Dinamo – Feyenoord 0:0

Podjela bodova; Livaković obranio jedanaesterac

Autor fotografije: Goran Stanzl/PIXSELL

Silovitim pritiskom u završnici utakmice Dinamovi su nogometaši prilično namučili suparničku obranu, ali lopta ipak nije pronašla koridor prema mreži. Na startu grupne faze natjecanja u Europa ligi Dinamo i nizozemski Feyenoord u burnoj su, sadržajnoj i zanimljivoj utakmici odigrali 0:0. Maksimirski je vratar Dominik Livaković još u osmoj minunti obranio jedanaesterac, ali u završnici je na iskušenjima bio i njegov nizozemski kolega Justin Bijlow, posebice u zadnjih dvadesetak minuta kad je Dinamo imao igrača više nakon što je isključen gostujući stoper Marcus Senesi.

U drugoj utakmci iste skupine austrijski Wolfsberg i moskovski CSKA odigrali su 1:1. U sljedećem kolu plavi gostuju u Moskvi 29. listopada.

Maksimirski je vratar već četvrti put ove sezone zaustavio plotune s bijele točke. Kristijan Jakić u svom kaznenom prostoru nije uspio ukrotiti loptu koja je doletjela s desne strane, odbila mu se prilikom primanja, na nju je munjevito dotrčao Mark Diemers, plavi vezist plavih zakasnio je djelić sekunde u reakciji, dohvatio nizozemskoga krilnog napadača, a finski sudac Mattias Gestranius pokazao na jedanaesterac. Loptu je namjestio kapetan Steven Berghuis, a Livaković uspio odbiti i spriječiti vodstvo gostiju.

Bio je to, dakle, već četvrti njegov obranjeni udarac s bijele točke u ovoj sezoni. Dva je zaustavio u gostima protiv Cluja u pretkolu Lige prvaka, prvo 52. minuti, a potom i prilikom raspucavanja jedanaestercima. Obranio je i kazneni udarac u prvenstvenom dvoboju protiv Osijeka.

Ubrzo je potom Jens Toornstra pokušao dalekometnim udarcem u 15. minuti, ali Livaković je uhvatio “živu loptu.” U 28. se morao protegnuti i nizozemski vratar Bijlow. S lijevog je krila Mislav Oršić zavrnuo oštru loptu pred vrata gdje je vrebao Mario Gavranović, ali gostujući ju je čuvar mreže uspio nekako skrenuti. Pet minuta kasnije Lirim Kastrati na lijevoj je strani proigrao Oršića, ali u obećavajućoj je situaciji pogodio vratara.

U smiraju prvoga i početkom drugoga dijela u nekoliko je navrata zaprijetio gostujući napadač

Bryan Linssen. Prvo je u 37. glavom pokušao s vrha peterca, ali nije dobro zahvatio loptu. Ubrzo potom je u kontranapadu poslao povratnu Diemersu koji je pucao pored gola. U 55. je minuti, pak, spretno prihvatio loptu i s desetak metara snažno gađao, ali i ovaj put se ispriječio Livaković.

Pred nizozemskim je vratima zaiskrilo u 70. minuti kad je Bruno Petković pokrenuo akciju na desnoj strani, Oršić zavrnuo oštru loptu na vrh peterca gdje je u punom naletu bio Luka Ivanušec, ali su domaći braniči u zadnji trenutak izbili loptu u korner.

Gosti su u 73. minuti ostali s desetoricom nakon što je drugi žuti karton zaradio stoper Marcus Senesi. Na sredini igrališta visoko je podignutom nogom pogodio Arijana Ademija u glavu... A, upravo je Ademi tri minute kasnije utrčao u kazneni prostor, prošao između dvojice suparničkih braniča, ali sudac nije pokazao na jedanaesterac.

Oršić se u 85. minuti okuražio i silovito opalio iz slobodnoga udarca s 30 metara, a Bijlow paradom uspio odbiti loptu. Bilo je to doba snažnoga pritiska plavih, Ademi je petom efektno proigrao Ivanušeca koji je osvanuo na vrhu peterca, a Bijlow je i ovaj put velikim naporom u zadnji trenutak skrenuo loptu.