Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamove desetke

Od Antolkovića do Majera

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

Koji je izraz slikovitiji: sjelo je kao „as na desetku“ ili kao – „desetka na asa“? Stara bi kartaška fraza u svojoj nogometnoj verziji mogla poprimiti posve obrnuti redoslijed i pritom ostati jednako efektna i zadržati identično značenje. Dres s brojem 10 po samom je duhu nogometne igre gotovo uvijek pripadao najvećem asu u momčadi. Uostalom, može li se itko sjetiti Pelea s nekim drugim brojem ili možda Maradone u nekom drukčijem dresu? To je prirodna simbioza, njihova je igračka karizma efektno stopljena s „karizmom“ broja 10 pa se i sama igra riječi precizno naslanja na tu priču: desetka na asa uvijek je sjedala kao as na desetku!

Nakon pobjede Hrvatske protiv Argentine na društvenim je mrežama, uz fotografije Luke Modrića i Lionela Messija, osvanula dovitljiva dosjetka: „Samo je jedan LM10“. Ova je „šifra“, dakako, asocirala na inicijale i broj na dresu jer su i Modrić i Messi svojom igrom, karizmom, ponašanjem i ulogom utjelovljenje prave nogometne desetke. Ove je srijede, točno 10 godina nakon Modrićeva odlaska, i Dinamo ponovno dobio svojega LM10: Lovro Majer novi je vlasnik plavoga „cenera“ i možemo se samo nadati da će biti na tragu Modrićeve slave i rezultata.

Nogomet je uvijek, neovisno o tome u kojem smjeru evoluirao, uspijevao lansirati nove asove, nove „desetke“, nogometne romantike, igrače poteza, duha, finte, popularne „fantasiste“... Tako i u današnjem, nerijetko grubom, naglašeno defenzivnom i taktikama izmučenom nogometu još uvijek postoje virtuozi s kultnim brojem, danas uživamo u plesu Modrića, Messija, Neymara... Uostalom, većina glavnih igrača u reprezentacijama na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu nosi upravo desetku: uz Modrića, Messija i Neymara, tu su i Kylian Mbappe u Francuskoj, Eden Hazard u Belgiji, James Rodriguez u Kolumbiji, Jefferson Farfan u Peruu, Christian Eriksen u Danskoj, John Obi Mikel u Nigeriji, Sadio Mane u Senegalu...

Postoje, doduše, iznimke gdje se karizma igrača naslanja na neki drugi broj kao što je, primjerice, slučaj s Cristianom Ronaldom i njegovom sedmicom ili svojedobno Robertom Prosinečkim i osmicom...

A, upravo spomen Prosinečkog i Modrića nam sugeriraju „pogled u retrovizor“ da se prisjetimo slavnih Dinamovih desetki. Svojevrsni zaštitni znak Prosinečkog bio je dres s brojem 8 s kojim je devedesetih blistao i u Dinamu i u reprezentaciji. Ipak, premijerni nastup za seniorsku momčad plavih, u maksimirskom okršaju protiv sarajevskog Željezničara 1987. godine Prosinečki je okrunio znamenitim pogotkom kad je loptu gotovo „pod pravim kutem“ lansirao pored vratara Slobodana Janjuša, inače ranijega Dinamova čuvara mreže. U toj je utakmici, primjerice, Prosinečki zaigrao upravo u dresu s brojem 10.

Inzistiramo li baš na samome broju otisnutom na poleđini, a ne isključvo na ulogu na terenu, tada možemo računati tek razdoblje nakon Drugoga svjetskog rata. Tek su se tada pojavili brojevi na majicama tako da je u doba Gradjanskog poleđina dresa bila „prazna“. U ono su, predratno, vrijeme ulogu „desetke bez broja“ imali Austrijanac Franz Mantler u dvadesetima pa potom Slavin Cindrić, Svetozar Lala Džanić i posebice Milan Antolković. Uostalom, i sam bi Antolković zasigurno bio vlasnik prve plave desetke da se nije – ozlijedio. Karijeru je morao završiti nedugo prije prvoga predviđenog nastupa za purgere nakon rata. Ovako je taj dres dohvatio također slavni Željko Čajkovski koji je plesao do sredine 1950-ih godina. Nešto kasnije naslijedili su ga Tomislav Knez i svestrani Željko Matuš koji je u dijelu karijere igrao i u defenzivnom redu.

Popularni Stjepan Štef Lamza bio je maksimirska desetka iz druge polovice šezdesetih u doba kad su osvojili Kup velesajamskih gradova. Nakon njegove je ozljede poslije polufinalne pobjede protiv Eintrachta taj dres navukao Josip Gutzmirtl.

U drugoj polovici sedamdesetih najčešće je desetku nosio Rajko Janjanin, a naslijedile su ga maksimirski idoli osamdesetih – prvo Marko Mlinarić pa Zvonimir Boban.

U to vrijeme, dakako, brojevi nisu bili fiksni već su ih igrači dobivali uoči same utakmice kad je početna postava imala brojeve isključivo od 1 do 11. Tako su, primjerice, i znamenitu desetku znali nositi igrači koje uglavnom vežemo uz neke druge brojeve: Dražan Jerković, Željko Perušić, Petar Bručić, Džemal Mustedanagić, Zlatko Kranjčar, Krasnodar Rora, Drago Vabec... U počecima Prve HNL, dakle u doba kad su brojevi još uvijek bili „promjenjivi“, desetku su najčešće nosili Vjekoslav Škrinjar i Joško Jeličić.

Kad su sredinom devedesetih uvedeni fiksni brojevi, prvi je vlasnik desetke bio Marko Mlinarić u njegovu povratničkom mandatu. Naslijedio ga je Edin Mujčin pa Luka Modrić, Sammir, Paulo Machado, Ante Ćorić i najnoviji maksimirski „cener“ – Lovro Majer.

Popularne Dinamove desetke:
Milan Antolković* (1932. – 1945.)
Željko Čajkovski (1945. – 1956.)
Željko Matuš (1956. – 1960.)
Tomislav Knez (1961. – 1964.)
Stjepan Lamza (1964. – 1967.)
Josip Gutzmirtl (1967. – 1973.)
Rajko Janjanin (1975. – 1980.)
Marko Mlinarić (1980. – 1988.; 1995. – 1996.)
Zvonimir Boban (1988. – 1991.)
Edin Mujčin (1997. – 2005.)
Luka Modrić (2005. – 2008.)
Sammir (2008. – 2013.)
Paulo Machado (2014. – 2017.)
Ante Ćorić (2017. – 2018.)
Lovro Majer (od 2018.)

*Antolković je bio prva prava „desetka“ na terenu, ali u vrijeme kad još uvijek nisu postojali brojevi na poleđini. Zagrade pored imena označavaju razdoblje u kojem je igrač nosio desetku na dresu.

Kopirano!