Dinamo - Hajduk 4:1

Uvjerljiva pobjeda Dinama protiv Hajduka

Pogoci u rašlje, rezultatski preokret, atraktivan nogomet uz Dinamovu dominaciju i pobjedu, ali i uz “standing ovations” za mladoga maksimirskog tinejdžera, maestralnog Martina Baturinu... Sve je to bio “paket” jubilarnog, 100. ogleda Dinama i Hajduka u povijesti samostalne hrvatske lige. U dvoboju 5. kola SuperSport HNL-a plavi su svladali Hajduk s 4:1 te tako ukupni omjer “podebljali” na 47 pobjeda, 25 remija i 28 poraza u gol-razliku 142:100. Nakon pet odigranih kola Dinamo je na vrhu s 13 bodova.

Ove je večeri ujedno i Dinamov trener Ante Čačić upisao maksimalan učinak na klupi maksimirskog kluba u ogledima protiv splitskoga kluba. Računamo li oba njegova mandata, slavio je u svih pet ogleda. Pritom računamo i slavlje u Superkupu izboreno boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Hajduk je poveo na samome izmaku prvoga dijela, duboko u sučevoj nadoknadi vremena, i to nakon posvemašnje Dinamove kanonade, nakon svojevrsne “viktorije” pred splitskim vratima, u trenucima kad je posjed lopte bio čak 73:27 u korist maksimirske momčadi. No, na semaforu je ipak zasvijetlilo 0:1.

Marko Livaja u tim je završnim sekundama prvoga dijela projurio lijevom stranom, u prodoru prošao pored trojice braniča primaknuvši se sredini, produžio za Janija Atanasova koji je s 25 metara, malo s desna, silovito torpedirao loptu u suprotne rašlje.

Kroz iste je rašlje lopta prohujala i u drugom dijelu, dakle za – Dinamov pogodak! Nigerijski branič u Hajdukovu dresu,Chidozie Awaziem, nije dobro iskontrolirao loptu, sve je to lukavo “iz prikrajka” vrebao Bruno Petković, ugrabio loptu u srcu kaznenog prostora, poslao povratnu rolicu za mladog Martina Baturinu koji je snažno iz prve sa 17 metara poslao loptu na isto ono mjesto na koje ju je nešto ranije smjestio Atanasov.

Tri minute potom uslijedio je potpuni rezultatski preokret, Hajdukova se obrana ipak zaljuljala pod Dinamovim pritiskom. Opet je sveprisutni Baturina kombinirao na desnoj strani, poslao dubinsku za Darija Špikića, on zavrnuo u sredinu, a kapetan Arijan Ademi sa sedam metara gađao glavom pri čemu je vratar Lovre Kalinić uspio tek okrznuti loptu koja se otkotrljala u mrežu za 2:1 u 64. minuti.

Točno 20 minuta kasnije mrežu je zanjihao i Amer Gojak, i to nakon što je razigrani, rastrčani, maestralni Baturina priredio gotovo identične pokrete na istom mjestu kao i kod prethodnog gola. Opet je kombinirao na desnoj strani pa poslao dubinsku na isto mjesto, ali ovaj put ne Špikiću već Stefanu Ristovskom, koji je zavrnuo povratnu... Na loptu je natrčao Gojak, primirio ju lijevom pa udarcem desnom smjestio u gol za 3:1.

Priču je u sučevoj nadoknadi zaokružio Mislav Oršić iskoristivši Ivanušecov ubačaj s desna za konačnih 4:1.

Dinamo je krenuo otvorenim gardom, pritiskao suparničku obranu i uz huk s tribina činio nelagodu gostujućem obrambenom redu. Hajduk je u takvom rasporedu figura znao dojuriti do Dinamova kaznenog prostora i u razmaku od četiri minute kreirao dvije prilike.

Prvo je maksimirski vezist i branič, a u ovoj situaciji čak i stoper, Robert Ljubičić, u zadnjem trenutku pred svojim petercem blokirao loptu ispred Atanasova. Ubrzo je potom Livaja sjajnom dubinskom loptom u priliku izgurao mladog Stipu Biuka, on istrčao sam pred Dinamova vratara Dominika Livakovića koji je vještom reakcijom spriječio pogodak.

Uslijedilo je furiozno Dinamovo razdoblje.... Zagrmjele su maksimirske tribine od oduševljenja u 21. minuti, ali samo nakratko. Luka Ivanušec sjajnom je dugom loptom u kaznenom prostoru pronašao Špikića, on maestralno prsima primirio pa između braniča i vratara ljevicom pogodio suprotni donji kut. Ipak, pregledom VAR-a utvrđeno je da je bila riječ o minimalnom zaleđu.

Ubrzo je potom, u 25. minuti, Awaziem u zadnji trenutak izbio loptu ispred Petkovića nakon ubačaja Stefana Ristovskog. Već u sljedećoj akciji Josip Mišić s 18 je metara, malo s lijeva, silovito potegnuo desnom nogom u suprotni kut, a vratar Kalinić paradom skrenuo u korner.

Kanonada prema splitskim vratima nastavljena je praktički u istoj minuti. Munjevito je mladi Baturina pokrenuo Dinamov napad lijevom stranom, produžio za Ivanušeca, on oštro zavrnuo pred vrata gdje je Hajdukov branič David Čolina u punom naletu na vrhu peterca uzdrmao vratnicu vlastitog gola. Na odbijenu je loptu natrčao Baturina, gađao glavom, ali ravno u dobro postavljenog Kalinića.

U 45. je minuti s 25 metara snažno potegnuo i Boško Šutalo, ali je splitski vratar i ovaj put amortizirao loptu.

Nije uspio Šutalo, ali ubrzo je potom, dakle, na drugoj strani ipak uspio dalekometnim udarcem mrežu zatresti Atanasov...

Dinamo je početkom drugog dijela nastavio napadački, dvaput je Kalinić skidao neugodne udarce maksimirskih igrača. U 49. je, nakon ubačaja Ristovskog, s vrha peterca glavom gađao Ademi, ali je splitski vratar pokrio kut. Već je u sljedećem napadu zaustavio i Petkovićev udarac glavom.

Nakon Dinamova rezultatskog preokreta Hajduk se mogao “vratiti u igru” u 70. minuti. Dario Melnjak ubacio je s lijeva, a Livaja klizećim startom u Dinamovu petercu nije dobro zahvatio loptu koja je potom preletjela gredu.

Zagreb, 13. kolovoza 2022.

SuperSport HNL, 5. kolo

Dinamo – Hajduk 4:1

Stadion Maksimir

Dinamo: Livaković – Ristovski, B. Šutalo, Perić, Ljubičić – Ademi (76. Gojak), Mišić; Špikić (76. Oršić), Baturina (88. Lauritsen), Ivanušec – Petković (80. Drmić)

Trener. Ante Čačić

Hajduk: L. Kalinić – Lovrencsics (60. Mikanović), Borevković, Awaziem, Simić, Čolina (60. Melnjak) – Atanasov (60. Vuković), Grgić (71. Sahiti), Krovinović, Biuk (81. N. Kalinić) – Livaja

Trener: Valdas Dambrauskas

Sudac: Dario Bel (Osijek), Gledatelja: 14.031

Strijelci: 0:1 Atanasov (45+2.), 1:1 Baturina (61.), 2:1 Ademi (64.), 3:1 Gojak (84.), 4:1 Oršić (90+1.)