Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

In memoriam

Dragi Kraso, neka ti je vječna slava i hvala

 

  Karakterističan elegantan hod, ruka u džepu, stari Dinamov grb zašiven na odijelu, vidljiva suza u kutu oka i tužni podsjetnik na prijatelje i suigrače kojih više nema: “siguran sam da će i naš Zambi zajedno s njima sad pronaći neku livadu na kojoj je će zaigrati na dva mala gola...” Tako se Krasnodar Rora u utorak, emotivnim govorom na komemoraciji na stadionu Maksimir i potom na samome ispraćaju, oprostio od svojega suigrača i kapetana Slavena Zambate. Šokantna je vijest uslijedila dva dana kasnije. U četvrtak, 12. studenoga, zauvijek nas je napustio i naš dragi Kraso, proslavljeni član ove slavne Dinamove generacije iz 1967. godine.

  Rora nas je iznenada napustio u četvrtak u ranim jutarnjim satima, a pamtit ćemo ga kao jednoga od najvećih Dinamovih igrača svih vremena, popularno lijevo krilo koje je u 10 godina provedenih u plavome dresu upisao 459 utakmica uz 90 postignutih pogodaka.

 Teledirigirana asistencija Zambati za prvi pogodak u mitskoj utakmici protiv Eintrachta, odmah potom brzopotezni centaršut Marijanu Novaku za drugi gol jedva minutu i pol kasnije, proparana mreža Leeds Uniteda u samome finalu... Rora je bio jedan od Dinamovih „mlaznih motora“ na putu prema pokalu Kupa velesajamskih gradova, natjecanja koje je preraslo u Kup Uefa, današnju Europa ligu. Letio je lijevim krilom, ostavljao suparničke braniče „u prašini“, pravodobno i precizno centrirao, proigravao suigrače...

  Štoviše, bio je ljevokrilni napadač „zarobljen“ u duhu i tijelu – organizatora igre. Podjednako je volio igrati i desetku i jedanaesticu. Uživao je u ulozi krila iako je tu, kako je i sam tvrdio, manevarski prostor skučeniji. U sredini terena možeš lakše improvizirati, dati oduška mašti, pojašnjavao je Rora dodajući da je na krilu posebno teško igrati kod kuće jer je suparnička obrana tada gušća.

  „Rora i Stjepan Lamza bili su najbolji dribleri naše generacije“, podsjećao je proslavljeni Dinamov igrač i kasnije trener, Zdenko Kobešćak. Rora je, još kao iznimno daroviti izlazni junior, blistao u udarnoj postavi tadašnjega drugoligaša Šibenika. I malo je nedostajalo da Šibenčani dohvate plasman u prvu ligu. Ondje je, primjerice, stjecao iskustvo s Perom Nadovezom pa s popularnim Zekom, starijim bratom Slavena Zambate. Uostalom, najbolje se u Dinamu slagao upravo sa – Zambatom. Čak je i možda ključni trenutak u Dinamovu pohodu na pokal Kupa velesajamskih gradova upravo „posljedica“ njihove produkcije. Rora je u 14. minuti uzvratnoga okršaja protiv Eintrachta u Zagrebu, gdje su plavi lovili čak tri pogotka zaostatka iz prvoga dvoboja, centrirao filigranski preciznu loptu Zambati za rano vodstvo 1:0. Bio je to tek početak silnoga pritiska koji je posve slomio njemačku obranu. Uostalom, nepune dvije minute kasnije Rora je ponovno zavrnuo u sredinu gdje je natrčao Novak i zakucao za 2:0 i potpuni delirij na tribinama. Pogodak Leedsu u finalu za vodstvo 2:0 u prvom okršaju u Zagrebu ulazi u anale kao jedan od najvažnijih u klupskoj povijesti.

  Uostalom, tandem Rora – Zambata razgrnuo je i čvrstu, neugodnu obranu Dinama iz Piteştija u 3. kolu. U prvoj su utakmici u Rumunjskoj Zagrepčani pobijedili s 1:0, i to tako što je Rora protutnjao lijevom stranom, centrirao u sredinu, a lopti je dodatni zamah dao i vjetar pa je pogodila – gredu. Na odbijenu je loptu natrčao Zambata i zabio za pobjedu. Bio je to, zapravo pogodak koji je Zagrepčane, uz 0:0 u uzvratu u Maksimiru, odveo u četvrtfinale gdje ih je čekao Juventus. A, upravo je Rora pamtio dvoboj protiv Talijana, i to ne samo zbog vlastite sjajne i atraktivne izvedbe. Pamtio ga je i po dvoboju s Juventusovim braničem Ernestom Castanom nakon čega je ozlijedio arkadu pa nastavak utakmice odigrao s povezom.

  Naslov pobjednika Kupa velesajamskih gradova 1967. godine, pokal osvajača Kupa 1965. i 1969. kruna su Rorina dojmljivog i iznimno uspješnoga desetljetnog igračkog staža u maksimirskom klubu.

  Rođen je 23. ožujka 1945. godine na Visu, ali je odrastao u Šibeniku. Prve je nogometne korake načinio sa 14 godina na šibenskim poljanama i to baš u „nogometnom kvartu“ – Šubićevcu. Otkrio ga je trener Stojo Mileta, iznimno uvaženi šibenski stručnjak i lovac na talente. Zanimljivo, Rora je bio strijelac u svojem prvom nastupu za udarnu momčad Šibenika, baš kao i svojoj premijeri u omladinskoj reprezentaciji. U Šibenikovu je dresu na proljeće 1962. godine zabio čak dva gola Splitu u pobjedi 4:2, dok je u debiju u državnoj selekciji postigao jedini pogodak u pobjedi 1:0 protiv tadašnje DR Njemačke.

  Uvijek je isticao da kao dijete nije imao svojega nogometnog uzora, ali puno je naučio dok je još kao 15-godišnjak promatrao samostalne treninge Jole Vidoševića, Hajdukova igrača koji je vojsku tada služio u Šibeniku i trenirao na Šubićevcu.

  „Gledao sam kako lijevom nogom gađa suprotne rašlje. I tako sam i ja naučio. Imali samo tada u Šibeniku izvrsnoga vratara Miloševskog, ali taj me znao istjerati s terena. Eto, toliko sam ga naljutio tom vanjskom lijevom felšom! Od deset udaraca osam su bili golovi. Ali, čim sam na neko vrijeme prestao vježbati, prosjek se smanjio. Došao bih u situaciju da se ne usudim pucati jer od deset puta jedva dvaput pogodim gol. Sve je u vježbi i u treningu“, govorio je Rora.

  U Dinamo je došao 1964. godine gdje je naslijedio dres s brojem 11 kojega su ranije nosili Božidar Senčar, Aleksandar Benko, Dionizije Bato Dvornić, Ilijas Pašić, Tomislav Knez... Izabrao je Maksimir uz objašnjenje: „poznata je tradicija šibenskih studenata sklonih Zagrebu, drago mi je da sam i ja krenuo tim putem.“

   Tadašnji je Dinamov tajnik Otto Hofmann u Šibenik poslao posebnoga izaslanika, ranijega popularnog napadača Franju Wölfla. Sve je zaključeno kad je Rora zaprijetio da će, ako ne ode u Dinamo, prestati igrati nogomet.

  Prvi mu je trener u Maksimiru bio Milan Antolković, uslijedili su Vlatko Konjevod s kojim se nije nogometno najbolje slagao, potom ponovno Antolković pa Ivan Oskar Jazbinšek, Branko Zebec, Ivica Horvat, Zlatko Čajkovski, Dražan Jerković, Stjepan Bobek i Domagoj Kapetanović.

 Nakon 10 sezona provedenih u Maksimiru prešao je u belgijski Standard, a potom u francuski Nancy gdje je igrao u sredini terena, a jedno vrijeme čak i na mjestu libera. U Nancyju je igrao zajedno s kasnijom legendom francuskoga i svjetskog nogometa, Michelom Platinijem, s kojim je zajedno ostajao dodatno vježbati i nakon redovitih treninga. Štoviše, i sam je Platini, prilikom svojedobnoga posjeta Hrvatskom nogometnom savezu, istaknuo: „Ne bih postao onakav igrač da nakon treninga nisam ostajao dodatno raditi s Rorom.“

  Nakon igračke je karijere Rora bio trener u Dinamovoj nogometnoj školi, obnašao je i funkciju asistenta glavnoga trenera, a kao stručni se komentator isticao i u novinarskom poslu.

  U Dinamu je bio i predsjednik savjeta igrača. Bio je i jedan od simbola naraštaja iz 1967. godine, veliki prijatelj, kohezivni faktor pa čak i svojevrsni “glasnogovornik” cijele generacije.

   Dragi Kraso, neka ti je vječna slava i hvala!

Kopirano!