Nemaš račun? Registriraj se

Registracija je uspješno izvršena. Na tvoj mail smo poslali link za potvrdu korisničkog računa.

Hvala vam
Nova Lozinka

Uspješno ste potvrdili svoj korisnički račun

Molimo odredite svoju lozinku prije nego nastavite

Odabrali ste resetiranje lozinke

Molimo postavite novu lozinku za svoj korisnički račun

Nemaš račun?
Nemaš račun? Registriraj se

Postani dio Dinamove obitelji!

Registriraj se i uživaj u svim pogodnostima korisničkog računa na Dinamovoj stranici

Presented by

FAVBET logo

Ne možeš pronaći ono što tražiš?
Možda ti pomogne nešto od sljedećeg:

Dinamo danas broji 65243 članova i prijatelja kluba
Učlani se

Predstavljamo Žalgiris: U pozitivnom zanosu i formi

VMFD Žalgiris

Godina osnivanja: 1962.

Predsjednica: Vilma Venslovaitienč—

Trofeji: 4 prvenstva, 8 Kupova, 3 Superkupa

Vrijednost momčadi: 5,13 milijuna eura (izvor: transfermarkt.com)

Najskuplji igrač: Jakub Wilk (700 tisuća eura)

Trener: Marek Zub (Poljska)

Dinamo će u 2. pretkolu Lige prvaka svoj europski put u sezoni 14./15. otvoriti protiv VMFD Žalgirisa iz Litve. Prvak Litve i osvajač Kupa Modre čeka u odličnoj formi i kao uvjerljivo vodeća momčad tamošnje lige i sigurno su kvalitetna i dobro posložena momčad, ali Dinamo je sigurno kvalitetniji i kao favorit ulazi u ove susrete.

Prvi protivnik Dinama u Ligi prvaka dolazi iz Litve, a radi se o imenjaku košarkaškog diva Žalgirisa. U zemlji u kojoj je košarka uvjerljivo sport "broj 1" i uspoređuju je s vjerom, nogomet se smjestio odmah iza i raste mu popularnost. Posebno je trenutno popularan među navijačima Žalgirisa koji je nakon turbulentnog razdoblja, financijskih problema, osnivanja novog kluba i natjecanja u drugoj ligi prošle sezone nakon 14 godina osvojio naslov prvaka Litve. Dodali su igrači poljskog trenera Mareka Zuba i Kup; treći zaredom.

Dinamo i Litvanci

Modri su u povijesti igrali samo jednom protiv litvanske momčadi i to u pretkolu Lige prvaka u sezoni 2006./2007. kada su uvjerljivo prošli Ekranas. U prvoj utakmici u Litvi je uz dva pogotka Eduarda te po jednim Buljata i Vugrineca bila 4:1 za Dinamo dok su na Maksimiru zabili tri puta Ljubojević te Vukojević i Vuga po jedan. Završilo je 5:2 te je Dinamo s ukupnih 9:3 uvjerljivo prošao u sljedeći krug.

Sjajnih nekoliko sezona i osvajanje šest trofeja od 2012. (prvenstvo, 3 Kupa i 2 Superkupa) svakako su podignuli atmosferu u Vilniusu gdje su prošle godine dosta dugo gledali europski nogomet. Naime, Žalgiris je krenuo iz 1. pretkola Europske lige i izbacio čak tri protivnika te došao na prag natjecanja u skupinama. Prvo su Litavci izbacili St Patrick's Athletic iz Sjeverne Irske, potom armenski i Modrima poznati Pyjunik da bi u 3. pretkolu "skinuli skalp" Lechu iz Poznana. Ono što je vrlo zanimljivo jest da su sva ta tri protivnika izbacili nakon što su prvu utakmicu igrali kod kuće da bi potom taj rezultat obranili u gostima. Osim kvalitete Žalgirisa činjenica što se u Litvi igra na umjetnoj travi također ne pomaže protivnicima. U 4. pretkolu su im kuglice donijele Red Bull Salzburg, sigurno najkvalitetnijeg protivnika dotad, ali i prvu utakmicu u Austriji gdje je sve bilo riješeno – izgubili su 5:0.

Litvansko prvenstvo je u punom zamahu i Žalgiris nakon 19 odigranih kola vodi s devet bodova više od pratnje, a impresivna gol razlika 48:9 govori kako su u dobroj formi. Posljednju utakmicu igrali su u nedjelju i slavili 2:0 protiv Šiauliaija, a do Modrih će biti bez susreta i pripremat će se; nastavak prvenstva je 28. srpnja. Što se tiče same momčadi, prema transfermarktu su procijenjeni na nešto više od 5 milijuna eura, a najskuplji igrač i najbolji strijelac je poljsko krilo Jakub Wilk (700 tisuća eura). Vrijedi istaknuti i 29-godišnjeg veznog Pilibaitisa kao i mladog, 19-godišnjeg, ciparskog napadača Kristisa Andreoua te brzonogog Togoanca Nyuiadzija. Svakako je zanimljivo spomenuti kako u Vilniusu već treću sezonu igra bivši branič Rijeke Andro Švrljuga.

 

Protivnik Dinama u 2. pretkolu Lige prvaka je nakon turbulentnog razdoblja, financijskih problema, osnivanja novog kluba i natjecanja u drugoj ligi prošle sezone nakon 14 godina osvojio naslov prvaka Litve. Žalgiris je ukupno od 2012. osvojio čak šest trofeja, a Modre čekaju kao vodeća momčad litvanske lige nakon 19 odigranih kola.

Žalgiris je sigurno kvalitetna momčad i mogu biti opasni što su pokazali prošle sezone, ali Modri su favoriti u ovom duelu i kao takvi će se postavit od prve minute utakmice na Maksimiru. U ovoj fazi natjecanja nema mjesta pogrešci jer nema popravnog pa će upravo iz tog razlog Modri morati biti oprezni; ofenzivno oprezni. Naravno da Dinamo sredinom srpnja, u tek drugoj službenoj utakmici sezone (nakon Superkupa protiv Rijeke 11.7. na Kantridi), neće biti u top formi, no Modri planiraju dugo ostati u europskim natjecanjima tako da ima vremena za dizanje forme. Protiv Žalgirisa Modri trebaju igrati ozbiljno i oprezno pa u tom slučaju – neće biti problema.

Kopirano!