Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 47534 članova
Učlani se

Prije 55 godina

Pobjeda protiv Barcelone izmaknula u zadnji trenutak

Autor fotografije: gnkdinamo.hr

  Nestanak struje, promjena vratara, “brzopotezni prijelaz s proljeća na zimu”... Takav je ambijent pratio dvoboje Barcelone i Dinama u 2. kolu Kupa velesajamskih gradova potkraj 1961. godine. Ovoga je utorka prošlo 55 godina od dojmljive izvedbe maksimirskih nogometaša koji su protiv snažne i moćne Barce odigrali 2:2.

  Plavi su, istina, još u doba Gradjanskog svladali Katalonce usred Camp Noua 1-0, ali to je bio prijateljski dvoboj... Uostalom, momčad Gradjanskog kasnije su trenirala čak dvojica stratega koji su u karijeri vodili i Barcelonu: Mađar Imre Pozsonyi i Austrijanac Richard Kohn. Sučelili su se i ujesen 1960. godine u Kupu velesajamskih gradova kad su poraženi “na tjesnac”: u festivalu pogodaka domaći su slavili 4:3. No, plavi su tada formalno nastupili kao reprezentacija grada Zagreba, a ne kao Dinamo... Godinu kasnije, u istom natjecanju koje je kasnije preraslo u Kup Uefe odnosno današnju Europa ligu, Dinamo je bio nadmoćan Barceloni, igrao je bolje, stvarao prilike, ostavio sjajan dojam. Nažalost, samo dojam jer pobjeda je izmaknula u zadnji trenutak. Barcelona je, usred serije Dinamovih napada, uspjela izjednačiti na 2:2.

  Te srijede, 20. prosinca 1961. u Maksimiru, Dinamo je zaslužio gromki pljesak! Istina, Barcelona je pitanje putnika u četvrtfinale riješila već u prvoj utakmici kad je na svom travnjaku pobijedila 5:1. Zanimljivo, to je sve do 2011. godine i utakmice protiv Olympique Lyona, bio najviši poraz plavih u povijesti klupskih natjecanja. Prvi sljedeći poraz sa četiri gola razlike upisali su protiv Tottenhama u Londonu 2008. godine kad su Englezi predvođeni Lukom Modrićem pobijedili 4:0 u skupini Kupa Uefe.

  Dvoboji 1961. godine imali su, dakle, uvertiru godinu ranije kad je Dinamo formalno zaigrao pod imenom reprezentacije grada Zagreba. U prvom je dvoboju u Maksimiru bilo 1:1 dok su Španjolci u uzvratu pobijedili 4:3. Štoviše, Zagrepčani su tada na travnjaku Camp Noua vodili 2:0, domaći preokrenuli u 4:2 da bi plavi na kraju tek ublažili poraz.

  Raspored je godinu kasnije bio obrnut: plavi su prvo morali u goste, a potom su čekali Barcelonu u Maksimiru. Iako su dvoboji odigrani u razmaku od samo sedam dana, vremenski su uvjeti sugerirali da je razmak bio barem šest mjeseci. U prvom su dvoboju u Barceloni gledatelji na tribinama bili u običnim majicama i košuljama, bez kaputa, ugođaj je bio gotovo ljetni... A, u Zagrebu? Teren je bio prekriven snijegom.

  Plavi su u Kataloniju putovali ohrabreni furioznim startom gdje su u prvom kolu “slistili” gradsku reprezentaciju Kopenhagena. U gostima su, uz filigranske upute trenera Milana Antolkovića, pobijedili čak sa 7:2. No, razigrani Sandor Kocsis, Ramon Villaverde, Evaristo... nisu ostavljali prostora za iznenađenje.

  Neuvjerljivoga je maksimirskog vratara Mirka Stojanovića, nakon četvrtoga primljenog pogotka, zamijenio Zlatko Škorić. I bekendirao nekoliko opasnih udaraca. U uzvratu je u Zagrebu pred vratima ipak ponovno osvanuo Stojanović. Utakmicu je “začinio i romantični ugođaj”: odjednom je nestalo struje na zapadnom dijelu stadiona pa je dio dvoboja odigran u polumraku. Sudac nije prekidao utakmicu.

  Prva zvijezda Barce bio je brazilski napadač, sjajan dribler i okretni strijelac Evaristo. Uostalom, u prvom je dvoboju zabio “hat-tick” tresavši mrežu za 2:0, 3:0 i 4:0. Momčad je imala logističku potporu u novopostavljenom tehničkom direktoru, Laszlu Kubali. Štoviše, u nedavnoj je sveobuhvatnoj anketu među gotovo milijun Barceloninih navijača upravo Kubala imenovan najboljim igračem u povijesti katalonskoga kluba.

  Kako god, Dinamo je u uzvratu bio nadmoćan, redao prilike pred vratima, dvaput vodio, ali na kraju ipak nije pobijedio. Prvo je Stjepan Lamza u 24. minuti doveo domaće u vodstvo, Evaristo izjednačio u 37., a slično je bilo i u nastavku. Ponovno je Lamza, na otvaranju drugoga dijela, zanjihao Barcinu mrežu, a baš kad su plavi jurili treći pogodak, kad je gostujući vratar Jose Pesudo bio “na streljani”, osvanuo je naoko bezazleni napad “blaugrane” kojega je Pedro Zaballa pretvorio u pogodak.

  U nastavku je natjecanja Barcelona dogurala do finala gdje ju je zaustavila Valencia. Zanimljivo, već sljedeće sezone Dinamo je bio taj koji je osvanuo u finalu. I njega je na putu prema pokalu spriječila – Valencia.

 

Zagreb, 20, prosinca 1961. (srijeda, 19:45 sati)

Kup velesajamskih gradova, 2. kolo, uzvrat

(prva utakmica: Barcelona – Dinamo 5:1)

Dinamo – Barcelona 2:2

Stadion Maksimir

Dinamo: Stojanović, Šikić, Marković, Matuš, Šantek, Perušić, Lipošinović, Zambata, Jerković, Belin, Lamza

Trener: Milan Antolković

Barcelona: Pesudo, Foncho, Gracia, Segarra, Gensana, Verges, Zaballa, Pereda, Evaristo, Villaverde, Vicente

Trener: Isidro Flotats

Strijelci: 1:0 Lamza (24.), 1:1 Evaristo (37.), 2:1 Lamza (47.), 2.2 Zaballa (69.)

 

 

Kopirano!