Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

PSK logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Slavljenik

Rođendan Tomislava Rukavine

Bio je i bek, i vezist, i desno krilo, igrao i u defenzivnom, ali i ofenzivnom dijelu veznoga reda, a iako ga pamtimo po broju 11 na leđima, nikad nije bio – lijevo krilo. Naš nekadašnji „profinjeni fantazista i brzanac“, Tomislav Rukavina, ovoga je četvrtka, 14. listopada, navršio 47 godina i GNK Dinamo od srca mu čestita rođendan i želi sve najbolje.

No, zato bi broj 11, kojeg su svojedobno uglavnom nosili ljevokrilni napadači, sjajno pristajao mlađem naraštaju: njegove će stope nastojati slijediti 17-godišnji sin Gabrijel, daroviti nogometaš koji može pokriti sve napadačke pozicije, a najbolje se snalazi upravo na – lijevom krilu. Gabrijel je trenutačno član juniorske momčadi plavih i skuplja iskustvo u seniorskoj konkurenciji u dresu Dinama II. 

Tomislav Rukavina u dresu maksimirskoga kluba proveo je gotovo pola desetljeća i – u svakoj svojoj sezoni osvojio naslov prvaka. Krenuo je s čak tri uzastopne dvostruke krune dohvativši i prvenstvo i Kup redom 1996., 1997. i 1998. da bi niz nastavio s još dva pokala prvaka.

Štoviše, Rukavina je bio dio prve Dinamove generacije koja je izborila plasman u grupnu fazu Lige prvaka i pritom čak zauzela i drugo mjesto u skupini. Ujesen 1998. plavi su s osam osvojenih bodova bili iza Olympiacosa, a ispred Porta i Ajaxa, ali to je bila samo jedna od ukupno tri sezone u povijesti Lige prvaka kad drugoplasirana momčad u skupini nije imala zajamčen prolaz u sljedeći krug natjecanja.

Rukavina je, primjerice, zabio sjajan pogodak u maksimirskoj pobjedi plavih protiv Porta s 3:1 kad je prihvatio loptu na 30-ak metara od vrata, načinio nekoliko koraka tražeći poziciju za udarac i efektnim lobom svladao vratara. Spretno je potkopao loptu koja je putem okrznula i suparničkoga braniča i u neuhvatljivom luku odsjela u mreži za vodstvo 2:0. Bio je to Dinamov drugi gol u povijesti Lige prvaka, odmah nakon premijernoga pogotka kojeg je u istoj utakmici pola sata ranije potpisao Mihael Mikić.

U toj po mnogočemu povijesnoj utakmici Rukavina je igrao u sredini terena baš kao i u sljedećem dvoboju kad su u Amsterdamu svladali Ajax s 1:0. Ranije je u pretkolu u jednako slatkoj pobjedi protiv Celtica s 3:0 ordinirao u ulozi desnoga beka. Na europskoj je sceni zablistao u nezaboravnom ljetu 1997. kad je, primjerice, u dojmljivoj pobjedi protiv Grasshoppersa u Zürichu s 5:0 uskočio s klupe u 22. minuti umjesto ozlijeđenoga Edina Mujčina i odigrao sjajnu utakmicu. Uostalom, u samome je smiraju dvoboja izborio jedanaesterac kojega je Robert Prosinečki pretvorio u peti Dinamov gol. Bio je to ujedno prvi Rukavinin dvoboj nakon 10 mjeseci izbivanja zbog ozljede.

Sjajnu je partituru imao i ujesen 1999. u drugoj uzastopnoj Ligi prvaka kad su u grupnu fazu startali gostovanjem na Old Traffordu odigravši 0:0 protiv tada aktualnoga europskog prvaka Manchester Uniteda. Rukavina je tom prilikom, u tandemu s Mujčinom, ordinirao nominalno u prednjem dijelu veznoga reda, iza isturenoga Josipa Šimića, ali s jasnim naglaskom na defenzivne zadaće.

Posebno je u sjećanju i maksimirska izvedba protiv Sturma kad su slavili s 3:0 što je, sve do jeseni 2019. i gromkih 4:0 protiv Atalante, bila Dinamova najveća pobjeda u Ligi prvaka. I upravo je Rukavina načeo austrijsku mrežu kad je iz slobodnog udarca, posve iskosa s lijeve strane, ubacio desnom nogom pred Sturmova vrata. Na ovu neugodnu loptu nitko nije krenuo, preletjela je sve aktere u kaznenom prostoru i mirno odsjela u suprotnom kutu.

Rukavina je u objema ovim sezonama zaigrao u svakoj Dinamovoj utakmici u Ligi prvaka, i u pretkolu i u grupnoj fazi.

Po završetku karijere bio je član Dinamova stručnoga stožera, a radio je i u klupskoj akademiji. 

 

 

Kopirano!