Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Link za ponovno postavljanje lozinke poslan je na vašu E-mail adresu. Možete zatvoriti ovu stranicu i nastaviti oporavak računa putem linka.
Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.
Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Odabrali ste resetiranje lozinke
Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun
Postani dio Dinamove obitelji!
Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Prijavi se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:
Obje se momčadi trenutačno vijore na vrhu prvenstvene ljestvice, obje su u pobjedničkom nizu, a povijest ih povezuje upravo na današnji dan. Aktualna vodeća momčad belgijske prve lige, Union Saint Gilloise iz Bruxellesa i Dinamo sučelili su se prije točno 59 godina u trećoj, odlučujućoj utakmici za plasman u sljedeći krug natjecanja. Bilo je to 2. kolo Kupa velesajamskih gradova, natjecanja koje je kasnije preraslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu.
Na samom startu u europskoj sezoni 1962/’63. plavi su u gostima pred 35.000 gledatelja svladali Porto s 2:1 i potom, nakon zagrebačkih 0:0, izborili 2. kolo gdje ih je čekao belgijski suparnik.
Na maksimirskom su travnjaku plavi slavili s 2:1. Popularni je i nikad prežaljeni Slaven Zambata zabio već u 3. minuti, potom Ilijas Pašić povisio na 2:0 u 64. da bi Paul Schraepen smanjio u 75. U uzvratu su Belgijci pobijedili pogotkom Rogera van Cauwalaerta dvije minute prije kraja prvoga poluvremena. U to vrijeme nije vrijedilo pravilo o pogotku u gostima pa je na rasporedu bila i treća utakmica, ali na neutralnom travnjaku u Linzu.
Belgijci su tog 13. veljače 1963. godine već u 25. minuti vodili s 2:0 pogotkom Luciena Martensa u 15. i autogolom Mirka Čarlija Brauna. Preokret su priredili Zdenko Kobešćak golovima u 28. i 50. te Pašić u 62. minuti za konačnih 3:2 i Dinamov prolaz.
Točno mjesec dana kasnije, 13. ožujka, Dinamo je u 3. kolu koje je ujedno bilo i četvrtfinale slavio s gromkih 4:1 protiv Bayerna usred Münchena. Kasnije je u Zagrebu bilo 0:0 nakon čega su plavi uz dvije pobjede protiv Ferencvarosa došli do finala u kojem je ipak bolja bila Valencia. Četiri godine potom Dinamo je u znamenitoj sezoni 1966/’67. ponovno dojurio do finala, a taj put i osvojio pokal.
Okršaj u Linzu protiv Belgijaca bio je ujedno i prvi službeni dvoboj plavih u 1963. godini. Zanimljivo je da je Dinamo, računajući tri glavna europska klupska natjecanja, samo dvaput u povijesti igrao treću, odlučujuću utakmicu, i to oba puta u – Linzu. Prvi je slučaj ovaj protiv momčadi iz Bruxellesa, dok drugi datira iz sezone kasnije, 1963/'64., kad im je suparnik u 1. kolu bio austrijski LASK baš iz Linza. Nakon što je svaka momčad na svom terenu slavila s 1:0, treći dvoboj nije odigran na neutralnom stadionu već je domaćin bio LASK u svom Linzu. Utakmica je završena s 1:1, a dalje je prošao Dinamo ždrijebom. Plavi su još u doba Gradjanskog igrali treću, odlučujuću utakmicu, ali riječ je bila o Srednjoeuropskom, Mitropa kupu. Suparnik je bio Rapid iz Bukurešta, a u trećem dvoboju na neutralnom terenu u Subotici bilo je 1:1 nakon čega je u finale prošao Rapid, također ždrijebom.
Linz, 13. veljače 1963.
Kup velesajamskih gradova, 2. kolo, treća utakmica
Dinamo – Union Saint Gilloise 3:2
Linzer Stadion
Dinamo: Škorić, Belin, Braun, Matuš, Marković, Perušić, Cvitković, Kobešćak, Jerković, Haraminčić, Pašić
Trener: Milan Antolković
Union Saint Gilloise: Vanderstappen, De Vogelaere, Claes, Lanle, Braylands, Van Wilder, Van Varenberg, Kialunda, Vandenberg, Mertens, Van Cauwelaert
Trener: François Edmond Delfour
Sudac: Karl Kainer (Austrija), Gledatelja: 1.500
Strijelci: 0:1 Mertens (15.), 0:2 Braun (25. - autogol), 1:2 Kobešćak (28.), 2:2 Kobešćak (50.),
3:2 Pašić (62.)