Dinamo – West Ham 0:2

Slavlje West Hama na startu Europa lige

Neoprezno dodavanje Dinamova braniča Kevina Theophilea sredinom prvoga dijela i nezadrživi prodor engleskoga reprezentativca Declana Ricea na otvaranju drugoga poluvremena ključne su „sekvence“ s maksimirske utakmice kojom su plavi startali u grupnu fazu nove sezone Europa lige. Londonski West Ham United dvama je pogocima potvrdio ulogu favorita i na kraju slavio s 2:0. U drugoj utakmici H skupine Genk je u gostima svladao momčad bečkog Rapida s 1:0. Sljedeće iskušenje plave čeka 30. rujna kad će u dvoboju 2. kola gostovati u Belgiji kod Genta, dok će se istoga dana u Londonu sučeliti West Ham i Rapid.

„Čekićari“ su ove maksimirske večeri od starta zaigrali čvrsto s izraženom napadačkom ambicijom, a takvim su pritiskom isprovocirali pogrešku Dinamova braniča Theophilea. U 22. je minuti s lijeve strane neoprezno vraćao loptu Dominiku Livakoviću, ali učinio je to nedovoljno jako, presreo ju je lukavi Michail Antonio, dohvatio prije Dinamova vratara, pritom ga vješto zaobišao i bez poteškoća smjestio u prazan gol.

Englezi su nakon pogotka raširili krila i već u sljedećoj akciji ponovno zaprijetili maksimirskoj obrani. Ryan Fredericksprojurio je desnom stranom, utrčao u kazneni prostor, snažno potegnuo, ali Livaković je u padu uspio skrenuti u korner.

Ipak, u 50. minuti niti maksimirski vratar nije mogao spriječiti novi pogodak gostiju. Engleski reprezentativac Rice presjekao je loptu na svojoj polovici, povukao napad lijevom stranom, othrvao se naletu Brune Petkovića, utrčao u šesnaesterac pa pored Rasmusa Lauritsena i Livakovića lansirao loptu u gol.

Plavi su živnuli u smiraju prvog i na samom početku drugog dijela. Prvo je Petković pokrenuo akciju, Arijan Ademigađao iz okreta u blok, a odbijenu loptu Theophile poslao preko gola. Odmah je potom ponovno Petković inicirao akciju vještim dodavanjem ulijevo za Mislava Oršića, ali i ova je lopta završila u bloku.

Na startu drugoga dijela pokušao je Petković s ruba kaznenog prostora, ali lopta je prohujala uza samu vratnicu. Nedugo nakon drugoga pogotka gostiju Luka Ivanušec bio je u dvjema prilikama u razmaku četiri minute. Prvo je silovito gađao s 20-ak metara, lopta je pritom okrznula West Hamova braniča i prevarila vratara koji je ostao „na krivoj nozi“. Ipak, lopta je proletjela malo pored vratnice. Identičan je rasplet bio i u njegovu novom pokušaju kad je gađao iz okreta s desetak metara, ali i ovaj je put nedostajalo tek nekoliko centimetara.