Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Tužna obljetnica

Prije 14 godina napustio nas je Tomislav Crnković

Mnogi svjedoci vremena smatraju ga Dinamovim najboljim lijevim bekom u povijesti, maksimirskom je klubu „podario“ cijelo desetljeće svoje igračke karijere pri čemu je gotovo polovicu tog staža nosio i kapetansku vrpcu, osvojio je dva naslova prvaka i dva pokala pobjednika Kupa...

Nekadašnji proslavljeni maksimirski kapetan, jedan od najboljih obrambenih igrača u povijesti hrvatskog nogometa, Tomislav Crnković, zauvijek nas je napustio na današnji dan, 17. siječnja 2009. godine.

Iznimno su ga cijenili i suparnički igrači i navijači, a široj je javnosti, uz sjajne izvedbe u Dinamu, bio poznat i kao standardan član znamenite generacije tadašnje jugoslavenske reprezentacije koja je osvojila srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1952. godine u Finskoj kad su i površni pratitelji nogometa znali izrecitirati udarnih 11: Beara, Stanković, Crnković, Čajkovski, Horvat, Boškov, Ognjanov, Mitić, Vukas, Bobek, Zebec.

Bio je to naraštaj u kojem su bila sedmorica hrvatskih nogometaša pri čemu su petorica u nekom trenutku karijere bili vezani i uz Dinamo, bilo kao igrači i(li) treneri: Zlatko Čajkovski, Ivica Horvat, Stjepan Bobek, Branko Zebec i – Tomislav Crnković.

BIO JE POLIVALENTAN BRANIČ

Iako se ponajprije profilirao kao lijevi bek, Crnković je značajan dio karijere ordinirao i u ulozi središnjega braniča s brojem 5 na leđima. U Dinamo je došao 1949. godine iz zagrebačkog Metalca, današnje Kustošije, a prostor mu je otvorio, kako je i sam govorio, najvažniji trener u njegovoj karijeri, raniji znameniti branič plavih još iz predratnoga doba, popularni Bernhard Benda Hügl.

Zagrebačku je karijeru završio na polusezoni 1960/'61. u ulozi središnjega braniča nakon čega je na njegovo mjesto uskočio – Vlatko Marković. Štoviše, Marković je do tada igrao lijevoga beka, dakle na mjestu koje je ranije pokrivao upravo Crnković.

U svojih 11 godina u plavom dresu odigrao je ukupno 439 utakmica od čega 237 službenih dvoboja, osvojio je naslove prvaka 1954. i 1958. uz pokale pobjednika Kupa 1951. i 1960. Za reprezentaciju je upisao čak 51 nastup, a zanimljivo je da je sudjelovao na dva svjetska prvenstva, i to neposredno nakon osvojenih naslova s Dinamom, dakle 1954. u Švicarskoj i 1958. u Švedskoj. Kasnije se kratko bavio i novinarstvom.

Dobitnik je i državne nagrade za sport „Franjo Bučar“ kao i Specijalne zlatne plakete i Zlatne lopte NSJ.

Kopirano!