Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Link za ponovno postavljanje lozinke poslan je na vašu E-mail adresu. Možete zatvoriti ovu stranicu i nastaviti oporavak računa putem linka.
Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.
Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Odabrali ste resetiranje lozinke
Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun
Postani dio Dinamove obitelji!
Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Prijavi se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:
Dovoljan je samo jedan detalj, samo taj jedan emotivni kadar s travnjaka nakon velike pobjede protiv moskovskog CSKA, sekvenca koja nam zapravo otkriva svojevrsni Dinamov DNK i sugerira kakve je standarde nametnuo maksimirski klub i gdje se, zapravo, pozicionirao u europskim razmjerima...
Kako drukčije opisati prizor koji se naslanja na zadnji sučev zvižduk na utakmici Dinama i CSKA? Bila je to slika koja je odražavala svu čar sporta i pratećih emocija, svu nogometnu romantiku, ali i dramatiku, nudila sve kontraste raspoloženja od ushita i sreće do sjete i svojevrsne letargije, cijeli koloplet osjećaja kojeg su možda najbolje saželi Rolling Stonesi u svojem hitu “Mixed Emotions”. Dinamo je upravo u tom trenutku uvjerljivo pobijedio izvorno glavnoga favorita u skupini Europa lige, potvrdio superiorno osvojeno prvo mjesto, u velikom stilu izborio europsko proljeće i time zapravo zaokružio sjajnu jesensku polusezonu, jednu od najuspješnijih u klupskoj povijesti... I unatoč tome nekolicina su Dinamovih nogometaša, netom nakon zadnjega sučeva zvižduka i pobjede s 3:1, pomalo tužno, sjetno, s dlanovima preko očiju polegli na maksimirski travnjak nezadovoljni raspletom dvoboja.
Razlog? Samo ih je 14 minuta dijelilo od povijesnoga rekorda, samo je toliko nedostajalo da u povijesti Uefinih natjecanja plavi postanu jedina momčad koja je svih šest kola grupne faze završila bez ijednoga primljenog pogotka. A, Dinamo je ionako s tih 525 minuta sačuvane mreže postao rekorder u povijesti grupne faze svih Uefinih natjecanja! I upravo ta crtica sitnoga nezadovoljstva zorno pokazuje kakve je, dakle, standarde Dinamo nametnuo – samome sebi. Sudjelovanje u skupinama već je “stara navika”, a želja i cilj je da i europsko proljeće postane stalni dio plavoga kalendara.
Ideja i projekt tog, kako je danas popularno reći, “novog normalnog” pokrenut je još prije 15 godina kad je maksimirski klub, uz seriozan i studiozan plan polako kreirao stabilan srednjoeuropski klub s ciljem izgradnje, očuvanja i nadogradnje čvrstoga sustava na svim razinama, u poslovno-ekonomskom, organizacijskom i sportskom segmentu.
Čak 13 plasmana u skupinu Uefinih natjecanja u zadnjih 14 godina, čak 14 osvojenih naslova hrvatskoga prvaka u zadnjih 15 sezona... To su tek “suha” brojčana potvrda kontinuiteta i stabilnosti sustava koji je u ovakvom, prilično trusnom, nimalo poticajnom, često i iznimno destruktivnom okruženju, probio granice očekivanja.
Taj je Dinamov “know-how” bio, dakle, i te kako vidljiv i ove sjajne jeseni. Ideja o kontinuiranom uzlaznom dijagramu i stalnoj nadogradnji temelj je današnjega Dinama. I samim time nameće se pitanje kakve je pomake učinila maksimirska momčad predvođena trenerom Zoranom Mamićem u odnosu na godinu ranije, posebice nakon odlaska nositelja igre i glavnoga fantasiste, Danija Olma, kao i još nekih krucijalnih igrača – Nikole More i ubrzo potom Emira Dilavera i Amera Gojaka. Priču bismo mogli podijeliti u nekoliko osnovnih segmenata:
a) izraženija napadačka igra s više pogodaka što je vidljivo i po tome da je ovo Dinamova treća najefikasnija jesen u povijesti HNL-a i najuspješnija u zadnjih 11 godina;
b) povratak jednom od temeljnih Dinamovih načela, promociji darovitih mladih igrača koji su upravo ove jeseni postali važan dio udarne postave;
c) nogometna rehabilitacija i svojevrsna renesansa igrača koji su se u međuvremenu prometnuli od rezervista do nositelja momčadi;
d) uspješna rekonstrukcija momčadi koju su napustili Olmo i Moro i u kojoj su značajnu ulogu u udarnoj postavi, uz dva pojačanja, preuzela i četvorica regruta koji ranije nisu bili u prvom planu.
Sve to, dakako, u specifičnim okolnostima globalne pandemije koja je u potpunosti narušila i kalendar i navike klubova i sportaša pri čemu je trebalo prilično mudrosti, znanja, snalažljivosti, emocija pa ako hoćemo i empatije kako bi adekvatno odgovorili ovakvim izazovima.
Dinamo je ove jeseni u prvenstvu prosječno zabijao 2,9 pogodaka po utakmici što je treća najuspješnija jesen plavih u povijesti HNL-a i najefikasnija u zadnjih 11 godina. Učinkovitiji su bili samo ujesen 1996. pod vodstvom Otte Barića kad su postizali 3,7 i ujesen 2009. kad ih je vodio Krunoslav Jurčić uz točno tri gola po utakmici. Još su dvaput imali identičan prosjek od 2,9 golova: s Osvaldom Ardilesom i Marijanom Vlakom 1999. i Brankom Ivankovićem 2007. godine.
Povučemo li usporedbu nakon točno 14 odigranih utakmica ovo je također najefikasniji Dinamo u zadnjih 11 godina. Plavi su pod vodstvom Zorana Mamića ove jeseni u HNL-u zabili 40 golova, a u povijesti su veći utržak imali još samo triput: 52 s Barićem 1996. godine te 44 s Ivankovićem 2007. i Jurčićem 2009.
Jesen je posebno začinio i kapetan Arijan Ademi koji se sa 78 nastupa vijori na vrhu povijesne klupske ljestvice igrača s najviše europskih utakmica. Štoviše, Ademi je ove jeseni unio i jedan dodatni začin: uz energiju, čvrstoću i silinu u defenzivi rasplamsao je i svoj žar u ofenzivnom dijelu.
Još je u Cluju inicirao pogodak za vodstvo za 2:1, protiv Osijeka je zatresao mrežu i izborio jedanaesterac, protiv Ferencvarosa isprovocirao izjednačujući gol, protiv Flore bio dvostruki strijelac, a posebno je bila dojmljiva serija od tri uzastopne utakmice u kojima je bio “šesterostruki” asistent: po dvaput je pripremio pogotke u gostima protiv Wolfsberga i Feyenoorda i odmah potom, također dvaput, protiv Slavena Belupa, opet u gostima. Pod “asistencijom” ovom prilikom smatramo i njegovu ulogu u akciji koja je u Rotterdamu rezultirala jedanaestercem za plave.
Pravu su renesansu doživjeli Mario Gavranović i Lovro Majer, dok je Joško Gvardiol nova zvijezda na hrvatskom, a uskoro i europskom nogometnom nebu. Uostalom, čvrstoća, sigurnost, kontrola lopte, čitanje igre i svestranost kakvu predstavlja mladić koji će tek u siječnju navršiti 19 godina zaslužuju duboki naklon. I upravo je Gvardiol bio jedan od temelja superiorne Dinamove obrane koja je postala i europski rekorder s 525 minuta bez primljenoga gola. Štoviše, Gvardiol je jedini član stamene maksimirske obrane koji je u grupnoj fazi odigrao svih 540 minuta. Svoje mjesto u udarnoj postavi polako uzima i 20-godišnji Bartol Franjić koji je i protiv CSKA u Moskvi i protiv Wolfsberga u Zagrebu osvanuo u prvih 11 i pokazao da već sad predstavlja čvrstu opciju na mjestu korektora veznog reda.
Majer se, pak, od uloge statista i rezervista, prometnuo u jednoga od simbola današnjega Dinama. Kreator, razigravač, paker, strijelac, „vicmaher“ u igri, polušpica, krilo... Gavranović je također „iskoračio iz zavjetrine“, zaplesao na velikoj sceni i trenutačno je vodeći strijelac HNL-a. Štoviše, samo je u ovoj prvenstvenoj polusezoni upisao sličan učinak kao u prethodne dvije sezone ukupno: sad je zabio 11, a u dvije cijele sezone od ljeta 2018. do 2020. ukupno 13 prvenstvenih golova.
Uz Majera, Gavranovića i Gvardiola ove je polusezone zasvijetlio još jedan igrač koji je ranije bio u drugom planu: Sadegh Moharrami. Dopadljivim se igrama, silinom u obrani i vještim prodorima, ustalio u ulozi desnoga beka.
Mislav Oršić je, pak, postao „miljenik“ vratnica i greda: protiv Cluja je uzdrmao gredu, protiv Flore vratnicu, protiv CSKA dvaput vratnicu, protiv Rijeke dvaput gredu... No, njegovi golovi Hajduku i dva Varaždinu možda su i najljepši trenuci cijele sezone HNL-a. Na Poljudu je primjerice, priredio „minijaturu za naklon“: primio je loptu na lijevoj strani, mirno se primicao prema sredini tražeći prostor za udarac, a onda sa 18 metara iskosa katapultirao loptu u suprotni gornji kut za vodstvo plavih s 2:0. U Varaždinu je zabio oba Dinamova gola spektakularnim slobodnim udarcima. Na Rujevici je protiv Rijeke dvaput iz slobodnih udaraca uzdrmao gredu... Da mu se, primjerice, lopta „smilovala“ protiv CSKA i da je u ona dva pokušaja odsjela u mreži, a ne na vratnici, Oršić bi, uz onaj već postignuti pogodak, postao najbolji Dinamov strijelac u povijesti europskih klupskih natjecanja. Izjednačio bi se sa sadašnjim rekorderima Slavenom Zambatom i Igorom Cvitanovićem koji su postigli po 15. Oršić se zasad, dakle, zaustavio na 13 koliko imaju i El Arabi Hilal Soudani i Sammir.
Dinamo je, dakako, spreman i na trećem kolosijeku, u borbi za pobjednika hrvatskoga Kupa kojeg čeka još od 2018. godine. Suparnik u četvrtfinalu 3. ožujka bit će bolji iz ogleda dubrovačkog GOŠK-a i koprivničkog Slavena Belupa. U dva jesenska iskušenja plavi su svladali nižerazredni Ferdinandovac sa 7:1 i drugoligaša Rudeš s 2:0. Nekome će se u ovoj priči možda dopasti “fun-fact”: zadnjih sedam od ovih devet pogodaka Dinamovi su igrači postigi udarcima – glavom.