Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 49574 članova i prijatelja kluba
Učlani se

Dinamov Vremeplov

Na današnji dan 14.06.

Na današnji da...

14.6.1925.

Čak pet golova samo u prvom poluvremenu! I to protiv suparnika s kojim su se nepune dvije godine ranije sučelili u finalu prvenstva Jugoslavije. Ovaj su se put nadmetali u četvrtfinalu što je ujedno bila i prva faza nokaut sustava za državno prvenstvo. Gradjanski je, kao prvak Zagrebačkoga nogometnog podsaveza, uskočio u četvrtfinale državnoga prvenstva gdje je na svom terenu dočekao momčad sarajevskog SAŠK-a. Na rasporedu bila samo jedna utakmica, bez uzvrata, ali s obzirom na ishod ove utakmice, teško je vjerovati da bi suparniku pomogla i “dva uzvrata”. Gradjanski je nadigrao SAŠK sa 6-0 u dvoboju u kojem je već na poluvremenu vodio sa 5-0. Dodatan začin cijeloj priči bio je i “bratski dvoboj”: za Gradjanski je igrao Viktor Götz, a u dresu SAŠK-a njegov brat Ferry Götz. Štoviše, već je u četvrtoj minuti bilo brzopoteznih 2-0: prvo je mrežu zatresao Stjepan Pasinek nakon ubačaja Dragutina Brace Babića u trećoj minuti, a praktički u sljedećem napadu Viktor Götz je ubacio, Antun Pavleković uzdrmao vratnicu, a na loptu ponovno natrčao Götz i zakucao u gol. Povisio je Dragutin Vragović u 26. minuti iz silovitoga slobodnog udarca sa 18 metara. Deset minuta kasnije gosti su propustili iskoristiti jedanaesterac: Josip Polić u svom je kaznenom prostoru srušio Ferryja Götza, loptu na bijelu točku namjestio Dušan Gavrilović, a vratar purgera Vilim Vokaun efektno obranio udarac. Tri minute kasnije Pavleković je, nakon asistencije Franza Mantlera, zabio za 4-0 da bi četiri minute kasnije i sam Mantler zanjihao mrežu nakon Pasinekova dodavanja. U 50. minuti Babić je izbio pred vratara Vjekoslava Giljanovića, koji je odbio loptu, ali samo do suigrača Stjepana Bevande koji ju je nespretno skrenuo u mrežu.

 

14.6.1950.

Dinamo je u prijateljskoj utakmici u gostima svladao Nürnberg sa 2-0. Bila je to na neki način kombinirana momčad Dinama i Crvene zvezde jer je na ovoj turneji zagrebački sastav pojačalo i nekoliko igrača beogradskoga kluba. Protiv Nürnberga su, primjerice, nastupila petorica crveno-bijelih: Branislav Vukosavljević, Josip Takač, Mladen Kašanin, Milivoje Đurđević i Lajčo Kujundžić. Upravo je Vukosavljević zabio već u sedmoj minuti silovitim dalekometnim udarcem, dok je drugi gol “potpisao” Aleksandar Benko u drugom poluvremenu. Nürnberg je propustio iskoristiti jedanaesterac.

 

14.6.1964.

Primili su tri gola u – tri minute!? Suparnik je već nakon 17 minuta igre vodio 3-0... Unatoč ovakvom, tmurnom početku, Dinamo je ipak – izvukao bod. Plavi su u dvoboju zadnjega prvenstvenog kola u spektakularnoj utakmici u Mostaru odigrali 3-3 protiv Veleža i natjecanje zaključili na trećem mjestu s tri boda manje od prvaka Crvene zvezde i jednakim bodovnim učinkom kao i doprvak OFK Beograd. No, događaji u Mostaru vrtjeli su se munjevitom brzinom. Velež je, dakle, već nakon 17 minuta vodio s 3-0, i to tako što je pogotke nanizao u rekordnom razmaku od samo tri minute. Mrežu su redom tresli Kruno Radiljević u 14., Nusret Čerkić u 16. i Milorad Lazović u 17. minuti. Dinamo se pribrao nakon što je u 24. minuti Zdravko Rauš ipak uspio zatresti mrežu domaćih, a dvije minute prije kraja prvoga poluvremena novim pogotkom smanjiti vodstvo na sad već “pristojnu” razliku i povratak plavih u igru. Bod je osigurao Tomislav Knez pogotkom u 56.

 

14.6.1967.

Bio je to spektakl: povijesni rezultatski preokret protiv drugoplasirane momčadi Bundeslige, sunčano vrijeme uz „pljusak, munje i gromove“ u kaznenom prostoru Eintrachta, taktika neponovljivog trenera Branka Zebeca, huk s tribina i furiozni naleti kojima su plavi pogocima Slavena Zambate i Marijana Novaka nakon centaršuteva Krasnodara Rore već nakon 15-ak minuta igre vodili 2-0, slalomi Stjepana Lamze, gol Josipa Gutzmirtla u završnici za erupciju oduševljenja i ulazak u produžetak, pogodak Rudija Belina iz jedanaesterca za 4-0 i potpuni preokret, sjajne reakcije vratara Zlatka Škorića... Sve su to sekvence s utakmice pune velikih obrata, uzbuđenja, neizvjesnosti, napetosti do samoga kraja, utakmice u kojoj je Dinamo povijesnim preokretom nadigrao Eintracht sa 4-0 u Maksimiru u uzvratu polufinala Kupa velesajamskih gradova, kasnijeg Kupa Uefe, odnosno Europa lige. U prvom su dvoboju Nijemci pobijedili s uvjerljivih 3-0. No, tešku večer u Zagrebu najavio im je Zlatko Mesić još u devetoj minuti „bombom“ sa 25 metara kojom je stresao spoj grede i vratnice. U furioznom naletu, u razmaku od minutu i pol, Dinamo je engleskim stilom, u dvjema gotovo identičnim akcijama dvaput proparao mrežu. Rora je u 14. minuti, nakon proigravanja s Gutzmirtlom, centrirao Zambati koji je glavom pogodio za 1-0, da bi odmah potom novi Rorin centaršut dočekao Novak i, također glavom – zabio za brzopoteznih 2-0. Stadion je proključao tri minute prije kraja kad je Gutzmirtl odlučio ostati u istom štosu kao kod prva dva pogotka pa je, umjesto udarca nogom, nisko nagnuo glavu, zabio za 3-0 i produžetak. A, cijelu je akciju režirao Lamza: driblinzima je razbacao njemačku obranu uz očaranu publiku koja je akciju pratila pljeskom i slavljeničkim smijehom. Gutzmirtlov je gol bio znak za ulazak u produžetak. Plave je u finale lansirao Belin pogotkom s bijele točke u 102. minuti. Lamza je već tko zna koji put u prašini ostavio suparnike, utrčao u kazneni prostor, gdje ga je srušio Dieter Lindner. Mađarski sudac Gyula Görö pokazao je na 11-erac. Lamza nije mogao gledati, okrenuo se i vratio prema centru. A, Belin – zabio! Kasnije je Rora propustio priliku za 5-0, a Škorić na drugoj strani spriječio Nijemce da pokvare slavlje Zagrepčanima.

 

14.6.1986.

Nezaboravno “Šajberovo kolo”. Bila je to zadnja prvenstvena runda u kojoj je tadašnji predsjednik Fudbalskoga saveza Jugoslavije, Slavko Šajber, zbog sumnji u namještanje rezultata poništio većinu utakmica igranih toga vikenda. Među njima je bio i dvoboj u Novom Sadu gdje je Dinamo pobijedio Vojvodinu čak sa 7-1. Bila je to ujedno i zadnja natjecateljska utakmica u kojoj je Dinamov dres nosio popularni maksimirski napadač Boro Cvetković. U sljedeća je dva dana zaigrao još u prijateljskim trening dvobojima protiv Jadrana u Kuzmincu i Kamena u Vetovu... U novosadskom su dvoboju poveli – domaći. Zabio je Ivica Vukov u petoj minuti nakon čega je uslijedila “kanonada” u kojoj je četverostruki strijelac bio Josip Jozo Bogdanović u 10., 24., 71. i 76. minuti. Dva je dodao Boro Cvetković u 12. za 1-2 i u 62. za 1-5, a mrežu je zatresao i Zvjezdan Cvetković u 35. minuti iz jedanaesterca za 1-4.

 

14.6.1997.

Marijan Vlak novi je trener maksimirskoga kluba. Na klupi je naslijedio Ottu Barića koji je trenersku karijeru nastavio u turskom Fenerbahçeu. Vlak je bio član Barićeva stručnog stožera i zapravo je zadržao svoj kontinuitet u maksimirskom klubu, ali sad prvi put u ulozi glavnoga trenera, Pred njim je bio težak zadatak jer Barić je s plavima osvojio dvostruku krunu. No, i Vlak je nastavio takvim ritmom iako nije odradio sezonu do kraja. No, maksimirski je klubu i u toj sezoni osvojio dvostruku krunu, a pod Vlakovim je vodstvom potpisao sjajnu europsku jesen u kojoj su dogurali do osmine finala Kupa Uefa uz nezaboravne dvoboje protiv Partizana 5-0 u Maksimiru u pretkolu Lige prvaka pa 5-0 protiv Grasshoppersa u Zürichu u 1. kolu Kupa Uefa uz povijesne dvoboje protiv Newcastle Uniteda, MTK, madridskog Atletica...

 

14.6.1998.

Počeo je lov na svjetsku broncu! Na otvaranju Svjetskoga prvenstva u Francuskoj “vatreni” su na travnjaku u Lensu pobijedili Jamajku s 3-1 i pobjednički uskočili u turnir koji je obilježio povijest hrvatskoga nogometa. U 27. minuti, uigranom akcijom nakon kornera, Igor Štimac silovitim je udarcem s desetak metara uzdrmao gredu, a na odbijenu loptu natrčao Mario Stanić i postigao prvi pogodak hrvatske reprezentacije u povijesti svjetskih prvenstava. Ubrzo je potom Zvonimir Soldo također pogodio gredu i to, baš kao i Štimac, udarcem s desetak metara. Na samome izmaku prvoga dijela Jamajka je izjednačila, Robbie Earle spretno je dočekao ubačaj s lijeve strane i glavom lansirao loptu u mrežu. A, onda je na scenu stupio Robert Prosinečki i nezaboravna “minijatura” koja nam se i danas jednako svježe vrti u sjećanjima. U 53. minuti, nakon kratkoga dodavanja s Robertom Jarnijem na lijevoj strani, Prosinečki je fintom prošao suparničkoga braniča, gotovo iz “mrtvoga kuta” između aut crte i kaznenoga prostora zavrnuo loptu u sredinu, a ona u luku prevarila sve aktere na terenu i “ušuljala” se pod gredu u gol. Priču je u zaključio Davor Šuker u 69. kad je, nakon Stanićeva ubačaja s lijeva, vješto prsima primio loptu i potom ljevicom snažno opalio prema vratima pri čemu je lopta okrznula braniča i zanjihala mrežu. U ovoj su utakmici nastupila trojica tada aktualnih igrača maksimirskoga kluba: Dražen Ladić, Robert Prosinečki i Dario Šimić. Uz njih su zaigrala još petorica koji su u karijeri nastupali za Dinamo: Davor Šuker, Zvonimir Boban, Zvonimir Soldo, Goran Vlaović i Mario Stanić.

 

14.6.2012.

Nakon pobjede protiv Republike Irske s 3-1 na otvaranju završnoga turnira Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini, hrvatska je reprezentacija u dvoboju 2. kola u skupini odigrala 1-1 protiv  Italije u Poznanu. Talijani su poveli u 39. minuti kad je Andrea Pirlo izravno iz slobodnog udarca nadomak kaznenog prostora, posve iskosa s lijeve strane, efektno pogodio bliži kut. “Vatreni” su izjednačili u 72. nakon što je Ivan Strinić ubacio s lijevoga krila, a Mario Mandžukić sjajno primio i primirio loptu na “drugoj stativi” i zakucao je od vratnice u mrežu. U ovoj su utakmici nastupila osmorica koji su u karijeri igrali za Dinamo: Luka Modrić, Mario Mandžukić, Vedran Ćorluka, Ognjen Vukojević, Gordon Schildenfeld, Danijel Pranjić, Eduardo da Silva i Niko Kranjčar.

 

 

 

Kopirano!