Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Link za ponovno postavljanje lozinke poslan je na vašu E-mail adresu. Možete zatvoriti ovu stranicu i nastaviti oporavak računa putem linka.
Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.
Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun
Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite
Odabrali ste resetiranje lozinke
Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun
Postani dio Dinamove obitelji!
Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Prijavi se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici
Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:
Na današnji dan...
9.6.1929.
Četiri “plotuna” u mreži ljubljanskog Primorja značili su ulazak u završni dio ligaškog natjecanja. Gradjanski je i na svom igralištu u Koturaškoj potvrdio pobjedu iz prvoga dvoboja u Ljubljani kad je slavio s 3-1. Sad je, u uzvratu, pobijedio sa 4-0, a sva je četiri gola postigao razigrani Slavin Cindrić. Purgeri su u zauzeli drugo mjesto u ligi Zagrebačkog nogometnog podsaveza nakon čega su morali proći kvalifikacijsko kolo za plasman u završnicu državnoga prvenstva. U kvalifikacijama su uvjerljivo svladali Primorje...
9.6.1935.
U Zagrebu je gostovao popularni München 1860 i pritom odigrao dvije uzastopne utakmice protiv Gradjanskog, dan za danom. Bilo je to gostovanje povodom blagdana Duhova. Prvoga dana, 9. lipnja, purgeri su pobijedili s 3-0 pri čemu su strijelci bili Aco Živković i Milan Antolković dok su jednom Nijemci sami zatresli svoju mrežu. Sličan je rasplet bio i dan kasnije, Gradjanski je pobijedio sa 3-1, i to uz istovjetnu dvojicu strijelaca: jedan je pogodak “potpisao” Antolković, dva Živković.
9.6.1940.
Purgeri su nastavili pohod ka naslovu prvaka. U predzadnjem su kolu na igralištu u Koturaškoj svladali gradskoga suparnika HAŠK sa 2-1 i time povećali niz na čak šest uzastopnih pobjeda. Kolo prije kraja Gradjanski je imao bod više u odnosu na drugoplasirani beogradski BSK i dva više od sarajevske Slavije. Purgeri su bili uspješni i u zadnjem kolu pobijedivši beogradsku Jugoslaviju u gostima s 2-1 i osvojili naslov. Bila je to sezona u kojoj je Gradjanski, zapravo, bio “dvostruki prvak”: nakon osvojenoga prvoga mjesta u Hrvatsko-slovenskoj ligi, koja je bila kvalifikacijska skupina za državno prvenstvo, purgeri su se okitili i naslovom najbolje momčadi u cijeloj Jugoslaviji. U dvoboju protiv HAŠK-a purgere je u vodstvo doveo August Lešnik u trećoj minuti nakon ubačaja Zvonimira Cimermančića, izjednačio je Ico Hitrec u 48. relativno laganim udarcem iz blizine. Pri rezultatu 1-1 mađarski je sudac Ferenc Palasti isključio HAŠK-ovo desno krilo Zvonimira Koceića. Pobjedu Gradjanskom osigurao je Milan Antolković pogotkom iz gužve devet minuta prije kraja.
9.6.1945.
Prošlo je tri četvrt stoljeća otkako je u purgerskom klubu zaživio naziv Dinamo. Ime simbolizira pokretača energije, a ideja je osvanula na Skupštini održanoj u zgradi Gradske električne centrale u Gundulićevoj 32. Sve se to događalo samo pet dana nakon što je ministar zdravlja, Aleksandar Koharović, raspustio uprave klubova koji su djelovali u vrijeme NDH pa nisu mogli nastaviti s nazivima koji su imali naznake nacionalnog predznaka. Gradjanski je tako nastavio egzistirati u obliku Dinama, a HAŠK-ovi “akademičari” pod novim nazivom Akademičar pa Mladost... Zemaljski fiskulturni odbor Hrvatske, ZEFIOH, bio je najviši republički sportski forum ujedno ovlašten za tumačenje statusa i kontinuiteta novih i starih sportskih društava. Predstavnik ZEFIOH-a na Dinamovoj skupštini u lipnju 1945. godine, Miro Mihovilović, dakle jedini koji je po svojoj funkciji i legitimitetu meritoran suditi o ovoj temi, kasnije je precizno pojasnio: “Dinamo nastavlja kontinuitet Gradjanskog na jednak način kao što je kasnije Croatia nastavila kontinuitet Dinama”. Raspuštena je, dakle, uprava kluba, a ne klub. Naziv Gradjanski morao je nestati jer je asocirao na građansku klasu što je bilo protivno tadašnjoj ideji besklasnoga društva. Problem je bio i u prefiksu koji je nosio nacionalni predznak. Upravo je Gradjanski imao svoje uporište u Zagrebačkoj električnoj centrali gdje su tada bili zaposleni i August Lešnik i Franjo Mara Wölfl i većina igrača purgerskoga kluba. U to je vrijeme, neposredno nakon rata, cjelokupni sport bio ustrojen po sovjetskom modelu, na ideji masovnosti, tako da su svi klubovi transformirani u fiskulturna društva što je u praksi značilo da su morali imati više sportskih grana, a ne samo nogometnu sekciju. Sukladno novom ustroju sporta u državi puni je naziv bio Fizkulturno društvo Dinamo, s prefiksom FD. Dinamo je bio predstavljen kao klub gradskih komunalnih poduzeća, a gotovo svi igrači Gradjanskog bili su namještenici upravo – gradskih komunalnih poduzeća. Dinamo je 1945. nastavio liniju Gradjanskog s istom bojom, stadionom u Koturaškoj, većinom igrača seniorskoga, ali i juniorskog pogona, trenerom, brojnim članovima uprave, maserom, nadimcima “purgeri” i “modri”, kasnije i gotovo identičnim grbom... Promjene su bile u imenu i ustroju. Uostalom, Dinamo je svoj prvi naslov prvaka u poslijeratnoj Jugoslaviji, 1948. godine, osvojio igrajući domaće utakmice na svojem starom igralištu u Koturaškoj, na igralištu Gradjanskog. Iznimno bi, zbog većega kapaciteta, neku jaču utakmicu igrali u Kranjčevićevoj.
9.6.1955.
Pobjedom protiv skopskog Vardara s 3-0 maksimirski su nogometaši zadržali teorijske izglede za naslov prvaka iako je u samoj praksi to bilo teško očekivati. Dva kola prije kraja natjecanja bili su na trećem mjestu s tri boda manje od vodećeg Hajduka i bodom manje od beogradskog BSK-a, kasnijeg OFK Beograda. Takav je redoslijed ostao i nakon zadnjega kola. Vardarovu je mrežu načeo Aleksandar Benko u 16. minuti iz 11-erca nakon što je u kaznenom prostoru srušen Luka Lipošinović. Drugi je pogodak, u 40. minuti, “potpisao” sam Lipošinović preciznim udarcem s ruba kaznenoga prostora da bi konačnih 3-0 postavio Benko u 55. minuti nakon slobodnoga udarca kojega je izveo Željko Čajkovski.
9.6.1991.
Zadnja maksimirska utakmica u prvenstvu Jugoslavije. U predzadnjem kolu posljednjeg izdanja jugoslavenske lige Dinamo je na maksimirskom travnjaku svladao momčad sarajevskog Željezničara sa 2-1. Zadnji Dinamov nastup na domaćem terenu u prvenstvu Jugoslavije pratilo je 35.000 gledatelja na tribinama. U prodaji su, doduše, bile samo ulaznice za zapadnu tribinu, dok je na preostale tri ulaz bio besplatan. Oba Dinamova pogotka postigao je Kujtim Shala. Prvo je u 72. minuti zabio glavom nakon ubačaja Zvonimira Bobana, da bi u 86. pogodio u punom trku nakon dodavanja Davora Šukera. Dvije minute prije kraja smanjio je Amar Osim, sin bivšega proslavljenog reprezentativca i kasnije trenera i izbornika, Ivice Osima. Toga su dana u sastavu Željezničara, primjerice, bila i trojica kasnijih igrača maksimirskoga kluba: Mario Stanić, Zoran Slišković i rezervni vratar Željko Pavlović.