisio Dynamova Igora: maksimirski Jovićević strateški je zasjenio kijevskog kolegu i imenjaka Kostiuka: nakon 0:0 u 90 minuta igre plavi su boljim izvođenjem jedanaesteraca izborili plasman u sljedeći krug natjecanja. Ždrijeb osmine finala predviđen je, dakle, za petak, a utakmica je na rasporedu 3. ili 4. ožujka. Do kraja natjecanja na snazi je jednokružni sustav, dakle samo po jedna utakmica, bez uzvrata.

Maksimirski junak Josipović bravuroznom je obranom i otvorio i zatvorio raspucavanje jedanaesteraca. Već je u prvoj seriji zaustavio udarac Yaroslava Nadolskiya, ali Kijevljani su ubrzo potom ipak dohvatili ravnotežu nakon što je Niko Janković poslo loptu preko vrata. U zadnjoj je seriji Josipović blokirao udarac Nazara Voloshyna, a Bernard Karrica potvrdio pobjedu Zagrepčana.

A, malo je nedostajalo da maksimirski nogometaši samo dvadesetak sekundi prije završnoga sučeva zvižduka rasplamsaju slavlje i – bez jedanaesteraca. U drugoj minuti sučeve nadoknade vremena Leon Šipoš spretno je u polukontri „izgurao“ Edina Julardžiju pred suparničkoga vratara Ruslana Neshchereta koji mu je ipak u zadnji trenutak uspio „ući u udarac“.

Zagrepčani su, posebice u drugom dijelu utakmice, djelovali opasnije nego domaća momčad i upravo je Julardžija u 61. minuti, nakon prodora Bartola Franjića, sa 18 metara pucao malo iznad vrata.

Doduše, dvije minute ranije Artyom Shulyanskiy istrčao je sam pred Josipovića, ali je u zadnji trenutak „iz trave izronio“ Joško Gvardiol i torpoedirao loptu izvan opasne zone. Josipović je, pak, u samome smiraju prvoga poluvremena spriječio pogodak nakon snažnoga udaraca Vikentiya Voloshyna s desne strane. Nešto je ranije na drugom dijelu terena pokušao Julardžija nakon duge akcije u kojoj su s nekoliko dopadljivih vezova sudjelovali Gvardiol, Roko Jurišić i Karrica...

Kijev, 12. veljače

UEFA Youth League, play off (1/16 finala)

Dynamo Kyiv – Dinamo Zagreb 0:0 (3:4 na 11-erce)

Stadion Valeriy Lobanovskiy

Dynamo Kyiv: Neshcheret – Skorko, Bilovar, Zabarniy, Vivcharenko – Biloshevskiy; Tsitaishvili, Voloshyn, Bodnia (57. Nadolskiy), Shulyanskiy (74. Bliznichenko) – Isaienko

Trener: Igor Kostiuk

Dinamo Zagreb: Josipović – Hrvoj, Šutalo, Gvardiol, Jurišić – Kočar, Franjić; Janković, Julardžija, Karrica – Šipoš

Trener: Igor Jovićević

Sudac: Dumitri Muntean (Moldavija)

Jedanaesterci: Nadolskiy – Josipović obranio; Julardžija 0:1 / Isaienko 1:1; Janković – preko vrata / Tsitaishvili 2:1; Šipoš 2:2 / Zabarniy 3:2; Gvardiol 3:3 / Voloshyn – Josipović obranio; Karrica 3:4